Radana Brachtlová a její dcera Justýnka.

Radana Brachtlová a její dcera Justýnka. | foto: FN Olomouc

Lékaři při unikátní operaci zastavili srdce těhotné ženy

  • 53
Ojedinělou a velmi náročnou operaci úspěšně provedli specialisté z Fakultní nemocnice Olomouc. Těhotné ženě 8 týdnů před porodem operovali srdce, které během zákroku museli na 40 minut zastavit. Kardiochirurgům se podařilo nahradit poškozenou chlopeň. Žena později porodila zcela zdravé dítě.

"V únoru jsem začala mít teploty, které neustupovaly. Byla jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství. Jsem zdravotní sestra, takže jsem nic nepodceňovala a řešila jsem to se svým lékařem, který mě poslal do nemocnice v Šumperku," popsala čtyřiatřicetiletá Radana Brachtlová z Libiny na Šumpersku.

Vyšetření však nepotvrdila chřipku, ani zánět močových cest. Za několik týdnů teploty vystřídaly horečky a těhotné ženě začalo selhávat srdce.

"S podezřením na zánět srdečního svalu jsme ženu odeslali do Fakultní nemocnice Olomouc. Tam jí lékaři diagnostikovali takzvanou endokarditidu, tedy zánětlivé onemocnění srdečních chlopní," řekl mluvčí olomoucké nemocnice Egon Havrlant.

Zánět vážně poškodil chlopeň, operace byla nevyhnutelná

Léčba antibiotiky sice zabrala, ovšem jedna ze srdečních chlopní zůstala vlivem rozsáhlého zánětu poškozená a nefungovala správně.

"Operační náhrada chlopně byla nutná, u běžných pacientů není o čem uvažovat. Tady šlo ovšem o těhotnou ženu. Mohli jsme těhotenství předčasně ukončit císařským řezem, ale riskovali bychom komplikace u nezralého dítěte. Plod měl v té době kolem jednoho a půl kilogramu," uvedl přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Radovan Pilka.

Porodníci a kardiochirurgové nakonec zvolili druhou variantu: ženu museli ve 29. týdnu těhotenství operovat. "Bylo to těžké rozhodování, nikdo přece nemá patent na rozum," podotkl Pilka.

"Stav, ve kterém se těhotná pacientka nacházela, byl velmi závažný. Poškozená chlopeň ji ohrožovala na životě a tím byl samozřejmě ohrožován i život jejího dítěte," souhlasí přednosta Kardiochirurgické kliniky Vladimír Lonský, který na ojedinělém zákroku podílel jako jeden z operatérů.

Srdce dítěte bilo, matčino ne

"Bylo to až hrozivé - poslouchat srdeční ozvy plodu nad stojícím srdcem matky. Na mimotělní oběh jsme ji napojili na necelých 80 minut, celá operace trvala kolem čtyř hodin," popsal Lonský.

Radana Brachtlová a její dcera Justýnka.

Porodníci byli během celého zákroku připravení při prvním náznaku komplikací provést císařský řez. "Sledovali jsme, co se děje s dítětem v děloze. Povedlo se, co jsme si naplánovali, takže těhotenství nebylo nutné předčasně ukončit," říká porodník Pilka.

V Česku byly jen dva podobné případy

"Byl to hodně náročný výkon právě na psychiku. S takovými případy se lze v praxi setkat jen velmi výjimečně, v literatuře jsme v českých poměrech našli popsány snad pouze dva," řekl přednosta kardiochirurgie Lonský, který ocenil psychickou odolnost všech, kteří se operace zúčastnili.

"Měla jsem strach, jak to všechno dopadne. Říkala jsem si, že mohou zachránit mě, dítě, oba, nebo taky nikoho. Opravdu jsem si tehdy sáhla na dno," vzpomíná Radana Brachtlová.

Malá Justýnka v pořádku přečkala operaci srdce své matky.

Malá Justýnka v pořádku přečkala operaci srdce své matky.

"Jakmile jsem se po operaci začala probouzet, hned v první chvíli jsem se chytala na břicho. Jako zdravotník jsem jim určitě s tou spoustou dotazů musela lézt na nervy, ale všichni byli úžasní," popisuje mladá žena, která celkem strávila v nemocnici čtvrt roku. V polovině července pak porodila císařským řezem zcela zdravou holčičku.