Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovská radnice mění názor, oblíbené lázně zřejmě dožít nenechá

  6:53aktualizováno  6:53
Vyhledávané městské lázně v centru Prostějova před sebou mají poslední dva až tři roky provozu. Ještě nedávno přitom radnice ubezpečovala, že je nechá dožít. Teď však připustila, že až dostaví nové kryté vodní centrum na kraji města, lázně v centru zřejmě zavře. S tím však nesouhlasí část návštěvníků ani opozice v zastupitelstvu.

Více než půl století staré oblíbené prostějovské lázně mají před sebou zřejmě posledních pár let provozu. | foto: dsp-pv.cz

Nové moderní vodní centrum by mělo podle plánů prostějovské radnice začít fungovat na kraji města u stávajícího venkovního akvaparku v Koupelkách nejpozději v roce 2018. Na projekt krytého padesátimetrového bazénu, jehož součástí by byla i sauna, wellness nebo fitness, již město zadalo architektonickou studii.

Po dostavění centra se ale radnice bude muset rozhodnout, zda dál dotovat také provoz stávajících městských lázní v centru. Už dnes město přiznává, že bazén asi zavře. Budova a technologie jsou staré, extrémně trpí vlhkostí a opravy by nestály za to.

„Plavecký bazén s wellness-centrem se bude stavět řádově ještě dva roky nebo i déle a po celou tu dobu budeme staré lázně udržovat v chodu, pokud tam ovšem nebude nějaká zásadní investice,“ sdělil náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Přitom ještě začátkem roku radnice slibovala, že staré lázně nechá fungovat až do konce jejich životnosti. Podle Fišera se však může stát, že po otevření nového centra už o staré lázně nebude takový zájem jako dřív.

„Už nyní jsou ztrátové a u nových máme ekonomickou rozvahu nastavenou tak, aby provoz ztrátový nebyl,“ řekl. V úvahu pak podle Fišera přichází rekonstrukce, i když bazén se dá těžko využít jinak, nebo demolice a nová výstavba.

„Prostějov není zas tak velký, aby musel mít dvoje kryté lázně“

Prostějovská Domovní správa, která se o městské lázně stará, ukončení provozu podporuje.

„Myslím si, že Prostějov není zas až tak velký, aby musel mít dvoje kryté lázně. Kapacita padesátimetrového bazénu bude dostatečná, aby byla schopna obsloužit celé město. Z ekonomického hlediska jsme pro jedno zařízení,“ řekl ředitel Domovní správy Vladimír Průša.

Provoz lázní dnes město dotuje pěti miliony korun ročně, otevření nového vodního centra by návštěvníků ještě ubralo a dotace by se musela zvýšit.

„A to se bavíme o provozních nákladech mimo nákladů na údržbu budovy a na technologie. To by do budoucna mohla být dost drahá záležitost,“ varoval Průša.

Opozice je pro zachování lázní i za cenu vyšších dotací

Proti uzavření lázní je však řada stávajících návštěvníků. „Na současných lázních mi vyhovuje především poloha v centru města, proto jsem proti, aby se bouraly nebo stěhovaly někam na kraj města. Na plavání sem chodil i můj syn a bylo by komplikované, kdyby děti musely jezdit trénovat někam k akvaparku. Samozřejmě by lázně potřebovaly větší údržbu a modernizaci,“ je přesvědčená například jedna z návštěvnic Dana Bajerová z Prostějova.

Prostějovské lázně

Otevřely v roce 1962, o šest let později zde začala fungovat historicky první hanácká sauna v okolí. Podle zápisů v kronice to bylo to nejlepší, co město v osudovém roce 1968 potkalo. V roce 1966 se navíc u lázní podařilo zprovoznit artéskou studnu a vrt sahající do hloubky 180 metrů a je dost vydatný, aby pokryl celou denní spotřebu vody. Začátkem 90. let se budova dočkala rozsáhlé opravy. Nyní je ročně navštíví až 110 tisíc lidí.

I za cenu vyšších dotací by provoz městských lázní v centru držel také opoziční zastupitel Jan Navrátil. Vyzdvihuje především, že lázně jsou dostupné a zaběhnuté.

„Běžný občan potřebuje běžné lázně, a pokud fungují, je nesmysl je rušit. Provoz bych držel co nejdéle i za cenu vyšších dotací. Vždyť město investuje peníze do daleko horších věcí. A až to bude ekonomicky neúnosné, tak se to může řešit,“ řekl Navrátil. Připomněl zároveň, že i v centru existovala možnost na rozšíření plaveckého bazénu na padesát metrů.

„Radnice však v minulosti pozemky zcela nevhodně prodala,“ tvrdí.

Sousedství krytého padesátimetrového bazénu s venkovním akvaparkem ovšem podle prostějovské radnice přinese řadu výhod. Přes léto mohou být otevřeny oba provozy, které uspokojí děti, rodiny i plavce. Podobný krytý vodní areál, jaký plánuje Prostějov, podle náměstka primátorky Fišera funguje v daleko menším Uherském Hradišti, stál necelých 200 milionů korun a neprodělává.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Na Jesenicku se převrátil traktor převážející býčky, řidič utrpěl zranění

U Uhelné na Jesenicku havaroval řidič s traktorem, který se převrátil na bok....

Traktorista, který vezl čtyři mladé býčky, havaroval dopoledne na Jesenicku. Muž se při nehodě zranil a záchranáři ho...

Najdete na iDNES.cz