Lázně Dolní Lipová

Lázně Dolní Lipová | foto: Wikimedia Commons, Gorics

Lipová se bojí ghetta, z krachujících lázní může být podle fám ubytovna

  • 3
Lidé v Lipové-lázních mají strach, že krachující lázně by se mohly změnit v ubytovnu pro sociálně slabé. Obavy z možného nového ghetta tlumí starosta obce, jenž je označil za fámy, i majitel lázní, který slibuje, že takové využití nepřipustí.

Téměř dvě století se do historického areálu v obci Lipová-lázně na Jesenicku jezdili lidé léčit. Poté, co minulý týden majitel předčasně ukončil sezonu, propustil všechny zaměstnance a oznámil, že slavné Schrothovy lázně dál bez nového investora provozovat nezvládne, se místní lidé začali strachovat o osud ubytovacího areálu.

A okamžitě se začaly šířit obavy, že Lipovou-lázně stihne podobný osud, jako například nedalekou Uhelnou, kde vzniklo ghetto s problémovými romskými rodinami. Starosta to označil za fámy a také šéf lázní ujišťuje, že takový scénář v plánu nemá.

Majitelé chtějí lázně zachovat, fámy o ghettu odmítají

Informace, že se lázeňské domy změní v sociální byty pro nepřizpůsobivé, se obcí přesto rychle rozšířila. Také starosta Lubomír Žmolík potvrdil, že v posledních dnech často odpovídá na otázky týkajících se přeměny lázní na sídliště pro sociálně nepřizpůsobivé.

"Nechápu, kdo to po obci rozšířil. Já jsem mluvil se spolumajitelem lázní Radimem Hatlapatkou a on mě ujistil, že hledá investora, který lázně znovu oživí. Mohu říct, že se na takovou fámu těžko reaguje. Věřím, že to fáma je a fámou taky zůstane," řekl Žmolík.

Spolumajitel a ředitel lázní Radim Hatlapatka důrazně popřel, že by se lázně mohly přeměnit v ghetto.

"Jednám s investory, ale takové využití bych nepřipustil. Věřím, že se dohodneme s investorem, který zde zachová lázně," uvedl Hatlapatka.

Šéf lázní sice připustil, že slůvko "sociální" se v dalších možných plánech kolem lázeňského areálu objevuje, ale ve zcela odlišném významu, totiž ve spojení sociální lužka.

"Ta možnost se nabízí, ale rozhodně nejde o bydlení pro sociálně nepřizpůsobivé, ale například pro lidi, kteří se o sebe nemohou postarat kvůli zdravotním problémům. Znovu ale říkám, že prioritní je udržet v obci lázně," vysvětlil Hatlapatka.

Místní lidé přesto jen těžko skrývají obavy

"Snad to není pravda. Nechtěla bych žít v takové vesnici. Vím, jaká situace je v Uhelné, kam se nastěhovaly desítky Romů a teď s tím mají v obci velké problémy," řekla místní obyvatelka, která si však nepřála zveřejnit jméno.

Právě Uhelná na Jesenicku zaznamenala v minulých letech velký nárůst problémových obyvatel.

"Nevím, co se děje v Lipové, ale u nás taky nikdo nevěřil, že to je možné," poznamenal tamní starosta Ludvík Juřík.

Podle něj v Uhelné koupilo občanské sdružení od majitele panelák a nastěhovalo tam desítky Romů.

"Vše se dělo pod rouškou integrace za nemalé pomoci státu. Přitom každý ví, jak je taková kumulace nepřizpůsobivých lidí kontraproduktivní a se začleňováním nemá nic společného. Taky s tím máme pořád problémy," dodal Juřík.

Romům na Jesenicku se spekulace nelíbí

"Někdo si tady hraje s ohněm. Šíření takových lživých informací je velmi nebezpečné a pouze podněcuje rasovou nesnášenlivost," varuje Rudolf Dubovan ze Společenství Romů na Moravě Romano jekhetaniben pro Morava.

Podle něj by měli šiřitelé takové informace být potrestáni. "Ti lidé ani neví, co říkají a jaký to má dopad na celou veřejnost. Bylo by dobré, aby se přihlásili a řekli, kde vzali tyto informace, a pokud jim něco vadí, tak konkrétně co," zlobí se Dubovan, který pracuje s Romy řadu let.

"Pořád se do nich někdo naváží. Přitom na Jesenicku žije řada národnostních menšin a těch si nikdo nevšímá," podotkl Rudolf Dubovan.