Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři se kvůli stále agresivnějším pacientům cvičí v sebeobraně

  11:02aktualizováno  11:02
Útoků agresivních pacientů přibývá. Záchranáři i lékaři ve všech nemocnicích v Olomouckém kraji čelí stále častěji nejen slovním, ale i fyzickým napadením. Na kurzech se proto učí, jak se v podobné situaci bránit.

Nejvyššímu počtu útoků čelí v Česku lékaři centrálních či urgentních příjmů a také posádky záchranné služby. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Plivance, sprostá slova, urážky i rány pěstí a šťouchance. Tak se pacienti stále častěji odměňují lékařům či sestrám v nemocnicích v Olomouckém kraji. Některá zdravotnická zařízení proto zavedla kurzy, na kterých se jejich zaměstnanci učí, jak krizové situace zvládat. Součástí výuky bývají i základy sebeobrany.

"Fyzických útoků v poslední době přibývá. Loni jsme zaznamenali dvanáct takových napadení," uvedla vedoucí sestra centrálního příjmu šumperské nemocnice Alena Poláchová. Zdravotníci podle ní čelí třeba i ranám pěstí či kopancům, slovní urážky jsou pak téměř na denním pořádku.

Nejčastěji se s takovým chováním ošetřovaných pacientů, popřípadě jejich doprovodu setkávají zaměstnanci "nárazových zón", tedy oddělení přijímajících akutní případy, jako jsou centrální či urgentní příjmy. A také pracovníci na odděleních intenzivní péče, chirurgie a interny.

"Loni ale psychicky nemocný pacient poranil infuzním stojanem dva zdravotníky na neurologickém oddělení. Způsobil jim pohmoždění rukou a krku," poznamenala manažerka kvality Šumperské nemocnice Martina Klimková.

Pacienti jsou stále agresivnější, zatím především slovně

Trend množících se, především slovních ataků potvrdil i mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant. "Ročně mají na urgentním příjmu asi čtyři případy fyzického napadení personálu." Daleko výraznější je podle Havrlanta nárůst verbální agresivity. Zaměstnanci urgentního příjmu proto čtyřikrát do roka procházejí školením a psychologickou přípravou pro podobné události.

Kvůli agresivnímu chování nemocných absolvovali nedávno obdobný kurz například i lékaři a sestry nemocnice v Šumperku. Učili se třeba, jak rozpoznat nebezpečné situace nebo jak se co nejúčinněji bránit fyzickému napadení.

"Odborné semináře, ve kterých se zdravotníci učí, jak se agresivním pacientům bránit, pořádají všechny naše nemocnice pravidelně minimálně jednou do roka," nastínila Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel, pod který v regionu spadají vedle Šumperské nemocnice i ty ve Šternberku, Přerově a Prostějově.

Pomohlo by omezit agresivitu pacientů, pokud by lékaři dostali statut veřejného činitele stejně jako policisté a agresorům by tak hrozil vyšší trest?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 249
NE 173

S násilnickými projevy se musí někdy potýkat rovněž záchranáři. Před pár lety například duševně nemocný muž železnou tyčí ohrožoval záchranáře a zdemoloval jim sanitku. A nešlo o jediné napadení.

"V roce 2006 jsme proto zavedli ve spolupráci s olomouckou městskou policií kurzy sebeobrany pro naše pracovníky vyjíždějící do terénu na Olomoucku," popsal ředitel krajské záchranné služby Ivo Mareš. O rok později, kdy klesl počet podobných napadení na nulu, školení ukončili. "Jsme ale připraveni, kdykoliv to bude třeba, kurzy obnovit," popsal Mareš.

Oslovení se shodují, že na zdravotníky velmi často útočí lidé pod vlivem alkoholu či drog. Další skupinou jsou pak nemocní s psychiatrickou poruchou. Někdy jsou agresory příbuzní nebo jiný doprovod pacienta.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Najdete na iDNES.cz