Alternativní výuku dětí v předškolním věku vyhledává stále více rodičů. K waldorfským a Montessori školkám tak přibyly i ty lesní. Například v Lošově u Olomouce. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Lesních školek v okolí Olomouce přibývá, rodiče hledají alternativu

  • 0
Lesní školky, ve kterých učitelky s dětmi tráví většinu dne venku, v okolí Olomouce zažívají boom. Jen na konci loňského školního roku vznikly hned tři. Jedna v Lošově, druhá v Horce nad Moravou a třetí ve Velkém Týnci. Jako kvalitní výuku je navíc uznalo i ministerstvo.

Alternativní výuku dětí v předškolním věku vyhledává stále více rodičů. K waldorfským a Montessori školkám tak přibyly i ty lesní. Všechny mají jedno společné, snaží se dětem dát co největší svobodu a prodloužit jim dětství. Že se jim dostane stejně kvalitního vzdělání jako v normální školce, potvrdilo i ministerstvo školství, které školky sledovalo dva roky.

"Ve zkratce jde o to, že se snažíme, aby děti byly stále dětmi. Jsou totiž strašně chytré a vyspělé a my potom máme tendenci s nimi mluvit jako s dospělými, ale to nejsou," vysvětluje princip alternativních školek Dana Šimečková, ředitelka školky při waldorfské škole v Olomouci.

Hračky z přírodních materiálů, práce s hlínou, poznávání přírody a především žádná televize nebo rádio, to jsou hlavní znaky alternativní školky.

Tu si mnohdy založí sami rodiče, kteří chtějí pro své děti tak trochu jinou výuku. "Chtěla jsem být se svými dětmi. Spojily jsme se s dalšími maminkami a založily spolu v květnu lesní školku. Teď do ní chodí pravidelně kolem deseti dětí," říká Šárka Zdařilová z občanského sdružení Pojďte ven, které provozuje lesní školku v Lošově.

První k kraji byla lesní školka pod Bouzovem

Jako vůbec první v kraji mohli do lesní školky vozit děti rodiče z okolí Bouzova, vznikla tu už v roce 2010.

"Zájem o školky v lese vzrůstá, je to vidět i na tom, že před prázdninami vznikly hned tři další a lidé do nich děti posílají. Je důležité, že si rodiče mohou vybrat mezi klasickou a jinou školku," míní Věra Kostková z bouzovské Lesní školky Rarášci.

Že se navštěvování obou typů školek nevylučuje, popisuje jeden z rodičů Pavel Štancl z Velké Bystřice.

"Normální školku máme 200 metrů od domu a je opravdu výborná, naše děti se tam vždy těší. Je ale pravda, že do té lesní se těší ještě o trošku víc," říká.

Jeho děti tři dny v týdnu navštěvují normální školku a dva dny tu lesní. "Chtěli jsme, aby se děti víc dostaly do přírody. Je to sice náročnější hlavně na praní oblečení a školné, ale myslím si, že se to vyplatí. Děti jsou opravdu nadšené," dodává.

A jak vypadá takový den v lesní školce? "Ráno se sejdeme v kruhu, představíme si nově příchozí, zazpíváme si nebo si zahrajeme nějakou hru," popisuje Zdařilová.

S dětmi potom vyráží do lesa a okolí. "Hodně se zaměřujeme na roční období, dětem vysvětlujeme, co se v přírodě zrovna děje, přizpůsobujeme tomu i hry. V poledne přijdeme na oběd a potom odpočíváme. Odpoledne máme další program a ve čtyři hodiny si pro děti přijedou rodiče," dodala.