Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šantovka Tower je hazard se siluetou Olomouce, ozvali se kritici

  11:19aktualizováno  11:19
Debata ohledně plánu na stavbu olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower vzbuzuje velké emoce. Své výhrady proti stavbě, která má výškou vyrovnat věž historické radnice, dalo ve středu najevo občanské sdružení Za krásnou Olomouc.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

"Jsme přesvědčeni, že stavba mrakodrapu na území druhé největší památkové rezervace v republice, navíc zapsané v seznamu UNESCO, byť ne jako celek, není v zájmu tohoto města, a dokonce že odporuje platné legislativě této republiky," řekl člen sdružení Alexandr Jeništa.

Podle jeho slov je postavení pětasedmdesátimetrového mrakodrapu v blízkosti centra v rozporu se zásadami Ministerstva kultury České republiky i odboru koncepce a rozvoje magistrátu města.

Členové sdružení kritizují plány na stavbu Šantovka Tower hned v několika bodech. Jednak se jim nelíbí, že podle nich investoři a architekt nerespektují stanoviska výše zmíněných orgánů, a také odsuzují zasazení stavby na plánované místo.

"Kontext ta stavba nerespektuje ani v nejmenším. Investoři poukazují i na to, že stavba mrakodrapu není v rozporu se současným územním plánem. S tím ale nesouhlasíme, protože územnímu plánu je nadřazena vyšší dokumentace. Nelze postavit stavbu, která je proti zásadám územního rozvoje, byť by byla v souladu s územním plánem," míní Jeništa.

Stavba je dle sdružení na město jako je Olomouc příliš vysoká

Jeništovi se také nezamlouvá, že je stavba výškové budovy prezentována jako hotová věc, i když investor pouze požádal o zahájení územního řízení. Potřebná razítka chtějí investoři začít shánět v nejbližší době - tedy ještě za trvání současného územního plánu, neboť ten nový po zásahu ministerstva kultury s dalšími výškovými budovami nepočítá (více čtěte zde).

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů.

Sdružení se nelíbí ani zveřejněný údaj výšky budovy - 75 metrů. Hlavní architekt Robert Bishop z britské architektonické kanceláře Benoy totiž před časem uvedl:

"Jde o středně vysokou budovu navrženou tak, aby do tohoto prostředí zapadla. Domnívám se, že jde o velký přínos pro architekturu Olomouce."

Podle Jeništy je však toto sdělení nesprávné. "To se musí posuzovat vždy podle toho, kde se stavba bude stavět. Na Olomouc v kontextu její výškové hladiny, je to stavba vysoká, nemůže se porovnávat se skutečnými velkoměsty, jakými jsou například Londýn nebo Chicago," oponuje.

Snažíme se zabránit katastrofě, říká člen sdružení

Architekt Bishop také tvrdí, že díky mrakodrapu vznikne kolem města koruna z dalších výškových prvků.

Nejvyšší budovy v Olomouci

1. Katedrála svatého Václava - 100,65 m
2. Věž radnice - 75 m

(Šantovka Tower) - 75 m

3. Morav. vys. škola - 74 m
4. Klášterní Hradisko -72 m
5. Region. centrum - 71 m
6. Katedrála sv. Václava (přední věže) - 68 m
7. Kostel sv. Cyrila a Metoděje - 65 m
8. Červený kostel - 55 m
9. Kostel sv. Mořice - 46 m

Historik architektury a člen sdružení Za krásnou Olomouc Rostislav Švácha ale míní, že Šantovka Tower ohrozí pohled na město více než mrakodrap na třídě Kosmonautů.

"Snažíme se zabránit katastrofě a hazardu. Siluetu města ohrožuje podnikatelský podnik, historickou siluetu přitom chrání veřejný zájem," říká Švácha.

Historik umění a kurátor Muzea umění Jakub Potůček zase argumentuje příklady jiných historických měst.

"Například ve Štýrském Hradci nestojí žádná výšková budova v blízkosti centra města, dbají tam na přísná pravidla ohledně zachování dědictví," popisuje Potůček a dodává, že Londýn se údajně dostal už na třecí plochu mezi zachováním historického rázu centra a modernismem. Vídeň pak stavbu některých výškových budov přesunula na okraj města.

Autor:


Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Linku 158 zdržují stížnosti na pořad v televizi, žádosti o odvoz i nadávky

Ilustrační snímek

Až čtyři desítky zbytečných hovorů musí v průměru každý den vyřídit policisté sloužící na olomouckém krajském operačním...

Řidič smrtelně zranil chodce a ujel. Policie shání záznamy z kamer

Ilustrační snímek

Už několik dní se snaží policisté vypátrat řidiče, který na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje srazil chodce a z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz