Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucká nemocnice má špičkové centrum pro léčbu roztroušené sklerózy

  7:53aktualizováno  7:53
Fakultní nemocnice v Olomouci ve středu otevřela zrekonstruované centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Prostory, do kterých nemocnice sama investovala jeden a půl milionu korun, nabídnou pacientům především větší komfort a možnost absolvovat většinu potřebných vyšetření na jednom místě.

Fakultní nemocnice v Olomouci otevřela zrekonstruované centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou a dalšími závažnými onemocněními centrální nervové soustavy. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

"Když jsem se stala pacientkou centra, stáli jsme na chodbě a za námi byly kartotéky. Kdo měl nějaké potíže, neměl si ani kam sednout. Postupem času jsme docílili toho, že kartotéky zmizely a byly tam aspoň židličky," popsala Jana Nakládalová z regionální organizace Unie Roska v České republice. Ta sdružuje právě pacienty s roztroušenou sklerózou.

Ale ani to nebylo nestačilo. "Já když sedím, musím mít jednu nohu téměř nataženou a když přijel někdo na vozíku, bylo málo prostoru," dodala pacientka.

Právě nevhodné podmínky stály za snahou prostory opravit. Ty současné jsou dobře dostupné díky bezbariérovému přístupu. Pacienti také mohou využít nájezdovou rampu a dva výtahy. Bezbariérové je i sociální zařízení centra.

Fakultní nemocnice v Olomouci otevřela zrekonstruované centrum pro pacienty s...

"Onemocnění centrální nervové soustavy jsou zpravidla provázena potížemi s hybností a právě s ohledem na to jsme se snažili naše centrum modernizovat. Tito pacienti mají nyní na stejném podlaží k dispozici čtyři nově upravené vyšetřovny, elektrofyziologickou a likvorovou laboratoř pro diagnostiku, probíhá zde i vyhodnocování snímků z magnetické rezonance. Tedy všechny základní vyšetřovací metody prakticky na jednom místě," uvedl přednosta Neurologické kliniky FN Olomouc Petr Kaňovský.

Podle Nakládalové, která s diagnózou žije už osm let, je nové centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou doslova darem.

"Máme tu místo, je tu světlo a máme tu záchody. Ty samozřejmě byly i dříve, ale byly dole v přízemí, zatímco některé vyšetřovny byly až ve třetím patře. Vím, že rehabilitace by při roztroušené skleróze měla být, ale zase abychom běhali jak křečci nahoru a dolů, to nešlo. Říkali jsme tomu, že když se vyškrábeme do třetího poschodí, vlastně nemáme roztroušenou sklerózu a jsme zdraví," říká dnes s úsměvem.

V Olomouci nabízí i biologickou léčbu

Olomoucké centrum je v kraji jediným, na Moravě pak pacienti mohou využít podobných služeb ještě v Ostravě, ve Zlíně a v Brně.

"Naše pracoviště je vedle pražské Všeobecné fakultní nemocnice jedním ze dvou předních center v České republice, která umožňují časnou diagnostiku a terapii roztroušené sklerózy," řekl vedoucí lékař Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění Neurologické kliniky FN Olomouc Jan Mareš.

Léčba zahrnuje moderní terapeutické postupy včetně biologické léčby, která je velmi nákladná, ale u mladých nemocných oddaluje invaliditu a umožňuje jim zapojit se do běžného života. Léčba jednoho pacienta podle Mareše může ročně stát až tři sta tisíc korun.

V olomouckém centru se v současné době léčí přes dva tisíce pacientů s tímto závažným onemocněním, výjimkou nejsou ani děti. Nejčastěji je však onemocnění diagnostikováno u mladých lidí mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života.

"V České republice trpí roztroušenou sklerózou zhruba 19 tisíc lidí. Jde o chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému - mozku a míchy, které negativně ovlivňuje řízení celé řady tělesných, mentálních i psychických funkcí. Roztroušená skleróza je nevyléčitelná nemoc, ale její průběh se dá ovlivnit zejména při časné dostatečné léčbě," doplnil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Prostějovská opozice kvůli problémům kolem hokeje zaútočila na náměstky

Prostějovská radnice.

Kvůli krachu mládežnického hokeje a problematickým dotacím opozice v Prostějově ostře atakuje odpovědné náměstky...

Obálka s dvaceti tisíci lupiči nestačila, seniorovi rval z ruky i prsten

Policie (ilustrační foto)

Po agresivním lupiči pátrají už několik dní přerovští kriminalisté. Muž se pod záminkou platby za doručení balíčku...

VIDEO: Zloděj s žebříkem kradl kamery, ukázal obličej i spodní prádlo

Zloděj s žebříkem přišel pro kameru, ukázal obličej i spodní prádlo.

Policisté už téměř dva měsíce pátrají po zloději, který v chodbě bytového domu v Olomouci ukradl bezpečnostní kamery....

Najdete na iDNES.cz