V rámci loňské zbraňové amnestie odevzdali lidé v Olomouckém kraji také...

V rámci loňské zbraňové amnestie odevzdali lidé v Olomouckém kraji také střílející tužku. | foto: Policie ČR

Lidé odevzdali při zbraňové amnestii i střílející tužku a válečný kanon

  • 6
Střílející tužka, část protiletadlového kanonu z druhé světové války či tritolové náložky. I takové položky odevzdali policii během půlroční zbraňové amnestie lidé v Olomouckém kraji. Samotných zbraní a to včetně několika historických na policejní služebny přinesli 244 kusů.

Kromě celé řady pistolí, loveckých pušek či brokovnic se objevilo i několik velmi netradičních či dokonce historicky cenných kusů.

„Šlo například o tužku, která byla upravena na zbraň, nebo hlavní část protiletadlového kanonu Mauser. Ten si chce dotyčný po vyřízení potřebných náležitostí ponechat pro sběratelské účely,“ nastínil vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Jaromír Vilímovský.

Pozornost vyvolaly také dva samopaly z druhé světové války, které si převzali jeseničtí policisté. Šlo o samopal MP 40 vyrobený v Německu a samopal vzor 38/42 vyrobený v Itálii společností Beretta. Oba byly ve výborném stavu.

Ze stejného období pak pochází i odevzdaný Walther P38, poloautomatická pistole ráže 9 milimetrů vyvinutá stejnojmennou firmou jako služební pistole wehrmachtu, či samonabíjecí puška Gewehr.

Lidé přinesli i starý vojenský ruční granát

„Kromě zbraní ale lidé přinášeli třeba také trhaviny, například tritolové náložky,“ doplnil Vilímovský.

Odevzdané zbraně

Olomoučí policisté tak například mimo jiné převzali i starý vojenský ruční granát RG4.

„Z důvodu bezpečnosti ho následně předali pyrotechnikům a ti ho bezpečně zlikvidovali. Granát z dob československé lidové armády sice nebyl plně funkční, nicméně trhavina v něm byla, takže za určitých okolností - třeba při nesprávné manipulaci - explodovat mohl,“ shrnul už dříve krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Nejvíce bylo dlouhých zbraní. Kromě malorážek i brokovnice

Ze všech 244 přinesených zbraní bylo 126 z kategorie C, kam patří pušky, malorážky či brokovnice, a 106 z kategorie B, tedy pistolí nebo revolverů. Zbytek patřil do kategorie A, což představuje zbraně vojenské či takzvaně zákeřné, mezi které patří právě například střílející tužky. Kromě zbraní ale lidé odevzdali také více než 14 tisíc kusů nábojů.

Policie dala lidem po dobu půl roku možnost odevzdat nelegálně vlastněné zbraně bez hrozby postihu či nutnosti vysvětlování jak k nim přišli. Pouze bylo nutné, aby zbraň nebyla použita při žádném zločinu, což policisté u každého exempláře prověřovali.

Zbraňová amnestie se v Česku konala už počtvrté, předtím jich lidé mohli využít v letech 1996, 2002 a 2009. Při té poslední odevzdali v Olomouckém kraji lidé téměř čtyři stovky zbraní a ani u jedné policisté nezjistili, že by se z ní střílelo při páchání zločinů. V celé republice podle ČTK lidé při loňské zbraňové amnestii odevzdali 5 744 nelegálně držených zbraní a přes 468 tisíc kusů střeliva.

Po odevzdání může být budoucnost výzbroje různá. Jednou možností je zbraně darovat státu, další nabídnout k prodeji lidem s potřebným zbrojním průkazem či povolením. Také je možné nechat je znehodnotit a poté si je po vyřízení úředních náležitostí ponechat pro sběratelské účely.