Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oblíbené prostějovské lázně nechá město dožít. Nové budou na periferii

  13:04aktualizováno  13:04
Existence oblíbených městských lázní v Prostějově, které každoročně navštíví až 110 tisíc lidí, se chýlí ke konci. Podle radnice je totiž budova stará a technologie trpí vlhkem, takže nestojí za to ji opravovat. Nový vodní stánek chce postavit u venkovního akvaparku, ten je ovšem až na kraji města.
Prostějovská radnice plánuje přesunout populární městské lázně z centra (na snímku) na okraj města.

Prostějovská radnice plánuje přesunout populární městské lázně z centra (na snímku) na okraj města. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Plán na přesun lázní na periferii vzbudil mezi pravidelnými návštěvníky lázní velké debaty.

„Na současných lázních mi vyhovuje především poloha v centru města, proto jsem proti, aby se bouraly nebo stěhovaly někam na kraj města. Kromě sauny, páry nebo plavání pro veřejnost zde trénují plavci,“ je přesvědčena jedna z návštěvnic, Dana Bajerová z Prostějova.

„Na plavání sem chodil i můj syn a bylo by komplikované, kdyby děti musely jezdit trénovat někam k akvaparku. Samozřejmě by ale lázně potřebovaly větší údržbu a modernizaci,“ dodala.

Náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer ubezpečuje, že město nic bourat nebude, dlouholetou perspektivu však lázním nedává.

„Budou fungovat do té doby, kdy to půjde po technické stránce,“ řekl. Do té doby chce radnice postavit nové vodní centrum, které by mělo otevřít nejpozději v roce 2018.

Lázně mají vlastní 180 metrů hlubokou artéskou studnu

Na projekt krytého padesátimetrového bazénu u akvaparku, jehož součástí by byly i sauna, wellness nebo fitness, již město zadalo architektonickou studii.

„Jaké bude po výstavbě nového krytého bazénu další využití budovy stávajících lázní, ještě uvidíme,“ uvedl Fišer.

Prostějovské městské lázně se otevřely začátkem roku 1962 a o šest let později zde začala fungovat historicky první hanácká sauna v širokém okolí. Podle zápisů v kronice to bylo to nejlepší, co Prostějov v osudovém roce 1968 potkalo.

V roce 1966 se navíc městu v sousedství budovy podařilo zprovoznit artéskou studnu. Vrt sahá do hloubky 180 metrů a je dostatečně vydatný na to, aby pokryl veškerou denní spotřebu vody. Domovní správa Prostějov, která městské lázně provozuje, tak ročně ušetří až 300 tisíc korun.

Začátkem devadesátých let stavba prošla první rozsáhlou rekonstrukcí a od roku 1994 zde začaly lidem sloužit také posilovna, lezecká stěna, solárium, infrasauna a restaurace.

„Spousta lidí jezdí auty a v okolí akvaparku jsou velká sídliště“

Plánované sousedství venkovního akvaparku s krytým padesátimetrovým bazénem podle města přinese řadu výhod. Přes léto mohou být otevřeny oba provozy a spojení venkovního bazénu s atrakcemi s bazénem na plavání uspokojí děti, rodiny i plavce.

Podobný krytý areál podle Fišera funguje v daleko menším Uherském Hradišti, stál necelých 200 milionů korun a neprodělává. Provoz stávajících lázní stojí kolem 10,5 milionu korun ročně a zhruba polovinu doplácí město.

„I kdyby se znovu otevřela varianta rozšíření stávajících městských lázní, o které se v minulosti také uvažovalo, je to řešení pouze na deset, maximálně patnáct let, protože budova je stará a technologie už má něco za sebou. Varianta dvou zařízení vedle sebe, venkovního akvaparku a krytého bazénu, naopak přináší řadu synergií,“ dodal ředitel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša.

Problémem podle něj není ani to, že akvapark je na kraji města. „Je pravda, že poloha v centru je výhodná. Na druhé straně spousta lidí dnes jezdí auty a v okolí akvaparku jsou navíc dvě velká sídliště,“ argumentuje.

Moderní vodní centrum s celoročním provozem v Prostějově chybí. Zejména rodiny s dětmi jezdí mimo léto do akvaparků v Olomouci nebo Vyškově.

Kromě výstavby nového krytého bazénu má prostějovská radnice pro nejbližší období v plánu také opravy venkovního koupaliště ve Vrahovicích. Do práce se hodlá pustit ještě letos na podzim po odkoupení areálu od sokolů tak, aby příští rok v létě bylo již koupaliště nachystané k provozu.

„Sezonu by opravy neměly narušit,“ řekl náměstek Fišer. Cenu odhaduje minimálně na 20 milionů korun.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Přerovský zámek už si mohou „prohlédnout“ i nevidomí, má svůj velký model

Nevidomí a slabozrací si mohou nově udělat jasnou představu o podobě...

Na to, co se skrývá uvnitř přerovského zámku, se nevidomí lidé podívat nemohou. Jak vypadá tato kulturní památka...

V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň, místy jsou až dva metry sněhu

(Ilustrační snímek).

Ze druhého na třetí stupeň z pěti zvýšila ve čtvrtek jesenická horská služba hodnocení lavinového nebezpečí v horách....

Více zelené autům na hlavní. Prostějov upraví semafory na výpadovce

Ilustrační snímek

Rok po rekonstrukci křižovatky na frekventované výpadovce z Prostějova na Olomouc, kde se hlavně ve špičce tvoří dlouhé...

Najdete na iDNES.cz