Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do měst a vesnic se vrátil zápach, lidé opět topí vším včetně odpadků

  9:39aktualizováno  9:39
Nejen zima a podzimní plískanice, ale také zápach a tmavý štiplavý kouř. Příchod chladnějšího počasí na mnoha místech Olomouckého kraje doprovází nešvar v podobě topení nekvalitními palivy či dokonce odpady. Radnice proti tomu mnoho nezmohou.
S příchodem zimy se vrátil do měst a hlavně na vesnice problém lidmi, kteří si ve svých domech topí nekvalitními palivy nebo rovnou odpady. (Ilustrační snímek)

S příchodem zimy se vrátil do měst a hlavně na vesnice problém lidmi, kteří si ve svých domech topí nekvalitními palivy nebo rovnou odpady. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Pokud jsou hlášeny na odbor životního prostředí stížnosti od lidí z okolí, kde se problém vyskytuje, pracovníci odboru mohou jít objekt vizuálně zkontrolovat a majitele pouze upozornit. Majitel však není povinen je na svůj pozemek pustit a ani brát jejich upozornění v potaz," popsala mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Například v Hranicích se tak zaměřili především na prevenci. "Pravidelně apelujeme na občany prostřednictvím tiskovin, městské televize nebo internetových stránek, že pálením nekvalitních paliv a odpadů škodí nejen ostatním, ale i sami sobě. Situace se přece jen zlepšila," řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Jednotlivé případy spalování nekvalitního paliva většinou končí ve ztracenu. "Legislativa nedává účinné nástroje ke kontrole a motivaci provozovatelů lokálních topenišť," poukázala Jitka Pudelová z odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Lidé se v poslední době vracejí k pevným palivům i kvůli vysoké ceně zemního plynu.

"Stěžejním pro kvalitu ovzduší zůstává fakt, že kotle na uhlí jsou velmi snadno využitelné - či přesněji zneužitelné - ke spálení všeho, co hoří, včetně odpadů," vysvětlila Pudelová.

Snaha o trest nezabrala, pomohlo až starostovo domlouvání

Podobně jako v Hranicích také v Zábřehu pomáhá spíš přesvědčování.

"Měli jsme roky problémy s majitelem domku u sídliště. Ten topil vším možným a otravoval lidem ovzduší. Snaha potrestat ho se míjela účinkem," popsal starosta Karel Crhonek. Sám tak zkusil jinou cestu.

"Vysvětlil jsem mu, jak nebezpečné zplodiny vypouští a jak nebezpečné může být také zanesení komína vzhledem k riziku požáru. Doporučil jsem mu, kde sežene levné palivové dříví. Nakonec slíbil, že půjde do sebe, a zatím slib dodržuje," řekl Crhonek.

Nejhorší situace bývá v malých obcích. Třeba v Uhelné na Jesenicku však problém vyřešili.

"Nabídli jsme lidem levně zbytky dřeva po těžbě v obecním lese a oni toho opravdu využívají. Už se nesetkávám s tím, že by někdo pálil odpadky," řekl starosta Ludvík Juřík.

K měření slouží nová stupnice, podle některých je nepoužitelná

Jinde však zatím nepomohl ani nový zákon o ochraně ovzduší, který platí od září. "Stanovuje povinnost dodržování přípustné tmavosti kouře. Vyjadřuje se ve stupních podle Ringelmanna," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

"Kouř nesmí být tmavší než 2. stupeň. Je nutné, aby obecní úřad měl stupnici tmavosti kouře. Rovněž je důležité, aby při měření byl svědek a byl vypracován protokol z měření," dodal.

Například zábřežská radnice si sice stupnici koupila, ale nepoužívá ji. "Na podmínky lokálního vytápění je nepoužitelná. Navíc takový kouř musí unikat delší dobu. A problém je i se svědkem, který by se na protokol podepsal. Lidé si nechtějí dělat problémy," řekl starosta Crhonek.

Za přestupky lidem hrozí desetitisícové pokuty, jenže úřady upozorňují, že je to jen teorie. A přísnější režim topenišť je otázkou budoucnosti. Kontroly kotlů totiž budou až od roku 2017 a nové kotle s přísnějšími emisemi si musí lidé opatřit do deseti let od platnosti nového zákona, tedy do září 2022.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Najdete na iDNES.cz