Na olomouckém výstavišti Flora začala letní část květinové výstavy, která

Na olomouckém výstavišti Flora začala letní část květinové výstavy, která potrvá až do neděle. Letos poprvé se ale výstava musí obejít bez hlavního pavilonu A. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Flora se poprvé musí obejít bez „áčka“. Láká na Středomoří i dožínky

  • 1
Nejstarší tuzemská květinová výstava Flora Olomouc, jejíž letní etapa se koná až do neděle, se musí poprvé ve své historii muset obejít bez hlavního výstavního pavilonu A. Ten se chystá na rozsáhlou proměnu a v jeho prostorách již pracují archeologové. Po nich nastoupí stavbaři, kteří za zhruba 320 milionů korun olomoucké výstaviště přemění.

Srdce květinového svátku se proto tentokrát rozbušilo v pavilonu H a dění výstavy se více přesunulo i do přilehlého parku. Uzavření největšího z objektů výstaviště ale podle organizátorů nemá mít na průběh akce výrazný vliv.

"Letní Flora bude poprvé v historii bez pavilonu A. Což pro nás byla výzva, jak celou tuto akci udělat trochu jinak," mínil ředitel výstaviště Jiří Uhlíř s tím, že dění bude soustředěné kolem zbývajících pavilonů G, E a H.

Právě "háčko" má lákat na ústřední expozici Zahrada Getsemanská - zahrada botanická. Zahradní architekt Ivar Otruba do ní začlenil olivovníky, citrusy, bromélie a další rostliny Středomoří.

Objeví se i expozice zasvěcená bylinkám či dožínkám

To vše doplnil o dřevěný kříž a kamenité kalvárie. Zmíněná zahrada z úpatí Olivetské hory byla totiž již od dob raného křesťanství známým poutním místem. Podle Bible tam Ježíš bděl a modlil se tu noc, kdy jej římští vojáci zatkli.

"Expozice se tak snaží obohatit rozmanitostí rostlin v kontrastu pěstěné zahrady s kamenitou kalvárií. I když tato expozice co do metrů plochy nepředčí ty v áčku, bude úžasná," míní za organizátory Věra Mazalová.

Bylinkám zasvěcená expozice se objeví v pavilonu E. Na stejném místě floristé představí dožínkové kytice a věnce, které korespondují s mottem doprovodného programu. Tím jsou dožínkové slavnosti.

Jak se výstaviště změní

U štítové stěny domu, který s výstavištěm ve Wolkerově ulici sousedí, vznikne nová správní budova s restaurací, u blízkého nákladního vlakového nádraží zase parkoviště. Kompletní rekonstrukce se dočká i pavilon A.

Celkem vyjdou práce na zhruba 320 milionů korun. O konečné ceně ale bude jasno až po uzavření výběrového řízení.

O tom, kdo se ujme proměny, mají olomoučtí radní rozhodnout 4. září. Stavební firma, která vyjde z výběru jako vítěz, bude mít na provedení všech prací osmnáct měsíců.

"Letní Flora vrcholí v době konce žní, které byly zakončené díkůvzdáním za úrodu. K dožínkám patří lidová hudba, tance a tradice. A v tomto duchu jsme koncipovali doprovodný program," podotkla Ludmila Grecmanová.

Novinkou je vstupenka pro ty, kteří chtějí jen projít parkem

Před pavilony G a H bude umístěná expozice dožínkových slavností. Lidé si v ní prohlédnou i historické stroje a nářadí zapůjčené příkazským skanzenem.

"Géčko" bude patřit zahrádkářskému svazu a jejich gladiolám, jiřinám, trvalkám, letnímu ovoci a zelenině i dalším rostlinám. Na Letních zahradnických trzích čeká příchozí nabídka od více než 200 firem.

Novinkou bude krátkodobá vstupenka na 15 minut. Budou ji moc použít ti, kteří si parkem jen krátí cestu. Jinak bude během trvání Flory vstup možný pouze se vstupenkou na výstavu.

"Rozložení výstaviště se kvůli plánované rekonstrukci pavilonu A změnilo. Hlavní vstup tentokrát bude z Wolkerovy ulice přes Rudolfovu alej," podotkla Grecmanová.