První skiareály v Jeseníkách už rezignují na čekání na sníh. Není divu, k...

První skiareály v Jeseníkách už rezignují na čekání na sníh. Není divu, k vidění jsou zde v únoru i podobné pohledy (snímek pořízený nedaleko Jeseníku). | foto: Petr Janeček, MAFRA

Končíme, rezignují první vlekaři z Jeseníků na nepovedenou sezonu

  • 2
Ačkoliv kalendářní zima ještě trvá, některé skiareály v Olomouckém kraji ji už fakticky ukončily. A budou na ni chtít zapomenout. Mnohde spustili vleky jen na pár dní před Vánocemi a pak sezonu kvůli počasí přerušili, jinde ji ani nezačali. Výsledkem jsou milionové ztráty i předčasné propouštění.

"Takovou zimu za 23 let, co tu jsem, nepamatuji," krčí rameny šéf lyžařského areálu Miroslav v Jeseníkách Miloš Hladký. Také on se už chystá letošní nepovedenou sezonu ukončit. Ve středisku se přitom lyžovalo jen šest dní před vánočními svátky a od té doby se na lanovce nesvezl jediný lyžař.

Za vše může počasí, které letos radovánkám na svahu nepřálo. Přírodního sněhu napadlo od začátku zimy poskrovnu, to málo technické pokrývky, na jejíž výrobu měli provozovatelé kvůli výkyvům teplot málo času, zase odplavila obleva a několikrát i déšť.

"Přitom nástup zimy byl skvělý. Podařilo se nám nafoukat technický sníh, něco ještě připadlo. Z pohledu tržeb to ale bylo hodně slabé, do Vánoc jezdí vždycky málo lidí," popsal Hladký. Další příležitost k výdělku pak už v Miroslavi nepřišla.

Skiareál nevydělal, majitel jedná s bankami o odložení splátek

"Říkal jsem si, že chytím alespoň prázdniny, jenže jsem se mýlil," přiznává Hladký. Další vlna oteplení zničila pracně vyrobený sníh a s ním spláchla ze svahů také statisíce za elektřinu pro děla.

"Zimu jsem ještě definitivně neodpískal spíš jen z psychologického hlediska. Šance na pěknou zimu je už teď z říše sci-fi," dodává Hladký.

Zaměstnance pracující na lanovce nicméně stále platí, našel pro ně náhradní práci. Protože ale areál nevydělává a rezerva z minulých let je pryč, musí banky žádat o odklady splátek.

Nezahálí alespoň tamní ubytovna, kterou zaplnilo několik kurzů. "Každý den je odvážím skibusem na Ramzovou, kde sníh je," nastínil Hladký.

Červenohorské sedlo mívá sněhu dost, letos to ale neplatí

Jako tragickou vidí zimní sezonu ředitel areálu na Červenohorském sedle Zdeněk Lysák. Nejznámější středisko Jeseníků sice nemá sněžná děla, ale patří k místům tradičně bohatým na přírodní sníh. Jenže tuto zimu to neplatí ani tam.

"Den ode dne je to stále větší marnost," říká Lysák. Na Sedle jezdily vleky jen čtrnáct dní před Vánocemi, to ale bylo málo lyžařů. Od té doby nic.

"Lidé, které na zimu zaměstnáváme, si už našli jinou práci nebo jsou na úřadu práce. Takže už by byl problém i pokud by se stal zázrak a napadl sníh a my se rozhodli středisko otevřít," sdělil Lysák.

Středisko platí i elektřinu, kterou stojící vleky a lanovka nespotřebují, je totiž nasmlouvaná dopředu. S bankami Lysák vyjednává odklad splátek za lanovku. "Zima s námi hodně zamává," uvedl.

Sezonu zachraňovalo jen štěstí či velmi výkonné zasněžování

Naopak v jednom z mála nejesenických skiareálu v Hlubočkách na Olomoucku měli štěstí, zvládli udržovat provoz celý měsíc. Navíc v lukrativní době jarních prázdnin, kdy bývají vleky v obležení lyžařů.

"Zahájili jsme sezonu až 24. ledna a skončili už 22. února. Přesto díky prázdninám jsme alespoň pokryli náklady. I když zima byla mizerná, tak ji ustojíme," uvedl spolumajitel střediska David Jarmar. Přesto se z letošní mizerné zimy poučil, a chce, aby pro tu příští byly Hlubočky proti výkyvům počasí odolnější.

"Pořídíme nová, výkonnější čerpadla, která nám umožní vyrobit za stejnou dobu dvakrát víc technického sněhu. Kdybychom je měli už nyní, tak ještě čtrnáct dnů až tři týdny pojedeme," odhaduje Jarmar.

Právě díky výkonné zasněžovací technice některá střediska udržela celou zimu, platí to například pro areál v Koutech nad Desnou.

"Náklady na zasněžování ale byly opravdu extrémní," uvedl ředitel střediska Petr Marek. Návštěvnost byla podle něj srovnatelná s loňskem.

"Čekali jsme víc lidí už vzhledem k tomu, že stojí vyhlášené Červenohorské sedlo. Jenže řada lidí na lyže nejede, protože to počasí je spíš na kola," řekl Marek. Koutecký areál by měl být v provozu do třetího dubna, kdy pořádá velké mezinárodní závody FIS za účasti závodníků z pětatřiceti zemí.