Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař neopisoval, rozhodla komise v případu obviňování z plagiátorství v IKEM

  17:47aktualizováno  18:15
Spor tří špičkových chirurgů na půdě pražského IKEM doznal prvního výrazného posunu. Odborná komise Univerzity Palackého rozhodla, že lékař Jiří Froněk neopisoval od kolegů Petera Baláže a Ivana Matii. Zároveň ale konstatovala, že udělal chybu v citování zdrojů práce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Komise ukončila jednání a rozhodla, že doktor Froněk má titul oprávněně a jeho práce byla původní. Pro hlasovalo 12 členů, jeden se zdržel," sdělil MF DNES kancléř Univerzity Palackého Rostislav Hladký.

"Je pro mě největší a zásadní satisfakce, protože jde o hodnocení široké komise na akademické půdě," komentoval rozhodnutí Froněk.

Třináctičlenná komise přitom řešila mimořádný případ mezi špičkovými chirurgy. Lékaři Peter Baláž a Ivan Matia loni nařkli Jiřího Froňka z toho, že od nich opsal část výzkumu tenkého střeva.

Obvinění se objevilo ve chvíli, kdy se pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) rozhodl vyměnit současného přednostu Kliniky transplantační chirurgie Miloše Adamce. Nahradit ho měl Froněk. IKEM ale kvůli obviňování z plagiátorství výběrové řízení pozastavil. Stejně jako Univerzita Karlova zastavila Froňkovo habilitační řízení.

Lékaři neopisovali, protože to byla společná práce, míní Pirk

Verdikt komise odůvodnila tím, že Froněk udělal sice chyby v citování odborné literatury, jeho disertační práce tím ale není zpochybněna a titul Ph.D. nabyl oprávněně. "Zřejmě z neznalosti citoval práci, u které se domníval, že je v tisku, ale ona do něj byla teprve odeslána," vysvětili pochybení předseda komise, přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Podle Pirka lékaři od sebe neopisovali. "Na výzkumných pracích se podíleli. Každý ale dělal jen něco, společně ty výsledky pak dávali dohromady. Proto měli právo oba na toto téma disertační práci dělat," dodal.

Závěr olomoucké komise

V závěrečném usnesení komise, které novinářům rozeslala Univerzita Palackého, mimo jiné stojí:

MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., se v rámci přehledu své publikační činnosti, která byla součástí přílohy jeho disertační práce, dopustil pochybení, která neodpovídají etickým standardům. Odborná komise konstatuje, že toto pochybení neměla vliv na udělení titulu Ph.D. panu MUDr. Jiřímu Froňkovi, protože byla splněna kritéria publikační činnosti i bez těchto prací.

Rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň přijal závěr komise bez výhrad a podle Hladkého považuje celou záležitost pro univerzitu za uzavřenou.

IKEM mlčí, zda nabídne Froňkovi místo přednosty

To ale zatím neplatí pro Froňka a IKEM. Čeká je totiž rozhodnutí, zda lékař nastoupí do čela Kliniky transplantační chirurgie. Froněk již v úterý iDNES.cz sdělil, že o post má stále zájem.

"To jestli mi bude, nebo nebude místo nabídnuto, nevím. To je nyní věcí IKEM," dodal ve středu Froněk.

IKEM se zatím konkrétně k záležitosti nevyjádřil. "Vyjádření  komise bude pouze jedním z více aspektů, na základě kterých učiní ředitel IKEM konečné rozhodnutí," konstatoval ředitel nemocnice Jan Malý.

Výroky komise nepotěšily Petera Baláže. Jako prohru je ale nevnímá.

"Úplná spokojenost to není, ale těší mě, že ani jednou nebylo vzpomenuto, že bych byl plagiátorem já a že se to neuzavřelo tím, že on je čistý a já ne," reagoval na závěr komise Peter Baláž. Podle něj také komise zčásti uznala Froňkovo pochybení při zpracování práce.

Baláž takový závěr komise předpokládal. V únoru poslal Univerzitě Palackého dopis, v němž se proti komisi ohradil s tím, že je podjatá. V komisi seděli také dva lékaři, kteří Froňkovu disertační práci vedli. Jak zjistil iDNES.cz jeden z nich navíc o složení komise rozhodoval.

Autoři: ,Nejčtenější

Zázrak v Rychlebských horách. Z ruiny na zboření je skvostná Tančírna

Tančírně hrozilo zřícení. Obec Bernartice ji vrátila zašlou krásu.

Secesní Tančírna v Račím údolí sloužila jako výletní restaurace a místo pro zábavu a tanec, pak pro dětské tábory a...

Olomouc - Plzeň 0:0, aktivní domácí lídra potrápili a jsou druzí

TŘETÍ PROTI PRVNÍMU. Takové byly pozice Olomouce a Plzně v tabulce před...

Plzeňští fotbalisté teprve podruhé v ligovém ročníku ztratili body, podruhé v utkání neskórovali. V 17. kole remizovali...Za prohru pro sázky nabízeli až 20 tisíc eur, říká šéf fotbalového klubu

Šéf fotbalového klubu 1. HFK Olomouc Vladimír Dostál.

V létě 2013 šokoval šéf 1. HFK Olomouc Vladimír Dostál fotbalovou veřejnost, když podal trestní oznámení, protože měl...

Rozeznít sedmitunový zvon je zážitek, při nepozornosti ale může i zabít

U příležitosti 72. výročí obnovení Univerzity Palackého se v Olomouci rozezněl...

Nepříliš často slýchaný zvuk největšího zvonu dómu svatého Václava se ve středu rozezněl Olomoucí. Jedním ze šesti...

Penalta? Držení už bylo za hranou, myslí si olomoucký Plšek

Olomoucký Jakub Plšek atakuje plzeňského obránce Lukáše Hejdu v ligovém utkání.

Záložník Jakub Plšek nahradil na hrotu olomouckého útoku Jakuba Řezníčka, zimního hosta z Plzně, který proti svému týmu...

Další z rubriky

Sedláky vedli jak nějaké vrahy, vzpomíná pamětnice na procesy z 50. let

Božena Šimanská.

Je začátek devadesátých let, doba porevoluční euforie, přesto se nově zvolená zastupitelka Přerova Božena Šimanská na...

Moravské divadlo nabízí podívanou na střet Záchodobijců se Záchodomilci

Moravské divadlo má za sebou premiéru muzikálu Zvonokosy, který se na olomoucká...

S útokem na bránice diváků přišlo nyní olomoucké Moravské divadlo, které uvedlo muzikál Zvonokosy podle slavného...

Převod Androva stadionu zkomplikovaly dotace na opravu hlavní tribuny

Letecký pohled na Andrův stadion v Olomouci, který je domovem fotbalové Sigmy.

Olomoučtí zastupitelé by měli už za tři týdny hlasovat o koupi fotbalového Androva stadionu. Podklady jim musejí dodat...

Najdete na iDNES.cz