Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize zasáhla i památky, ubylo jim návštěvníků. Nejvíce jich ztratil Bouzov

  10:11aktualizováno  10:11
Památky v Olomouckém kraji letos zažily očekávaný pokles návštěvnosti. Důvodem jsou dozvuky hospodářské krize. Hrady a zámky se přitom snažily zabránit úbytku návštěvníků například novými trasami nebo vylepšením kulturní nabídky. Díky tomu tak nakonec nebyl úbytek turistů tak velký, jak se čekalo.

Nejvíce návštěvníků ubylo oproti loňsku památce, o kterou je jinak největší zájem - hradu Bouzovu. | foto: CzechTourism

Právě díky nim se návštěvnost oproti loňsku nesnížila o očekávaných deset procent, ale jen o čtyři. "Letos jsme pracovali v úplně jiných ekonomických podmínkách. Očekávali jsme proto pokles návštěvníků i výnosů. Situace ale nakonec není tak napjatá. U výnosů se dokonce blížíme stavu z roku 2009," řekl Pavel Konečný, ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

To má ve správě čtyři hrady a zámky a také Hanácký skanzen v Příkazích. Tam všude během letošní hlavní sezony zavítalo celkem 204 495 lidí, což je o 8 293 méně než minulý rok. Na vstupném tyto turistické cíle vydělaly celkem téměř 14 milionů korun a tedy o 938 tisíc méně než v roce 2009.

"Hlavně na kulturních akcích bylo letos poznat, že lidé nemají moc peněz," podotkla Kateřina Danielová, kastelánka zámku Jánský Vrch v Javorníku. Zámek v jednom z nejchudších regionů Česka byl přitom paradoxně jediným místem, které si přijelo prohlédnout více lidí. "Zastavuje u nás stále víc zájezdů z Polska," vysvětlila kastelánka.

Největší pokles návštěvnosti byl letos na nejpopulárnějším hradě v regionu - Bouzově. Oproti loňsku vyrazilo na prohlídkové trasy o 7 350 návštěvníků méně než v roce 2009, kdy jich hrad přivítal přes 105 tisíc.

"Horší návštěvnost jsme očekávali taky kvůli avizovanému špatnému počasí. Už dopředu jsme proto na červen připravili kostýmované prohlídky, na které jsme zvali školy. Díky tomu se nám alespoň v tomto měsíci podařilo překročit loňskou návštěvnost o tisíc lidí," popsala kastelánka hradu Bouzov Zuzana Šulcová.

Méně návštěvníků hlásí i olomoucká zoo

Méně lidí prošlo letos i kolem pokladen dalších turistických atrakcí, třeba v olomoucké zoo. Zahradu na Svatém Kopečku zatím navštívilo zhruba o sedm tisíc lidí méně než minulý rok. Rodičů a dětí, kteří zatím přišli do zoo, bylo 355 990.

"Návštěvnost letos klesá jednak kvůli počasí, a pak také proto, že lidi odrazují neustálé opravy silnic v našem okolí, což cestu k nám komplikuje," tvrdí mluvčí zoo Hana Labská.

I tak ale počítá, že hranici 400 000 návštěvníků z let 2003 a 2004 už zoo jen tak nepřekoná. "Máme víc konkurence, třeba akvapark. Hodně lidí také radši tráví víkendy v supermarketech," dodala Labská.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES: Proč kraji chybí turisté? Analýza cestovního ruchu ukázala přes čtyři desítky problémů, které brzdí rozvoj turismu. Které to jsou a jak se dají vyřešit, to vše najdete v dnešní olomoucké regionální příloze.

.Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Litovel marně vymáhá na trýzniteli koní peníze za nucenou péči o zvířata

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Nejen pět mrtvých koní, ale také dluh několik set tisíc korun zůstal po muži, jenž trýznil na statku v Měníku na...

Najdete na iDNES.cz