Výběrové řízení na provozovatele letecké záchranné služby na heliportu v Olomouci vyhrála slovenská firma Air Transport Europe.

Výběrové řízení na provozovatele letecké záchranné služby na heliportu v Olomouci vyhrála slovenská firma Air Transport Europe. | foto: Profimedia.cz

S leteckou záchrankou bude z Olomouce létat slovenská ATE, už má smlouvu

  • 1
Podpis smlouvy mezi ministerstvem zdravotnictví a společností Air Transport Europe stvrdil, že nejméně do roku 2019 budou k pacientům z Olomouckého kraje i okolních regionů vzlétat stroje této slovenské společnosti. Výběrové řízení ještě prověřuje antimonopolní úřad, výběr vítěze už to ale nezmění.

„Ministerstvo zdravotnictví podepsalo smlouvu na provoz letecké záchranné služby na heliportu v Olomouci se společností Air Transport Europe,“ potvrdil mluvčí resortu Ladislav Šticha.

Smlouva je uzavřena na období let 2017 až 2019 s možností opce, která by její platnost o rok prodloužila.

Komise ministerstva vybrala vítěze tendru už v září, proti výsledku ale podala námitky poražená česká společnost DSA. Ministerstvo je později zamítlo, společnost se poté ale obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten nicméně ministerstvu nezakázal uzavření smlouvy.

„Zakázku týkající se Olomouce prověřujeme v reakci na podnět podaný společností DSA, ale nevedeme v ní správní řízení. Pokud by na základě našich zjištění bylo později zahájeno, tak lze udělit pokutu, ovšem ne zrušit výsledek výběrového řízení,“ shrnul mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

„Zadavatel při posuzování nabídek nerespektoval vlastní zadávací podmínky a svými neodbornými závěry vybral vítězné nabídky v rozporu se zákonem. Prokázal zejména hrubou neznalost civilních leteckých předpisů,“ shrnul už dříve námitky DSA místopředseda představenstva firmy Daniel Tuček.

Nezbývá čas na řádnou přípravu změn, kritizovali záchranáři

Průběh výběrového řízení kritizovala také profesní sdružení záchranářů, podle kterých se smlouvy uzavírají na poslední chvíli a nebude tak čas na řádné převzetí a přípravu. K tomu jsou podle nich potřeba minimálně tři až čtyři měsíce.

„Nerespektování navržených přípravných postupů a zkrácení přípravného období by přitom nutně vedlo ke snížení kvality poskytované péče a především k významnému zvýšení bezpečnostních rizik pro pacienty i posádky vrtulníků, což je zcela nepřijatelná situace,“ uvedli v prohlášení (podrobnosti čtěte zde).

Ministerstvo to odmítá. „Podle našich odborných analýz je tu stále dostatečný časový prostor pro přípravu změn,“ reagoval Šticha.

Tendr na olomoucké stanoviště byl součástí balíku výběrových řízení pro šest krajů, v dalších čtyřech bude leteckou záchranku zajišťovat armáda a policie. Po dvou stanovištích získaly česká firma DSA, slovenská Air Transport Europe a rakouská Helikopter Air Transport. Právě výběrová řízení pro Olomouc, Ústí nad Labem, Jihlavu a Ostravu, v nichž vyhrály obě zahraniční společnosti, DSA napadla.

Dosavadní provozovatel v Olomouckém kraji, Alfa-Helicopter, se výběrového řízení neúčastnil. Firma už dříve oznámila, že končí.