Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lubomír Ančinec, MF DNES

Lékař boural se dvěma promile. Sám dal výpověď, ale čeká ho soud

  • 5
Na kraji Prostějova havaroval před několika dny posudkový lékař zdejší pobočky České správy sociálního zabezpečení. Jak se následně ukázalo, měl v krvi zhruba dvě a půl promile alkoholu. Nakonec se muž, který neměl problémy s alkoholem poprvé, rozhodl ze svého zaměstnání sám dobrovolně odejít.

Opilý lékař havaroval se svou Škodou Favorit již krátce po poledni na silnici směrem z Prostějova na Plumlov a předvedl přitom demoliční jízdu jako z filmu. Na prvním kruhovém objezdu totiž vjel na středový ostrůvek a srazil dopravní značku, poté na rovné silnici opět přejel do protisměru, kde narazil do přední části protijedoucí Škody Fabia, a hned nato naboural zadní část protijedoucí mazdy.

"Po těchto karambolech ještě pokračoval dál až před kruhový objezd u hypermarketu, kde kvůli poškození svého auta zastavil," popsala průběh nehody mluvčí prostějovské policie Eva Čeplová.

Naštěstí nebyl při nehodě nikdo zraněn, lékař však nadýchal 2,42 promile alkoholu. Policistům přiznal, že pil, a nyní ho čeká soud. Není to přitom první případ, kdy měl muž problémy s alkoholem.

Usnul po nehodě v příkopu, ordinace zase byla často zavřená

"Nastěhoval se k nám před třemi roky a od té doby se to s ním táhlo. Jednou si chtěl třeba autem zkrátit cestu, jel přes pole, ale skončil v příkopu. Tam usnul a našla ho až policie. Bohužel to vyvrcholilo poslední nehodou. Doktor by měl být na úrovni a s čistou hlavou, vždyť rozhoduje o ostatních," míní starosta Stínavy na Prostějovsku Pavel Bokůvka.

Lékař, který je gynekologem, se neuvedl ani v Plumlově. "Měl u nás ordinovat dvě hodiny týdně, ale co mi říkali místní lidé, tak měl velmi časté výpadky, kdy ordinace zůstávala zavřená," sdělil starosta Plumlova Adolf Sušeň Prostějovskému Večerníku, který na případ jako první upozornil.

Mluvčí České správy sociálního zabezpečení Pavel Gejdoš potvrdil, že správa v těchto dnech podepsala s lékařem dohodu o ukončení pracovního poměru. "Bylo to na jeho vlastní žádost a důvody neuvedl. Nebránili jsme se tomu," řekl.

Že by pil lékař i v práci se podle mluvčího nikdy neprokázalo

"I když se nehoda stala mimo pracovní dobu, ve dnech, kdy lékař čerpal řádnou dovolenou, poškodil dobré jméno České správy sociálního zabezpečení. U tohoto lékaře se nicméně nikdy neprokázalo pití alkoholu v době výkonu jeho zaměstnání," podotkl mluvčí.

A dodal, že tím pádem celý exces nelze hodnotit jako porušení pracovní kázně a správa sociálního zabezpečení ho musí hodnotit odděleně od výkonu lékařova povolání. Lékaři, kteří chtějí pracovat jako posudkáři, přitom podle zákona musejí být speciálně vyškolení.

"Aby mohli vydávat samostatné lékařské posudky, musí mít atestaci posudkového lékařství. Pokud ji nemají, musí posudek aprobovat lékař, který tuto atestaci získal specializační přípravou v délce dvou let a atestační zkouškou," nastínil Gejdoš.

V současné době je na referátu České správy sociálního zabezpečení v Prostějově pět míst pro posudkové lékaře, ve skutečnosti zde pracují pouze tři lékaři a na poloviční úvazek jeden lékař, který je ve starobním důchodu. Samotného lékaře se redakci nepodařilo kontaktovat.

Prostějovský lékař nebyl v Olomouckém kraji v těchto dnech jediným, který se dostal kvůli alkoholu do problémů. V pondělí totiž vyšetřoval pod vlivem alkoholu své pacienty lékař v Přerově. Jeden z nich si ale jeho stavu všiml a zavolal policii (více čtěte zde).