Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci nechtějí platit v Bochoři miliardu, místní lidé se bojí o práci

  9:52aktualizováno  9:52
Posílání miliardy korun ročně na provoz letiště v Bochoři se chce armáda napříště už vyhnout. Vojáci zveřejnili své náklady poté, co ministr obrany Vondra prohlásil, že od Přerova odejdou. Místní se teď bojí nezaměstnanosti.
Vrtulníková letka se má z Bochoře odstěhovat do Náměště nad Oslavou do ledna 2014. (Ilustrační snímek)

Vrtulníková letka se má z Bochoře odstěhovat do Náměště nad Oslavou do ledna 2014. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Roční náklady spojené s vojenským letištěm v Bochoři, včetně platů lidí a nákladů na provoz vrtulníků, činí miliardu korun," sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Byť se o možnosti zrušení vrtulníkové základny v Bochoři mluvilo už dlouho, nynější prohlášení odcházejícího ministra obrany Alexandra Vondry o skutečném konci mnohé v Přerově zaskočilo.

I když podle mluvčí přerovské základny ještě není oficiálně přesun schválený vládou, má se podle ministerstva obrany do ledna 2014 vrtulníková letka odstěhovat na základnu Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou.

A Přerov se bojí. Nejenom růstu nezaměstnanosti, protože na základně pracuje kolem 750 lidí, ale i o osud v areálu sídlícího Regionálního letiště Přerov. O jeho budoucím směřování chtějí znovu vyjednávat dva ze tří jeho akcionářů - Olomoucký a Zlínský kraj.

Armáda předpokládá, že část vojáků dá výpověď

Přesný harmonogram přesunu do Sedlece-Vícenic se připravuje. Podle informací mluvčí Generálního štábu Jany Růžičkové se tam přemístí technika i někteří vojáci.

"Dalším může být nabídnuto místo u jiných útvarů. Předpoklad je, že další část vojáků pak nebude chtít měnit místo výkonu služby a rozhodnou se sami z armády odejít," uvedla Růžičková.

I přesto podle ní zůstane část vojáků, kteří budou muset odejít ze služebního poměru.

A právě zvýšení nezaměstnanosti se obává přerovský primátor Jiří Lajtoch. "Pokud vím, zhruba třetina z těch lidí jsou civilní zaměstnanci. Jenže armáda ještě neřekla, jaké civilní provozy v areálu chce zachovat a co bude právě s civilními pracovníky," uvedl Lajtoch.

Odchod armády

Do ledna 2014 se má vrtulníková letka z Bochoře odstěhovat do Náměště nad Oslavou. Nyní na základně pracuje kolem 750 lidí, roční provoz stojí miliardu. Náklady na udržovací provoz po odchodu letky přesáhnou 100 milionů ročně.

Otázkou také je, kdo po odchodu armády zabezpečí letový provoz pro civilní část. Přerovští věří, že vojáci budou nějakou dobu udržovat v chodu řídicí věž i po odchodu letky. O délce tohoto období chtějí jednat.

"Doufáme, že armáda bude ještě nějakou dobu po odchodu vojenské letky zajišťovat standard pro řízení letového provozu," přikývl ředitel Regionálního letiště Přerov Petr Polášek.

V mezičase by se připravili na nový způsob řízení provozu. Jak přesně to ale bude vypadat, je dnes těžké říct.

"Armáda neřekla, do kdy zabezpečí provoz a další věci. My přitom v pondělí na zastupitelstvu chceme schvalovat provozní dotaci a musíme mít i vizi dlouhodobého financování," řekl Lajtoch.

Osud letiště teď má v rukou vláda

Náklady na udržovací provoz po odchodu letky Pejšek odhadl na více než sto milionů ročně. "Regionální letiště Přerov platí za užívání nemovitostí na letišti roční pronájem 590 tisíc korun. Jinou částkou se letos na provozu nepodílí," vypočítal Pejšek.

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil potvrdil, že si nyní chtějí udělat jasnou představu o tom, jak, kolik a případně zda vůbec dál investovat do projektu civilního letiště.

Mluvčí bochořské vrtulníkové základy Jana Skřivánková zatím nechtěla přesun základny komentovat. "Pokud takové rozhodnutí padlo nebo padne, budeme jej respektovat. Ale pokud víme, takové rozhodnutí vláda zatím nedala," řekla Skřivánková.

Pejšek kontroval, že vláda už v září schválila materiál nové struktury armády pro roky 2013 až 2015, kde přerovská základna není zahrnutá mezi těmi, s nimiž se počítá.

"Lze to interpretovat tak, že vláda sice neschválila samostatně, že Přerov být nemá, ale schválila novou strukturu armády, kde Přerov není," uzavřel Pejšek.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Další z rubriky

Divadlo láká diváky sledovat intriky vikomta de Valmont ve wellness centru

Olomoucké Moravské divadlo uvedlo poprvé ve své historii činohru Nebezpečné...

Sázka na začátku hry, smrt na jejím konci. Olomoucké Moravské divadlo nově nabízí možnost ocitnout se ve světě intrik...

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz