Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař neopisoval, rozhodla komise v případu obviňování z plagiátorství v IKEM

  17:47aktualizováno  18:15
Spor tří špičkových chirurgů na půdě pražského IKEM doznal prvního výrazného posunu. Odborná komise Univerzity Palackého rozhodla, že lékař Jiří Froněk neopisoval od kolegů Petera Baláže a Ivana Matii. Zároveň ale konstatovala, že udělal chybu v citování zdrojů práce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Komise ukončila jednání a rozhodla, že doktor Froněk má titul oprávněně a jeho práce byla původní. Pro hlasovalo 12 členů, jeden se zdržel," sdělil MF DNES kancléř Univerzity Palackého Rostislav Hladký.

"Je pro mě největší a zásadní satisfakce, protože jde o hodnocení široké komise na akademické půdě," komentoval rozhodnutí Froněk.

Třináctičlenná komise přitom řešila mimořádný případ mezi špičkovými chirurgy. Lékaři Peter Baláž a Ivan Matia loni nařkli Jiřího Froňka z toho, že od nich opsal část výzkumu tenkého střeva.

Obvinění se objevilo ve chvíli, kdy se pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) rozhodl vyměnit současného přednostu Kliniky transplantační chirurgie Miloše Adamce. Nahradit ho měl Froněk. IKEM ale kvůli obviňování z plagiátorství výběrové řízení pozastavil. Stejně jako Univerzita Karlova zastavila Froňkovo habilitační řízení.

Lékaři neopisovali, protože to byla společná práce, míní Pirk

Verdikt komise odůvodnila tím, že Froněk udělal sice chyby v citování odborné literatury, jeho disertační práce tím ale není zpochybněna a titul Ph.D. nabyl oprávněně. "Zřejmě z neznalosti citoval práci, u které se domníval, že je v tisku, ale ona do něj byla teprve odeslána," vysvětili pochybení předseda komise, přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Podle Pirka lékaři od sebe neopisovali. "Na výzkumných pracích se podíleli. Každý ale dělal jen něco, společně ty výsledky pak dávali dohromady. Proto měli právo oba na toto téma disertační práci dělat," dodal.

Závěr olomoucké komise

V závěrečném usnesení komise, které novinářům rozeslala Univerzita Palackého, mimo jiné stojí:

MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., se v rámci přehledu své publikační činnosti, která byla součástí přílohy jeho disertační práce, dopustil pochybení, která neodpovídají etickým standardům. Odborná komise konstatuje, že toto pochybení neměla vliv na udělení titulu Ph.D. panu MUDr. Jiřímu Froňkovi, protože byla splněna kritéria publikační činnosti i bez těchto prací.

Rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň přijal závěr komise bez výhrad a podle Hladkého považuje celou záležitost pro univerzitu za uzavřenou.

IKEM mlčí, zda nabídne Froňkovi místo přednosty

To ale zatím neplatí pro Froňka a IKEM. Čeká je totiž rozhodnutí, zda lékař nastoupí do čela Kliniky transplantační chirurgie. Froněk již v úterý iDNES.cz sdělil, že o post má stále zájem.

"To jestli mi bude, nebo nebude místo nabídnuto, nevím. To je nyní věcí IKEM," dodal ve středu Froněk.

IKEM se zatím konkrétně k záležitosti nevyjádřil. "Vyjádření  komise bude pouze jedním z více aspektů, na základě kterých učiní ředitel IKEM konečné rozhodnutí," konstatoval ředitel nemocnice Jan Malý.

Výroky komise nepotěšily Petera Baláže. Jako prohru je ale nevnímá.

"Úplná spokojenost to není, ale těší mě, že ani jednou nebylo vzpomenuto, že bych byl plagiátorem já a že se to neuzavřelo tím, že on je čistý a já ne," reagoval na závěr komise Peter Baláž. Podle něj také komise zčásti uznala Froňkovo pochybení při zpracování práce.

Baláž takový závěr komise předpokládal. V únoru poslal Univerzitě Palackého dopis, v němž se proti komisi ohradil s tím, že je podjatá. V komisi seděli také dva lékaři, kteří Froňkovu disertační práci vedli. Jak zjistil iDNES.cz jeden z nich navíc o složení komise rozhodoval.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vondráčková na festivalu po Neckářovi nevystoupí, spor s obcí řeší policie

Plakát propagující festival Hudba bez hranic, v rámci kterého měli v Dolních...

Nečekané komplikace řeší obec Dolní Studénky na Šumpersku, kde měly na tradičním festivalu Hudba bez hranic vystoupit...

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...Silně konzervativní Chalánkovou vedení TOP 09 odmítlo. Navzdory Kalouskovi

Lídryně krajské kandidátky TOP 09 Jitka Chalánková.

Vedení TOP 09 odmítlo opakovaně podpořit kandidaturu bývalé místopředsedkyně Jitky Chalánkové do Senátu, ač se za ni...

TOP 09 se odklonila od svých hodnot, končím, oznámila Chalánková

Poslankyně Jitka Chalánková

Bývalá poslankyně Jitka Chalánková se po rozporech s vedením TOP 09 rozhodla ve straně skončit. Důvodem je odklon...

Kvitová na policii identifikovala muže, který ji přepadl a pořezal

Petra Kvitová

Jeden z klíčových momentů pro budoucí soudní jednání se v těchto dnech odehrál v kauze předloňského útoku na tenistku...

Další z rubriky

Přerovský exprimátor Lajtoch sní o návratu na radnici, ČSSD ho ale odmítla

Bývalý primátor Přerova a senátor za ČSSD Jiří Lajtoch.

Vcelku poklidnou scénu přerovské politiky rozvířila před nadcházejícími komunálními volbami zpráva o možném návratu...

Prostějov znovu rozdá prvňákům pastelkovné, školy koupí i sešity či barvy

Ilustrační snímek

Už podruhé se rodiče dětí z Prostějova, které půjdou do prvních tříd, mohou těšit na pastelkovné. I v letošním roce...

Unikátní kachel s biblickou Evou, mince i munice. Helfštýn vydal poklady

Archeolog a vedoucí výzkumu na hradě Helfštýně Zdeněk Schenk z Muzea Komenského...

Řadu unikátních nálezů se podařilo objevit archeologům během výzkumu na hradě Helfštýně. Mezi nejcennější patří torzo...

Najdete na iDNES.cz