Policisté v Olomouckém kraji dosud v rámci zbraňové amnestie od lidí převzali 64 zbraní. Ilustrační snímek

Policisté v Olomouckém kraji dosud v rámci zbraňové amnestie od lidí převzali 64 zbraní. Ilustrační snímek | foto: Policie ČR a SR

Lidé odevzdali v rámci zbraňové amnestie i granát či samopaly z války

  • 10
Vojenský granát RG4 či dva samopaly z druhé světové války ve výborném stavu. To jsou zatím nejzajímavější exempláře zbraní, které dosud odevzdali policii lidé z Olomouckého kraje. Na půl roku je totiž možné nelegálně vlastněné zbraně přinést a bez hrozby postihu či nutnosti vysvětlování předat policii.

„Od vyhlášení amnestie do současnosti lidé odevzdali celkem 1 851 kusů střeliva a 64 kusů zbraní. Nejčastěji odevzdávanými zbraněmi jsou samonabíjecí pistole, lovecké zbraně jako brokovnice či kulovnice a zbraně z druhé světové války,“ nastínil krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Do kategorie běžných zbraní nicméně rozhodně nespadal vojenský ruční granát RG4, který převzali policisté v Olomouci.

„Z důvodu bezpečnosti ho následně předali pyrotechnikům a ti ho bezpečně zlikvidovali. Granát z dob československé lidové armády sice nebyl plně funkční, nicméně trhavina v něm byla takže za určitých okolností - třeba při nesprávné manipulaci - explodovat mohl,“ shrnul Bednařík.

Lidé přinesli dva samopaly z války i ukradenou kulovnici

Pozornost vyvolaly také dva samopaly z druhé světové války, které si převzali jeseničtí policisté.

„Šlo o samopal MP 40 vyrobený v Německu a samopal vzor 38/42 vyrobený v Itálii společností Beretta. Oba byly ve výborném stavu. Dotyčný je skladoval doma a pravděpodobně čekal právě na zbraňovou amnestii. Nyní si podal žádost o výjimku pro sběratelské účely, aby si je mohl vzít zpět a mít je legálně,“ shrnul Bednařík.

Poslední zajímavou položkou pak pro policisty byla opakovací kulovnice ZKK 600 a to proto, že byla v jejich evidence vedena jako ukradená a to už od června 2008, kdy se jí zloděj zmocnil v Břuchotíně na Olomoucku.

„Každá zbraň, která je odevzdána v rámci amnestie, je kontrolována v systému zda po ní není vyhlášeno pátrání. Poté je odeslána na balistiku kde se ověřuje, zda s ní nebyl v minulosti spáchán trestný čin, což platí o všech dosud odevzdaných zbraních,“ nastínil policejní mluvčí.

Při poslední amnestii před pěti lety lidé odevzdali 368 zbraní

Takzvanou zbraňovou amnestii vyhlásil stát od 1. července a bude trvat do konce roku. Předtím umožnil beztrestné odevzdávání nelegálně vlastněných zbraní či munice naposledy v roce 2009.

Počet odevzdaných zbraní je podle Bednaříka přibližně stejný jako za stejné období při amnestii v roce 2009. Po jejím skončení měli tehdy policisté v evidenci 368 zbraní a ani z jedné z nich se nestřílelo při páchání zločinů.

Současná zbraňová amnestie je v pořadí už čtvrtou, před rokem 2009 se konala ještě v letech 1996 a 2002. Lidé vždy mohou přinést zbraně a střelivo a nemusí nijak vysvětlovat jak k nim přišli.

Mají přitom možnost vše darovat státu, nabídnout k prodeji lidem s potřebným zbrojním průkazem či povolením, nebo nechat zbraň znehodnotit a poté si ji po vyřízení úředních náležitostí ponechat pro sběratelské účely.