Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař neopisoval, rozhodla komise v případu obviňování z plagiátorství v IKEM

  17:47aktualizováno  18:15
Spor tří špičkových chirurgů na půdě pražského IKEM doznal prvního výrazného posunu. Odborná komise Univerzity Palackého rozhodla, že lékař Jiří Froněk neopisoval od kolegů Petera Baláže a Ivana Matii. Zároveň ale konstatovala, že udělal chybu v citování zdrojů práce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Komise ukončila jednání a rozhodla, že doktor Froněk má titul oprávněně a jeho práce byla původní. Pro hlasovalo 12 členů, jeden se zdržel," sdělil MF DNES kancléř Univerzity Palackého Rostislav Hladký.

"Je pro mě největší a zásadní satisfakce, protože jde o hodnocení široké komise na akademické půdě," komentoval rozhodnutí Froněk.

Třináctičlenná komise přitom řešila mimořádný případ mezi špičkovými chirurgy. Lékaři Peter Baláž a Ivan Matia loni nařkli Jiřího Froňka z toho, že od nich opsal část výzkumu tenkého střeva.

Obvinění se objevilo ve chvíli, kdy se pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) rozhodl vyměnit současného přednostu Kliniky transplantační chirurgie Miloše Adamce. Nahradit ho měl Froněk. IKEM ale kvůli obviňování z plagiátorství výběrové řízení pozastavil. Stejně jako Univerzita Karlova zastavila Froňkovo habilitační řízení.

Lékaři neopisovali, protože to byla společná práce, míní Pirk

Verdikt komise odůvodnila tím, že Froněk udělal sice chyby v citování odborné literatury, jeho disertační práce tím ale není zpochybněna a titul Ph.D. nabyl oprávněně. "Zřejmě z neznalosti citoval práci, u které se domníval, že je v tisku, ale ona do něj byla teprve odeslána," vysvětili pochybení předseda komise, přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Podle Pirka lékaři od sebe neopisovali. "Na výzkumných pracích se podíleli. Každý ale dělal jen něco, společně ty výsledky pak dávali dohromady. Proto měli právo oba na toto téma disertační práci dělat," dodal.

Závěr olomoucké komise

V závěrečném usnesení komise, které novinářům rozeslala Univerzita Palackého, mimo jiné stojí:

MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., se v rámci přehledu své publikační činnosti, která byla součástí přílohy jeho disertační práce, dopustil pochybení, která neodpovídají etickým standardům. Odborná komise konstatuje, že toto pochybení neměla vliv na udělení titulu Ph.D. panu MUDr. Jiřímu Froňkovi, protože byla splněna kritéria publikační činnosti i bez těchto prací.

Rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň přijal závěr komise bez výhrad a podle Hladkého považuje celou záležitost pro univerzitu za uzavřenou.

IKEM mlčí, zda nabídne Froňkovi místo přednosty

To ale zatím neplatí pro Froňka a IKEM. Čeká je totiž rozhodnutí, zda lékař nastoupí do čela Kliniky transplantační chirurgie. Froněk již v úterý iDNES.cz sdělil, že o post má stále zájem.

"To jestli mi bude, nebo nebude místo nabídnuto, nevím. To je nyní věcí IKEM," dodal ve středu Froněk.

IKEM se zatím konkrétně k záležitosti nevyjádřil. "Vyjádření  komise bude pouze jedním z více aspektů, na základě kterých učiní ředitel IKEM konečné rozhodnutí," konstatoval ředitel nemocnice Jan Malý.

Výroky komise nepotěšily Petera Baláže. Jako prohru je ale nevnímá.

"Úplná spokojenost to není, ale těší mě, že ani jednou nebylo vzpomenuto, že bych byl plagiátorem já a že se to neuzavřelo tím, že on je čistý a já ne," reagoval na závěr komise Peter Baláž. Podle něj také komise zčásti uznala Froňkovo pochybení při zpracování práce.

Baláž takový závěr komise předpokládal. V únoru poslal Univerzitě Palackého dopis, v němž se proti komisi ohradil s tím, že je podjatá. V komisi seděli také dva lékaři, kteří Froňkovu disertační práci vedli. Jak zjistil iDNES.cz jeden z nich navíc o složení komise rozhodoval.

Autoři: ,Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Naše nejkrásnější náměstí. Sedm českých a moravských skvostů

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce. Náměstí dnes vroubené skvostnými měšťanskými...

Určit nejkrásnější náměstí v českých a moravských městech je velmi ošemetná záležitost. Při oceňování hraje roli osobní...

Chartista Hradílek ukončil pod tlakem rodiny hladovku proti Zemanovi

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek (8. listopadu 2017).

Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil hladovku, kterou držel 17 dní na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Zbouranou městskou bránu nově připomíná na opravené olomoucké třídě model

Bronzový model na žulovém podstavci připomíná na nově opravené třídě 1. máje...

Barokní kanalizace, nálezy z časů Velkomoravské říše a především mohutné základy Hradské brány. Takové objevy přinesl...

Proměna olomoucké třídy 1. máje je hotová, opozice by ji předělala

V Olomouci se 23. listopadu 2017 po sedmi měsících oprav opět otevřela třída 1....

Po sedmi měsících se na rušnou třídu 1. máje v centru Olomouce vrátily tramvaje a auta. Její přestavba vyšla na desítky...Najdete na iDNES.cz