V Olomouckém kraji nyní provozuje leteckou záchrannou službu společnost Alfa-Helicopter. Kdo ji nahradí, zatím stále není definitivně jisté. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Letecká záchranka je v kraji dle lékařů ohrožena. Ministerstvo to odmítá

  • 6
Příliš velké zpoždění nabralo podle profesních lékařských a záchranářských sdružení výběrové řízení na provoz letecké záchranné služby v několika krajích včetně Olomouckého. V krajním případě podle nich hrozí dočasné pozastavení provozu. Ministerstvo zdravotnictví to odmítá.

V dokumentu podepsaném Společností urgentní medicíny a medicíny katastrof, Asociací zdravotnických záchranných služeb České republiky a Výborem České resuscitační rady reagují zástupci profesních organizací na fakt, že pro několik krajů stále není výběrové řízení dokončeno.

V případě Olomouckého vybrala komise ministerstva zdravotnicí společnost Air Transport Europe, která provozuje leteckou záchrannou službu na Slovensku. Poražená česká DSA se proti tomu odvolala, po zamítnutí námitek se pak rozhodla obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (více čtěte zde).

Ani na konci října tak tendr nemá definitivní výsledek. Stávající provozovatel letecké záchranky přitom skončí k 31. prosinci a podle odborníků potřebuje nový k řádnému převzetí a přípravě minimálně tři až čtyři měsíce.

„Nerespektování navržených přípravných postupů a zkrácení přípravného období by přitom nutně vedlo ke snížení kvality poskytované péče a především k významnému zvýšení bezpečnostních rizik pro pacienty i posádky vrtulníků, což je zcela nepřijatelná situace,“ uvádí zástupci odborných organizací.

„Z uvedeného důvodu tak reálně hrozí dočasné pozastavení provozu letecké záchranné služby na některých stanovištích od 1. ledna 2017,“ varují na závěr.

Ministerstvo: Jde o neoprávněné strašení veřejnosti

Ministerstvo zdravotnictví tento scénář odmítá. „Nerozumíme tomu, odkud autoři prohlášení čerpají informace. O žádném zpoždění nevíme, celé výběrové řízení bylo připraveno s rezervou i pro případ odvolání k úřadu pro hospodářskou soutěž a nastavený plán je dodržen,“ řekl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

„Jde o neoprávněné strašení veřejnosti. Ministerstvo má plán pro všechny varianty výsledku přezkoumávání výběrového řízení a můžeme ujistit, že letecká záchranná služba bude i po 1. lednu příštího roku dál fungovat,“ dodal. Jak konkrétně by řešení vypadalo v případě úplného zrušení výběrové řízení antimonopolním úřadem, ale ministerstvo zveřejnit nechce.

Jako velký problém ovšem nedostatek času vidí i krajská zdravotnická záchranná služba.

„Provoz sice bude i od 1. ledna nějak zajištěn, přechod v tak krátkém čase ale rozhodně přinese značné komplikace a s uveřejněným stanoviskem proto v tomto souhlasíme. Je potřeba mimo jiné vyřešit například umístění potřebného vybavení a přístrojů do nové helikoptéry a vše také řádně odzkoušet, což není otázka několika dní,“ uvedl mluvčí Zdeněk Hošák.

Tendr na olomoucké stanoviště je součástí balíku výběrových řízení pro šest krajů na období let 2017 až 2020, v dalších čtyřech bude leteckou záchranku zajišťovat armáda a policie. Po dvou stanovištích získaly česká firma DSA, slovenská Air Transport Europe a rakouská Helikopter Air Transport. Právě výběrová řízení pro Olomouc, Ústí nad Labem, Jihlavu a Ostravu, v nichž vyhrály obě zahraniční společnosti, DSA napadá.

Dosavadní provozovatel v Olomouckém kraji, Alfa-Helicopter, se výběrového řízení neúčastnil, firma už dříve oznámila, že končí. Letos přitom ještě vylepšovala vybavení, když pilotům pořídila brýle pro noční vidění.

Podívejte se, jak vypadá let s brýlemi pro noční vidění:

29. března 2016