Komáří larvy v zatopených místech. (Ilustrační snímek)

Komáří larvy v zatopených místech. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kvůli vytrvalým dešťům hrozí lidem u řek problémy s komáry

  • 0
Přestože už to začínalo vypadat, že se problémy s komáry obcím a městům u řek v letošním roce vyhnou, nakonec to může být naopak. Po vytrvalých deštích v posledních dnech se totiž především v Litovelském Pomoraví rozlila řeka Morava, při dalších srážkách se tak vytvoří pro komáry ideální podmínky.

S dešti přitom předpovědi počasí počítají. "Při teplotách kolem dvaceti až čtyřiadvaceti stupňů bude převážně zataženo s přeháňkami, ojediněle bouřkami. O víkendu již bude deště méně, srážkový trend však bude pokračovat," popsal Petr Drobek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Právě déšť, který Olomoucký kraj i v dalších dnech nejspíš čeká, pravděpodobně rozšíří laguny, v nichž se nepříjemný hmyz množí. Na místech, kde nálety komárů lidem loni ztrpčovaly život, je nyní sice prozatím klid, za dva týdny po dešti už ale může být vše jinak.

"Tento týden se kvůli sledování líhnutí komárů chystáme na Litovelské Pomoraví. Pokud se tam Morava kvůli nedávným přívalovým dešťům rozlila, vyrojí se tento hmyz u tamních lagun za čtrnáct dní, maximálně tři týdny," přiblížil Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Podle něj se zde komáři většinou objevují, pokud Morava u obce Mladeč přesáhne druhý povodňový stupeň. "Nyní se kolem něj pohybovala. Uvidíme, co zjistíme přímo na místě," dodal hygienik.

Letos zatím komáři lidi žijící u řek příliš netrápí

To, že se řeka v Litovelském Pomoraví skutečně rozlila, potvrdila starostka Horky nad Moravou. "Zrovna v sobotu jsme to byli kontrolovat, lužní lesy jsou zčásti skutečně zaplavené. Na masivní líhnutí komárů to ale v tuto chvíli spíše nevidím, tak velké ty tůně zase nejsou. Musely by přijít velké deště," uvedla Sylva Stavarčíková.

Ta si nyní naopak pochvaluje, že lidi v obci v těchto dnech poprvé po několika letech komáři neobtěžují. "Sníh na jaře odtál postupně, neměli se tak kde vylíhnout," doplnila starostka.

Podobnou zkušenost má také Zdeněk Blaťák, který předsedá komisi olomoucké městské části Černovír. Právě tu komáří kalamita kvůli nedalekému lesu v minulých letech sužovala.

"Letos jsme se proto už na začátku května pojistili postřikem. Firma, která jej měla na starost, měla vytipované konkrétní lokality, a tak její lidé šli najisto. Od nikoho z místních jsem neslyšel, že by nyní u nás byl s komáry nějaký problém," líčí Blaťák, který dodává, že další vývoj záleží na počasí. "Pokud zaprší, a objeví se tak nové líhně a hejna komárů, budeme to muset urychleně vyřešit."

Postřiky proti komárům stály loni jen kraj přes milion korun

Skutečnost, že další deště znamenají vylíhnutí nových komářích rojů, potvrzuje také hygienik Mazánek. "Ovšem jen za podmínky, že se hladina vody v lagunách a slepých ramenech Moravy dostane na vyšší úroveň, než kam vystoupala před odtokem srážek po nedávných přívalových deštích. Od té chvíle by se komáři mohli objevit po zhruba třech týdnech," předpovídá.

Předpověď počasí pak sledují také v obci Zvole na Šumpersku, kde se na místní při loňské kalamitě slétlo během minuty na 55 komárů. "Pokud se to bude opakovat, jsou jediným řešením postřiky. V rozpočtu však na ně nemáme finance, musíme se vždy ohledně příspěvků obrátit na krajský úřad," popsal tamní starosta Josef Najman.

Hejtmanství tak vloni na postřiky starostům poslalo rekordních 1,23 milionu korun, o rok dříve to pro srovnání bylo jen 130 tisíc. "Teď jsme na první fázi vyčlenili 150 tisíc korun," vyčíslil již dříve náměstek hejtmana Pavel Horák.