Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize zasáhla i památky, ubylo jim návštěvníků. Nejvíce jich ztratil Bouzov

  10:11aktualizováno  10:11
Památky v Olomouckém kraji letos zažily očekávaný pokles návštěvnosti. Důvodem jsou dozvuky hospodářské krize. Hrady a zámky se přitom snažily zabránit úbytku návštěvníků například novými trasami nebo vylepšením kulturní nabídky. Díky tomu tak nakonec nebyl úbytek turistů tak velký, jak se čekalo.

Nejvíce návštěvníků ubylo oproti loňsku památce, o kterou je jinak největší zájem - hradu Bouzovu. | foto: CzechTourism

Právě díky nim se návštěvnost oproti loňsku nesnížila o očekávaných deset procent, ale jen o čtyři. "Letos jsme pracovali v úplně jiných ekonomických podmínkách. Očekávali jsme proto pokles návštěvníků i výnosů. Situace ale nakonec není tak napjatá. U výnosů se dokonce blížíme stavu z roku 2009," řekl Pavel Konečný, ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

To má ve správě čtyři hrady a zámky a také Hanácký skanzen v Příkazích. Tam všude během letošní hlavní sezony zavítalo celkem 204 495 lidí, což je o 8 293 méně než minulý rok. Na vstupném tyto turistické cíle vydělaly celkem téměř 14 milionů korun a tedy o 938 tisíc méně než v roce 2009.

"Hlavně na kulturních akcích bylo letos poznat, že lidé nemají moc peněz," podotkla Kateřina Danielová, kastelánka zámku Jánský Vrch v Javorníku. Zámek v jednom z nejchudších regionů Česka byl přitom paradoxně jediným místem, které si přijelo prohlédnout více lidí. "Zastavuje u nás stále víc zájezdů z Polska," vysvětlila kastelánka.

Největší pokles návštěvnosti byl letos na nejpopulárnějším hradě v regionu - Bouzově. Oproti loňsku vyrazilo na prohlídkové trasy o 7 350 návštěvníků méně než v roce 2009, kdy jich hrad přivítal přes 105 tisíc.

"Horší návštěvnost jsme očekávali taky kvůli avizovanému špatnému počasí. Už dopředu jsme proto na červen připravili kostýmované prohlídky, na které jsme zvali školy. Díky tomu se nám alespoň v tomto měsíci podařilo překročit loňskou návštěvnost o tisíc lidí," popsala kastelánka hradu Bouzov Zuzana Šulcová.

Méně návštěvníků hlásí i olomoucká zoo

Méně lidí prošlo letos i kolem pokladen dalších turistických atrakcí, třeba v olomoucké zoo. Zahradu na Svatém Kopečku zatím navštívilo zhruba o sedm tisíc lidí méně než minulý rok. Rodičů a dětí, kteří zatím přišli do zoo, bylo 355 990.

"Návštěvnost letos klesá jednak kvůli počasí, a pak také proto, že lidi odrazují neustálé opravy silnic v našem okolí, což cestu k nám komplikuje," tvrdí mluvčí zoo Hana Labská.

I tak ale počítá, že hranici 400 000 návštěvníků z let 2003 a 2004 už zoo jen tak nepřekoná. "Máme víc konkurence, třeba akvapark. Hodně lidí také radši tráví víkendy v supermarketech," dodala Labská.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES: Proč kraji chybí turisté? Analýza cestovního ruchu ukázala přes čtyři desítky problémů, které brzdí rozvoj turismu. Které to jsou a jak se dají vyřešit, to vše najdete v dnešní olomoucké regionální příloze.

.


Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...

Zakázané fotky ukazují na olomouckém náměstí srpnovou okupaci den po dni

Na olomouckém Horním náměstí je nyní k vidění výstava fotografií zachycujících...

Dvanáct panelů s velkoformátovými fotografiemi připomíná nyní na olomouckém Horním náměstí při příležitosti padesátého...

Cukrovce navzdory. Klání světových siláků v Přerově ovládl domácí Tkadlčík

V Přerově se utkali siláci v klání World's Ultimate Strongman Championship do...

Davy diváků sledovaly o uplynulém víkendu v přerovském parku Michalov klání nejsilnějších mužů World‘s Ultimate...

Najdete na iDNES.cz