Bochořskému letišti hrozí, že ho opustí armáda, což by pravděpodobně jeho brány uzavřelo. Přerov mu chce ale poslat dalších osm milionů korun.

Bochořskému letišti hrozí, že ho opustí armáda, což by pravděpodobně jeho brány uzavřelo. Přerov mu chce ale poslat dalších osm milionů korun. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Letišti v Bochoři hrozí zavření, Přerov mu chce ale dát další miliony

  • 1
Přestože nad budoucností přerovského letiště visí otazníky, zdejší radní do něj chtějí "nalít" dalších osm milionů korun. Tvrdí, že jim nic jiného nezbývá, protože Přerov je údajně poslední z akcionářů letiště, který ještě nezaplatil příspěvek za letošní rok.

O roční částku 35,5 milionu se přitom dělí s Olomouckým a Zlínským krajem. Zástupci města přiznávají, že zaplacení schválně oddalovali, to už však dál nejde, protože sumu musí do konce roku schválit zastupitelé. Pro některé z nich to však bude podle jejich slov problém.

"Projekt regionálního letiště Přerov jede už dlouho a my jsme poslední z aktérů, kteří příspěvek za letošní rok nesložili. Je pravda, že panuje obava, jak to s letištěm dopadne. My jsme však optimisté. Společně s ministrem obrany Alexandrem Vondrou hledáme nyní alternativu, jak jej udržet," popisuje náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Uvolnění osmi milionů korun opravdu přichází v době, kdy je osud letiště nejistý. Armáda má v nejbližších dnech oznámit, zda jej opustí či nikoliv, nicméně už se objevily informace, že vojáci opravdu půjdou jinam (více čtěte zde).

Náměstek už dříve doporučil peníze na letiště zatím nedávat

Její odchod by přitom mohl znamenat konec celého projektu. Provoz smíšeného regionálního letiště, které loni na podzim získalo licenci pro civilní lety, se totiž bez přítomnosti armády nedá utáhnout. A právě to je jedna z věcí, která vadí opozici.

"Budeme absolutně proti vyplacení osmi milionů do tak nejistého projektu," říká například opoziční zastupitel Richard Šlechta. "Úkolem každého města je péče a rozvoj obecního majetku. Když se podívám, v jakém žalostném stavu je Přerov, nemohou s tím souhlasit," vysvětluje.

Totéž si myslí i předseda přerovského klubu Věcí veřejných Jiří Kohout, který se v lednu kvůli letišti zúčastnil schůzky na ministerstvu obrany. "Náměstek ministra obrany Jiří Šedivý nám tehdy doslova řekl, že doporučuje na úrovni zastupitelstva pozastavit rozhodnutí o financování letiště až do března 2012. V tu dobu by měla být hotová armádní Bílá kniha, která bude situaci analyzovat," popisuje Kohout.

Kosatík tvrdí, že odchod armády by plány kraje neohrozil

Podle něj je to jediné logické řešení. "Armáda je důležitá pro financování letiště, nese velkou část nákladů. Já jsem po schůzce nabyl dojmu, že vojsko zatím nechce garantovat přítomnost v Přerově," doplnil.

To si však nemyslí náměstek Zácha, který je členem expertní skupiny, jež nedávno vznikla kvůli posouzení perspektivy letiště. "Zatím máme za sebou první jednání s ministrem. Předběžně jsme se bavili i o variantě, že pokud by armáda odešla, pomohla by provoz ještě nějakou dobu udržet," popisuje Zácha.

Ani náměstek olomouckého hejtmana Ivan Kosatík situaci nevidí černě, podle něj civilní letiště odchodem vojáků ohroženo není. "Armáda by podle mého odejít neměla už jen proto, že je to naše jediné letiště na východě. Ale kdyby se přece jen rozhodla letiště opustit, naše plány to neohrozí," říká Kosatík.