Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesní školky v nejistotě, kvůli zákonu jim hrozí zánik

  7:59aktualizováno  7:59
Lesní školky, stále žádanější alternativa trávení času, kterou volí rodiče pro své děti, se nečekaně ocitly v nebezpečí. Nový zákon o dětských skupinách totiž nastavuje taková pravidla a podmínky, jež tato zařízení se specifickou a na přírodu orientovanou filozofií, kterých v posledních letech jen v okolí Olomouce vzniklo hned několik, nebudou schopna splnit.

Lesních školek v okolí Olomouce vyrostlo za poslední dobu hned několik, teď se bojí o svou existenci. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Přesně vyměřené metry čtvereční v zázemí na každé dítě a k tomu přísné hygienické podmínky totiž hází lesní školky do stejné skupiny k těm klasickým. Přitom pro zařízení, pro která je prioritou celoroční pobyt dětí venku, je splnění přísných nařízení nemyslitelné. Jejich zániku se snaží zabránit nejen pedagogové, ale také rodiče, kteří sepisují petici.

Jakub do lesního klubu Bažinka v Horce nad Moravou začal chodit před rokem, když mu byly tři roky.

„Jsem na mateřské dovolené s dcerou, tak by Kuba mohl být s námi doma. Chtěla jsem ale, aby trávil čas venku. Lesní školka pro nás byla jasnou volbou. Kluk je zdravý, silný, sebevědomý, každý den ve školce si užívá,“ říká Zuzana Staroštíková z Olomouce.

Rodiče návrh vyděsil

Jako řadu dalších rodičů, i ji návrh zákona o dětských skupinách, který by kvůli nastaveným pravidlům znamenal pro lesní školky prakticky zánik, vyděsil. Nový zákon totiž zpřísňuje nejen hygienické podmínky, ale také například rozměry zázemí pro každé z dětí.

Pro lesní školky, které si doposud vystačily třeba jen s maringotkou, by to znamenalo zajistit pro děti větší a lépe vybavené prostory nebo například také tekoucí záchod odpovídajících rozměrů, jaký mají běžné školky. A právě to není většina lesních školek, které ze své podstaty využívají prostory v přírodě, schopna splnit.

„Bylo by to pro nás likvidační, nesplnili bychom podmínky. Návrh nezahrnuje filozofii lesních školek, která je založená na celoročním pobytu venku. Nedokážu pochopit, zda to byl úmysl, nebo chyba,“ říká Kristina Neubertová Zemánková z Lesní školky Malého stromu ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Návrh zákona ukládá povinnost poskytovatelům služby péče o dítě v dětské skupině, tedy o počtu nad 12 dětí. Spadají sem právě i lesní školky. Pokud by zákon prošel, musely by tak splnit stejné podmínky pro hygienu i nároky na prostor jako ostatní zařízení, která se starají o předškolní děti.

„Kdyby neměl zákon projít kvůli tomuto nedorozumění s lesními školkami a rodiče více než 50 tisíc dětí by tak opět neměli možnost umístit svou ratolest do předškolního zařízení, byla by to obrovská škoda,“ říká mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zázemím v lesní školce je nyní často třeba i maringotka stojící na stavební parcele, ruce si děti umyjí vodou z přineseného barelu.

„Víc nepotřebujeme. Je nemyslitelné, abychom podmínky splnili, a docházet z lesa do obce kvůli zázemí je hloupost. Popíralo by to samotnou myšlenku školky v přírodě,“ míní Jiřina Popelková z Lesního klubu Bažinka v Horce nad Moravou.

Do protestů se v Olomouci zapojili rodiče

Zákon se nelíbí ani rodičům. Zuzana Staroštíková proto kromě podpisu petice, v níž se organizátorům nakonec podařilo nasbírat více než 11 tisíc podpisů, napsala také dopis senátorům.

„Jsem vzděláním psycholožka, ale dopis jsem psala jako rodič. Jako spokojený rodič, který nechce přijít o možnost volby,“ vysvětluje.

Pokud by zákon prošel, měly by školy rok na to se „proměnit“, v opačném případě by jim hrozil zánik. Senát na konci minulého týdne vrátil zákon poslancům, kteří budou jednat o pozměňovacím návrhu.

„Návrh, který jde zpět do Poslanecké sněmovny, dává naději, že změna podle zákona o dětských skupinách nebude povinná,“ říká Tereza Valkounová, předsedkyně Asociace lesních mateřských škol.

Přesto ještě školky nemají vyhráno. „Co bychom dělali, pokud by zákon prošel, zatím nevím. Doufáme, že to nebudeme muset řešit,“ řekla Popelková.

Podle ní by byla škoda, kdyby lesní školky zanikly. „Rodiče mají o pobyt dětí v přírodě zájem, máme naplněnou kapacitu, od září dokonce budeme fungovat místo tří dnů pět,“ uzavírá.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz