Lázně v Bochoři na Přerovsku

Lázně v Bochoři na Přerovsku | foto: Petr Janeček, MAFRA

Lázně Bochoř v srpnu znovu otevřou, obec chce přilákat víc návštěvníků

  • 0
Lázně Bochoř na Přerovsku patří k nejstarším na Moravě, dlouho ale byly zavřené. Ještě loni to dokonce vypadalo, že už se ani neotevřou. Teď ale zahajují novou éru. Obec je opravila a lázně se tak 1. srpna znovu otevírají.

Lázně zakreslil do své mapy Moravy Jan Amos Komenský už v roce 1627.

Provoz celého areálu se někdejší majitel lázní - město Přerov - rozhodl zastavit minulé léto, protože na nich prodělával. To se však nelíbilo zdejší obci, která se rozhodla, že se lázní ujme. Po prvních investicích se tak už za pár dnů opět zdejší vany naplní léčebnou vodou. Bochoř navíc plánuje vylepšit služby třeba o perličkové koupele.

"Moravské Piešťany"

Lázně Bochoř zahrnul do svého popisu lázeňských míst a léčivých pramenů v roce 1580 Tomáš Jordán z Klausenburku. Traduje se, že vodu ze zdejšího pramene využívali čeští bratři, a to jak k léčení neduhů, tak i k očistným koupelím.

Bochořské lázně byly a jsou spíše zařízením místního významu, i když v minulosti se těšily velkému zájmu nemocných. S úspěchem se zde léčily podobné nemoci jako ve slovenských Piešťanech, proto se Bochoři začalo přezdívat "Moravské Piešťany".

Nejlepší éru zažívaly po roce 1898, kdy areál koupil Alois Palacký. Ten lázně všestranně povznesl a zvelebil.

"Máme v plánu rozšířit areál i služby. Zařízení navíc chceme více propagovat, protože lidé ze vzdálenějšího okolí toho o léčebných účincích zdejší vody moc nevědí. V úsilí nás podporují i místní občané," popsal starosta Bochoře Ivan Michna.

Už na počátku léta si podle něj obec najala firmu, která rekonstruuje interiér lázní. Práce by měly skončit ve středu. Pak čeká zdejší prostory úklid, aby se lázně mohly v pondělí otevřít. Zpočátku však nával lázeňských hostů obec nečeká.

"V letních měsících bývá návštěvnost celkově slabší, lidé jsou na prázdninách nebo na koupalištích. Větší návštěvnost čekáme až na podzim a na jaře," vysvětlil starosta. Od září pak počítá se zhruba třiceti procedurami denně. "Určitě by to ale mohlo být lepší, proto se snažíme naše služby rozšiřovat, abychom nalákali více zákazníků," dodal.

Až budou peníze, opraví se perličkové koupele a vymění vany

Má tomu pomoci i změna interiéru. Dělníci například všude vybourali futra, místo nich jsou tu hezčí vchody. Nového vzhledu se dočkala i čekárna, pokladna či šatny. "Prostory jsou také nově vymalované, což bylo potřeba, abychom dodrželi hygienické normy. Postupně jsme pak ale přistoupili i k větším zásahům. Některé práce budou pokračovat i za provozu," prozradil Michna.

Lázně v Bochoři na Přerovsku

Do budoucna bochořské lázně plánují další investice a hlavně rozšíření služeb. "Nyní šlo pouze o nutnou základní údržbu. Až bude dostatek financí, chceme vylepšit například i perličkové koupele, postupně vyměnit vany a mnoho dalšího," vypočítal starosta. Dvouměsíční rekonstrukce přišla obecní kasu na necelých sto padesát tisíc korun.

Dnes v lázních mohou lidé využívat nejen koupele a masáže, ale i speciální zábaly a také ubytování. Otevírací doba v srpnu je do 16 hodin, od září pak do 18 hodin.

Zatraktivnit lázně se před lety pokoušel i přerovský magistrát, avšak více zákazníků nepřilákal. "Po povodních jsme je rekonstruovali, prodloužili jsme otevírací dobu, lákali jsme na výhodné karty. Bohužel se sem Přerované nenaučili chodit," řekl Rudolf Neuls, ředitel městské příspěvkové organizace Služby města Přerova, pod kterou lázně spadaly.

Bochořský starosta se ale budoucnosti lázní neobává. "Náš zájem je více osobní. Lázně jsou kus historie obce," uzavřel.