Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Končící komunistický náměstek pomohl odsouzenému spolustraníkovi

  5:57aktualizováno  5:57
Odcházející komunistický náměstek olomouckého hejtmana pro školství Zdeněk Švec podržel svého spolustraníka Josefa Augustina v čele školské rady Obchodní akademie Prostějov. Augustina odmítla čtyřicítka studentů školy, protože byl odsouzen za neplacení daní a za totality prosazoval tvrdé represe proti odpůrcům režimu.

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

Nyní po krajských volbách se studenti chtějí obrátit na nového hejtmana Olomouckého kraje.

Otevřený dopis končícímu hejtmanovi Olomouckého kraje Jiřímu Rozbořilovi před časem poslalo devětatřicet studentů Obchodní akademie v Prostějově. Mladým lidem se nelíbí, že předsedou jejich školské rady je komunista a radní Prostějova. Studenti požadují, aby Augustin ze školské rady, v níž zastupuje zřizovatele školy, tedy Olomoucký kraj, úplně odešel.

Minulost radních z KSČM

Odcházející náměstek hejtmana pro školství a člen KSČM Zdeněk Švec svého spolustraníka Augustina podržel. Ještě před krajskými volbami, ve kterých komunisté propadli a ve vedení kraje končí, stačil studentům vysvětlit, že je všechno v pořádku a že by se měli raději věnovat sportu.

„V závěru se dotknu vašeho sdělení, že tato osoba nemůže být pro vás vzorem. Osobně si nemyslím, že by vám kdokoliv určoval někoho za vzor. Dokonce jsem přesvědčen, že si každý volíme své vzory. A předpokládám, že ve vašem věku to budou spíše vzory na poli sportovním či uměleckém než v rámci školské rady či třeba politického života,“ napsal studentům Švec.

Augustin byl odsouzen kvůli daním, škoda téměř čtvrt milionu

Studentům vadí především to, že Augustin byl v roce 2008 odsouzen za neplacení daní. Soudy mu spočítaly škodu na téměř čtvrt milionu a uznaly ho vinným ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Šlo o DPH a daň z příjmu fyzických osob za roky 2004 a 2005.

„Někteří z nás se budou právě oborem daňového poradenství a účetnictví zabývat a opravdu v tomto ohledu není pan předseda školské rady dobrým příkladem. Svým veřejným působením dává najevo, že daně se platit nemají,“ argumentují studenti.

Aparátčík Augustin kromě toho v roce 1989 jako místopředseda Městského národního výboru v Prostějově odsouhlasil dopis adresovaný Ústřednímu výboru KSČ, kde stálo:

„Na základě výzvy Několik vět vyslovujeme vážné rozhořčení, s jakou drzostí protispolečenské síly vnucují straně a společnosti podmínky... Proto požadujeme rázněji postupovat proti všem nelegálním skupinám...“ Výzva Několik vět nakonec přispěla k pádu komunistického režimu.

Náměstek KSČM problematickou minulost spolustraníka neřešil

Náměstek hejtmana Švec však problematickou Augustinovu minulost vůbec neřešil a prohlásil, že jeho jmenování proběhlo v souladu se zákonem.

„Co se týká osoby pana Augustina, tak si o tomto člověku mohu myslet cokoli. Avšak je to demokracie, na kterou se odvoláváte, která dává možnost všem lidem účasti na veřejném životě, pokud to neodporuje platným zákonům,“ uvedl Švec.

Čtyřicítka studentů netvrdí, že by někdo porušil zákon, považuje však za nepřijatelné, aby ve školské radě působil člověk s kriminální minulostí, jehož aktivity za minulého režimu jsou neslučitelné s principy demokratické společnosti.

„Tato osoba by rozhodně neměla v takové funkci navázané na školství vůbec působit,“ jsou přesvědčeni studenti.

Komunistů s pochybnou minulostí působí v Prostějově více

Augustin se odmítl vyjádřit. Na konkrétní dotazy, co říká na námitky studentů, že byl odsouzen za neplacení daní a za totality chtěl tvrdě trestat odpůrce tehdejšího nedemokratického režimu, odmítl odpovědět.

Na komunistické kandidátce pro krajské volby byl Augustin původně na devátém místě, krátce před volbami však odstoupil. „Bylo to z osobních důvodů,“ tvrdí.

Mluvčím studentů je známý aktivista Jakub Čech. „Náměstek Švec v dopise vůbec Augustinovu minulost neřešil, proto nyní chceme petici poslat novému hejtmanovi, až bude zastupitelstvem kraje zvolen. Tentokrát to dáme na vědomí i všem členům krajské rady,“ plánuje student.

Augustin ovšem není jediný komunista s pochybnou minulostí ve veřejném životě v Prostějově. V radě města s ním sedí Václav Šmíd, který byl v roce 1989 rovněž místopředsedou MěstNV a schválil stejnou represivní výzvu proti odpůrcům režimu.

Uvolněným radním je kromě toho komunista Jaroslav Šlambor, který byl za totality agentem vojenské kontrarozvědky. Dnes má Šlambor na radnici na starosti dotace z EU, proti které dříve jako agent bojoval. Komunisty do rady města Prostějova přivedl vítěz voleb ČSSD.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Cukrovce navzdory. Klání světových siláků v Přerově ovládl domácí Tkadlčík

V Přerově se utkali siláci v klání World's Ultimate Strongman Championship do...

Davy diváků sledovaly o uplynulém víkendu v přerovském parku Michalov klání nejsilnějších mužů World‘s Ultimate...

První obrněnce Olomoučané zahnali, druhý den okupace už vojáci stříleli

Snímek zachycující v srpnu 1968 tank okupantů na stráži na důležitém mostě u...

„Právě jsme dostali zprávu, že se k našemu městu blíží jednotky vojsk Varšavské smlouvy. Žádáme ještě jednou všechny...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...

Najdete na iDNES.cz