Budova, ve které sídlil přerovský „lazaret hrůzy“.

Budova, ve které sídlil přerovský „lazaret hrůzy“. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Provozovatel přerovského „lazaretu hrůzy“ půlmilionovou pokutu nezaplatil

  • 10
Půlmilionová pokuta, kterou uložil krajský úřad provozovateli problematické ubytovny v Přerově za provozování sociálních služeb bez patřičné registrace, zůstala nezaplacená. Dluh zřejmě skončí u exekutorů. Není to přitom poprvé, totéž se odehrálo i po udělení pokuty před dvěma lety.

„Pokuta ve výši 550 tisíc korun uložená krajským úřadem, proti které se provozovatel neodvolal, měla být zaplacena v dubnu. Dosud se tak ale nestalo,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

„Úřad tedy bude pokutu vymáhat, pravděpodobně prostřednictvím exekutorského úřadu v Přerově, tak jako tomu bylo v roce 2013, kdy provozovatel nezaplatil pokutu v řádu několika desítek tisíc korun,“ dodala.

Úřad pokutu udělil za provozování sociální služby bez příslušného oprávnění a registrace. Její výše mohla být až milion korun.

Vyjádření Pavla Mirgy, který byl donedávna provozovatelem ubytovny, se MF DNES nepodařilo získat. Podle dostupných informací už v této funkci nepůsobí. Na konci března přitom počítal s tím, že bude ubytovnu v sousedství chemičky provozovat i nadále, avšak už bez zdravotně znevýhodněných lidí.

Přerovský „lazaret hrůzy“

Úřady sice už dříve ubytovnu pro zdravotně postižené v Dluhonské ulici kontrolovaly, ale v obavách z problémů s umístěním většinou zdravotně postižených obyvatel jinam nad otřesnými podmínkami přivíraly oči.

Na kritiku v médiích i zvýšené kontroly úředníků včetně zahájení správního řízení poté provozovatel zareagoval tím, že ubytovaným vypověděl smlouvy. Přerovský magistrát tak pro ně musel narychlo najít nové ubytování, což nebylo jednoduché, protože byli do města svezeni z celé republiky (více čtěte zde).

Na „lazaret hrůzy“ upozornila senátorka

Na špatné životní podmínky v lazaretu upozornila na začátku února senátorka Jitka Seitlová.

„Ti lidé tam žijí v podmínkách, které by nevyhověly nejnižšímu standardu vyžadovanému ve věznicích. Ať se týká hygienických podmínek, stavu objektu a zřejmě i poskytované stravy,“ popsala tehdy poznatky z návštěvy přerovské ubytovny senátorka.

Lidé ovšem v ubytovně platili měsíčně až sedm tisíc korun. Další tři a půl tisíce si pak museli připlácet za stravu.

„Přitom ráno dostanou toast, večer toast, k obědu polévku, někdy ani to ne. Sami nemají jak si stravu zajistit,“ popsala už dříve Seitlová.

2. března 2015