Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovská radnice mění názor, oblíbené lázně zřejmě dožít nenechá

  6:53aktualizováno  6:53
Vyhledávané městské lázně v centru Prostějova před sebou mají poslední dva až tři roky provozu. Ještě nedávno přitom radnice ubezpečovala, že je nechá dožít. Teď však připustila, že až dostaví nové kryté vodní centrum na kraji města, lázně v centru zřejmě zavře. S tím však nesouhlasí část návštěvníků ani opozice v zastupitelstvu.

Více než půl století staré oblíbené prostějovské lázně mají před sebou zřejmě posledních pár let provozu. | foto: dsp-pv.cz

Nové moderní vodní centrum by mělo podle plánů prostějovské radnice začít fungovat na kraji města u stávajícího venkovního akvaparku v Koupelkách nejpozději v roce 2018. Na projekt krytého padesátimetrového bazénu, jehož součástí by byla i sauna, wellness nebo fitness, již město zadalo architektonickou studii.

Po dostavění centra se ale radnice bude muset rozhodnout, zda dál dotovat také provoz stávajících městských lázní v centru. Už dnes město přiznává, že bazén asi zavře. Budova a technologie jsou staré, extrémně trpí vlhkostí a opravy by nestály za to.

„Plavecký bazén s wellness-centrem se bude stavět řádově ještě dva roky nebo i déle a po celou tu dobu budeme staré lázně udržovat v chodu, pokud tam ovšem nebude nějaká zásadní investice,“ sdělil náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Přitom ještě začátkem roku radnice slibovala, že staré lázně nechá fungovat až do konce jejich životnosti. Podle Fišera se však může stát, že po otevření nového centra už o staré lázně nebude takový zájem jako dřív.

„Už nyní jsou ztrátové a u nových máme ekonomickou rozvahu nastavenou tak, aby provoz ztrátový nebyl,“ řekl. V úvahu pak podle Fišera přichází rekonstrukce, i když bazén se dá těžko využít jinak, nebo demolice a nová výstavba.

„Prostějov není zas tak velký, aby musel mít dvoje kryté lázně“

Prostějovská Domovní správa, která se o městské lázně stará, ukončení provozu podporuje.

„Myslím si, že Prostějov není zas až tak velký, aby musel mít dvoje kryté lázně. Kapacita padesátimetrového bazénu bude dostatečná, aby byla schopna obsloužit celé město. Z ekonomického hlediska jsme pro jedno zařízení,“ řekl ředitel Domovní správy Vladimír Průša.

Provoz lázní dnes město dotuje pěti miliony korun ročně, otevření nového vodního centra by návštěvníků ještě ubralo a dotace by se musela zvýšit.

„A to se bavíme o provozních nákladech mimo nákladů na údržbu budovy a na technologie. To by do budoucna mohla být dost drahá záležitost,“ varoval Průša.

Opozice je pro zachování lázní i za cenu vyšších dotací

Proti uzavření lázní je však řada stávajících návštěvníků. „Na současných lázních mi vyhovuje především poloha v centru města, proto jsem proti, aby se bouraly nebo stěhovaly někam na kraj města. Na plavání sem chodil i můj syn a bylo by komplikované, kdyby děti musely jezdit trénovat někam k akvaparku. Samozřejmě by lázně potřebovaly větší údržbu a modernizaci,“ je přesvědčená například jedna z návštěvnic Dana Bajerová z Prostějova.

Prostějovské lázně

Otevřely v roce 1962, o šest let později zde začala fungovat historicky první hanácká sauna v okolí. Podle zápisů v kronice to bylo to nejlepší, co město v osudovém roce 1968 potkalo. V roce 1966 se navíc u lázní podařilo zprovoznit artéskou studnu a vrt sahající do hloubky 180 metrů a je dost vydatný, aby pokryl celou denní spotřebu vody. Začátkem 90. let se budova dočkala rozsáhlé opravy. Nyní je ročně navštíví až 110 tisíc lidí.

I za cenu vyšších dotací by provoz městských lázní v centru držel také opoziční zastupitel Jan Navrátil. Vyzdvihuje především, že lázně jsou dostupné a zaběhnuté.

„Běžný občan potřebuje běžné lázně, a pokud fungují, je nesmysl je rušit. Provoz bych držel co nejdéle i za cenu vyšších dotací. Vždyť město investuje peníze do daleko horších věcí. A až to bude ekonomicky neúnosné, tak se to může řešit,“ řekl Navrátil. Připomněl zároveň, že i v centru existovala možnost na rozšíření plaveckého bazénu na padesát metrů.

„Radnice však v minulosti pozemky zcela nevhodně prodala,“ tvrdí.

Sousedství krytého padesátimetrového bazénu s venkovním akvaparkem ovšem podle prostějovské radnice přinese řadu výhod. Přes léto mohou být otevřeny oba provozy, které uspokojí děti, rodiny i plavce. Podobný krytý vodní areál, jaký plánuje Prostějov, podle náměstka primátorky Fišera funguje v daleko menším Uherském Hradišti, stál necelých 200 milionů korun a neprodělává.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Arsenal ho vyfoukl Barceloně, teď „Šavu“ sfoukl olomoucký bek Sladký

Andrej Aršavin

Španělský trenér fotbalistů kazašského týmu Kajrat Almaty Carlos Alós Ferrer už čeká, kdy ta otázka padne. Dostává ji...

Z klubového vedení se mnou nikdo nemluvil, říká Polák o konci v Brně

Brněnský fotbalista Jan Polák je zklamaný z porážky se Zlínem.

Když v květnu 2016 fotbalová Zbrojovka ohlašovala jeho příchod, byla to velká událost. K odchodu Jana Poláka naopak...

Další z rubriky

Hnutí při kampani zalévalo stromy. Akátům to mohlo uškodit, říká radnice

Akáty na Dolním náměstí v Olomouci

Zavlažovací vaky u akátů na Dolním náměstí v Olomouci a nově vysazené stromy mezi paneláky na Nových Sadech jsou...

Vyhozená mluvčí žaluje Olomoucký kraj, výpověď je podle ní neplatná

Bývalá tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová, kterou úřad...

Okresní soud v Olomouci se začal zabývat sporem bývalé tiskové mluvčí Kamily Navrátilové s Olomouckým krajem....

Ženě došla trpělivost s dlužníkem, s přáteli mu vykradla dům

Ilustrační snímek

Rázné řešení zvolila mladá žena z Olomoucka, které její známý delší dobu dlužil peníze. Protože se neměl k placení,...

Najdete na iDNES.cz