Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalifikovaných lidí je málo, i tak se prostějovská zóna plní firmami

  6:52aktualizováno  6:52
Zájem o podnikání v průmyslové zóně na východním okraji Prostějova neutichá ani přesto, že najít na trhu práce v regionu kvalitní zaměstnance je velký problém. O uvolněných osm hektarů půdy mají nyní zájem dokonce čtyři firmy, vzniknout by měly desítky pracovních míst.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Investici ve výši devíti milionů eur plánuje v prostějovské zóně přední světový výrobce průmyslových strojů a vybavení pro flexibilní obaly, společnost Windmöller & Hölscher.

Firma, která má na pět tisíc zákazníků ve více než 140 zemích celého světa, působí v průmyslové zóně víc než deset let a zaměstnává přes tři stovky lidí. Nyní chce na uvolněných pozemcích vybudovat novou halu.

„V minulých třech letech jsme do prostějovského závodu investovali 11 milionů eur a do roku 2019 plánujeme investovat dalších 9 milionů. S tím je spojený také nárůst počtu zaměstnanců,“ potvrdil jednatel Windmöller & Hölscher Max Westermann.

Osm hektarů půdy se nedávno nečekaně uvolnilo poté, co ji prostějovská radnice získala od společnosti Železárny Annahütte, která počítala s rozšiřováním výroby. Plán se však neuskutečnil a podle smlouvy musela společnost pozemky městu vrátit.

„Využijeme je nejen na připravovaný záměr výstavby obratiště na komunikaci v sektoru B, ale také jako další plochu pro menší výrobní podniky a provozovny,“ sdělil náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil.

Na Prostějovsku jsou bez práce jen čtyři procenta lidí

Na Prostějovsku je rekordně nízká nezaměstnanost Neuběhlo ani čtvrt roku a uvolněných osm hektarů je už v podstatě rozebraných. Vážný zájem mají podle Pospíšila čtyři firmy.

Ve dvou případech jde o prostějovské společnosti, které nyní sídlí v pronájmu a chtěly by se přestěhovat do svého. Dalším zájemcem je právě Windmöller & Hölscher.

„Mají nastavenou takovou personální politiku, že si věří, že nové pracovníky seženou,“ komentovala to primátorka Alena Rašková.

Již několik měsíců je totiž na Prostějovsku rekordně nízká nezaměstnanost, a tím pádem i velký nedostatek volných pracovních sil. Bez práce jsou zde pouze 4 procenta lidí, což je na úrovni Prahy a zdaleka nejméně v Olomouckém kraji.

„Většina okresů kraje vykázala vyšší nezaměstnanost, než je republiková hodnota. Jedinou výjimkou je okres Prostějov, kde je nezaměstnanost o 1,4 procenta nižší než v ČR. Na úrovni okresů jsme evidovali nejvíce uchazečů o zaměstnání v okrese Jeseník,“ sdělil analytik trhu práce z Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník.

Nedostatek pracovníků zkřížil plány společnosti Mubea

Přitom pro příklady, kdy „probraný“ trh práce narušil firmám plány, není potřeba chodit daleko. Na nedostatek volných pracovních sil už doplatil třeba největší zaměstnavatel na Prostějovsku a přední světový výrobce konstrukcí pro automobily, společnost Mubea.

V průmyslové zóně zaměstnává téměř tisícovku lidí a letos v létě měla podle původních plánů zahájit zkušební provoz nové fabriky, která by dala práci další pětistovce zaměstnanců. Ale žádná nová hala nestojí.

Zdroje ze společnosti již dříve uvedly, že důvodem je obava, že do továrny neseženou dost kvalitních dělníků. Vedení společnosti to nepopřelo, do budoucna však s investicí prý stále počítá a v současné době již vyřizuje stavební povolení.

„Nyní jsme v rozpočtové fázi. Podle smlouvy s městem Prostějovem máme na výstavbu závodu pět let, to je do podzimu roku 2019,“ sdělil stručně ředitel firmy Miroslav Mikula.

„Firmy v průmyslové zóně expandují a hledají nové pracovníky. Potřeba je obrovská, a podniky se tak dostávají do složité situace. Pro kvalifikované profese nemohou sehnat lidi,“ potvrzuje také ředitelka Okresní hospodářské komory v Prostějově Helena Chalánková.

S firmami, které mají zájem o uvolněnou půdu v průmyslové zóně, chce prostějovská radnice v nejbližší době jednat.

„Musíme přesně zjistit, jaké mají firmy představy, abychom pozemky mohli dispozičně rozdělit a uspořádat, včetně například páteřní komunikace nebo parkoviště,“ řekl náměstek primátorky odpovědný za investice Zdeněk Fišer.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

Sníh zasypal i olomoucké hřiště, Sigma soupeře deklasovala

Během přípravného zápasu Sigmy Olomouc s Hradcem Králové se museli fotbalisté...

Silné sněžení, které zasáhlo hlavně východní část republiky, poznamenalo také přípravný fotbalový zápas mezi Sigmou...

Olomoucký kraj se stal Zemanovou baštou, zúročil i svých pět návštěv

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Jednou z volebních bašt Miloše Zemana se při prvním kole prezidentských voleb ukázal být Olomoucký kraj. Současný...

Najdete na iDNES.cz