Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní úrodu brambor zničily deště. Je jich málo a cena letí nahoru

  7:22aktualizováno  7:22
Ceny brambor šplhají nahoru, nezastaví se ani na ceně 20 korun za kilo. A podle zemědělců může být ještě hůř. Úrodu v Olomouckém kraji jim totiž poničilo deštivé počasí, vlhkost i lokální záplavy.

Brambory jako „jídlo chudých“? Letos to podle zemědělců určitě platit nebude. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Vysoká vlhkost, vytrvalé deště i lokální záplavy. To jsou tři hlavní faktory, které z velké části stojí za nedostatkem brambor v Olomouckém kraji.

Dlouhodobé deštivé počasí poškodilo rostliny a úroda je proto malá. Tuzemští zemědělci navíc osadili zhruba o 6 % méně ploch než loni. Lidem tak podle prvních odhadů statistiků mohou oproti minulému roku nabídnout o 15 procent méně této plodiny. A ceny se už teď v obchodech šplhají nahoru. A může být ještě hůř.

Obchodníci už šroubují ceny

Některá obchodní centra v kraji nabízejí kilo brambor za dvanáct, patnáct i více korun. Jak ale podotkl Josef Králíček z Ústředního bramborářského svazu, pěstitelé prodávají velko i maloobchodům za menší sumy.

"Cena je závislá na kvalitě produkce, ale jedná se zhruba o pět korun za kilo. Jakou částku potom nasadí obchodníci, to už neovlivníme," podotkl Králíček.

Přitom podobné šroubování cen v obchodech by mohlo paradoxně ublížit zemědělcům. "Nechceme, aby se stalo to, co před pár lety, kdy se lidé kvůli vysokým cenám odvrátili od brambor a nahrazovali je jinými přílohami," popsal Králíček.

"Kdysi byly brambory stravou chudých, to letos určitě neplatí," dodal k tomu v nadsázce předseda Zemědělského družstva Partutovice František Maršálek. V jejich družstvu pěstují tuto plodinu na 24 hektarech.

"Úroda je ale oproti minulému roku malá. Bylo mokro, někde i záplavy. A to zrovna v době, kdy mohly rostlinám uškodit. Situaci také odpovídá cena, která je naopak bezmála dvojnásobná," potvrdil Maršálek.

Nedostatek brambor je ovšem skoro v celé Evropě i Rusku. Proto nebude snadné ani dovézt potřebné tisíce tun navíc. "Řekl bych, že jde o problém ne-li celosvětový, pak alespoň euroasijský," dodal Maršálek. Hanáčtí zákazníci tak pocítí propojenost se zbytkem Evropy.

Na Šumpersku je úroda až o polovinu menší

Problematická tak bude situace rovněž pro ty, kteří jsou zvyklí uložit na zimu do sklepa pár pytlů brambor pro vlastní spotřebu. Zemědělci mnohde nemají co nabízet. Třeba na Šumpersku sklidili místy až o polovinu méně než loni.

"V okrese kvůli neúrodě brambory skoro nejsou a nelze je ani příliš sehnat v rámci přímého prodeje ze dvora od pěstitelů," popisuje situaci Lucie Hošková ze šumperské agrární komory.

Karta se otočila a zatímco někteří farmáři měli v minulých letech co dělat, aby úrodu do jara rozprodali, letos se v nevýhodnější roli ocitli zákazníci.

Zemědělec z Olomoucka Drahomír Tobiáš podotkl, že na farmářských trzích lze sehnat kilo brambor na uskladnění i v rozmezí sedmi až devíti korun. "Ale pokud bude brambor málo, lidé na jaře zaplatí za stejné množství klidně i přes dvacet korun," odhadl Tobiáš.

V regionu chybí bramborárna, v Litovli neprošla

"Ještě na jaře prodávali zemědělci zbytek loňské úrody někde i pod výrobními náklady, tedy za dvě koruny kilo. Přitom výrobní cena se pohybuje kolem tří korun," vysvětlil Králíček.

Po podobné zkušenosti tak letos ve srovnání s předchozím rokem už mnohde bramborové hlízy zasadili na menší rozlohu polí.

A některé firmy se už do pěstování kdysi tak rozšířené plodiny ani nepouštějí. Odborníci se shodují, že v regionu není průmysl, který by je zpracoval.

Závod na zpracování brambor a výrobu mražených hranolků i polotovarů například chtěla před dvěma lety firma LWM International začít stavět za průmyslovou zónou v Nasobůrkách u Litovle.

Místní se ale obávali velkého zvýšení nákladní dopravy, hluku, zápachu z výroby i prašnosti. Pod protestní petici se podepsaly stovky lidí. Plán zamítli rovněž litovelští zastupitelé. Firma se svého plánu na stavbu bramborárny v lokalitě vzdala.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Řidič náklaďáku zavinil hromadnou nehodu na D35 a ujel, hledá jej policie

Policie pátrá po nákladním voze a jeho řidiči, který zřejmě zavinil hromadnou...

Srážku hned čtyř aut s celkovou škodou předběžně vyčíslenou na milion korun vyšetřují nyní policisté z Olomoucka....

Další z rubriky

Díky 3D tisku vystavuje Bouzov zvětšené kopie pečetí z 15. století

Model pečeti z 15. století z hradu Bouzova vytvořený na moderní 3D tiskárně...

Zvětšeniny stovky let starých pečetí z hradu Bouzova vytvořila 3D tiskárna Univerzity Palackého v Olomouci. Její...

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Ženě došla trpělivost s dlužníkem, s přáteli mu vykradla dům

Ilustrační snímek

Rázné řešení zvolila mladá žena z Olomoucka, které její známý delší dobu dlužil peníze. Protože se neměl k placení,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz