Do měst a vesnic se vrátil zápach, lidé opět topí vším včetně odpadků

  9:39aktualizováno  9:39
Nejen zima a podzimní plískanice, ale také zápach a tmavý štiplavý kouř. Příchod chladnějšího počasí na mnoha místech Olomouckého kraje doprovází nešvar v podobě topení nekvalitními palivy či dokonce odpady. Radnice proti tomu mnoho nezmohou.
S příchodem zimy se vrátil do měst a hlavně na vesnice problém lidmi, kteří si ve svých domech topí nekvalitními palivy nebo rovnou odpady. (Ilustrační snímek)

S příchodem zimy se vrátil do měst a hlavně na vesnice problém lidmi, kteří si ve svých domech topí nekvalitními palivy nebo rovnou odpady. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Pokud jsou hlášeny na odbor životního prostředí stížnosti od lidí z okolí, kde se problém vyskytuje, pracovníci odboru mohou jít objekt vizuálně zkontrolovat a majitele pouze upozornit. Majitel však není povinen je na svůj pozemek pustit a ani brát jejich upozornění v potaz," popsala mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Například v Hranicích se tak zaměřili především na prevenci. "Pravidelně apelujeme na občany prostřednictvím tiskovin, městské televize nebo internetových stránek, že pálením nekvalitních paliv a odpadů škodí nejen ostatním, ale i sami sobě. Situace se přece jen zlepšila," řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Jednotlivé případy spalování nekvalitního paliva většinou končí ve ztracenu. "Legislativa nedává účinné nástroje ke kontrole a motivaci provozovatelů lokálních topenišť," poukázala Jitka Pudelová z odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Lidé se v poslední době vracejí k pevným palivům i kvůli vysoké ceně zemního plynu.

"Stěžejním pro kvalitu ovzduší zůstává fakt, že kotle na uhlí jsou velmi snadno využitelné - či přesněji zneužitelné - ke spálení všeho, co hoří, včetně odpadů," vysvětlila Pudelová.

Snaha o trest nezabrala, pomohlo až starostovo domlouvání

Podobně jako v Hranicích také v Zábřehu pomáhá spíš přesvědčování.

"Měli jsme roky problémy s majitelem domku u sídliště. Ten topil vším možným a otravoval lidem ovzduší. Snaha potrestat ho se míjela účinkem," popsal starosta Karel Crhonek. Sám tak zkusil jinou cestu.

"Vysvětlil jsem mu, jak nebezpečné zplodiny vypouští a jak nebezpečné může být také zanesení komína vzhledem k riziku požáru. Doporučil jsem mu, kde sežene levné palivové dříví. Nakonec slíbil, že půjde do sebe, a zatím slib dodržuje," řekl Crhonek.

Nejhorší situace bývá v malých obcích. Třeba v Uhelné na Jesenicku však problém vyřešili.

"Nabídli jsme lidem levně zbytky dřeva po těžbě v obecním lese a oni toho opravdu využívají. Už se nesetkávám s tím, že by někdo pálil odpadky," řekl starosta Ludvík Juřík.

K měření slouží nová stupnice, podle některých je nepoužitelná

Jinde však zatím nepomohl ani nový zákon o ochraně ovzduší, který platí od září. "Stanovuje povinnost dodržování přípustné tmavosti kouře. Vyjadřuje se ve stupních podle Ringelmanna," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

"Kouř nesmí být tmavší než 2. stupeň. Je nutné, aby obecní úřad měl stupnici tmavosti kouře. Rovněž je důležité, aby při měření byl svědek a byl vypracován protokol z měření," dodal.

Například zábřežská radnice si sice stupnici koupila, ale nepoužívá ji. "Na podmínky lokálního vytápění je nepoužitelná. Navíc takový kouř musí unikat delší dobu. A problém je i se svědkem, který by se na protokol podepsal. Lidé si nechtějí dělat problémy," řekl starosta Crhonek.

Za přestupky lidem hrozí desetitisícové pokuty, jenže úřady upozorňují, že je to jen teorie. A přísnější režim topenišť je otázkou budoucnosti. Kontroly kotlů totiž budou až od roku 2017 a nové kotle s přísnějšími emisemi si musí lidé opatřit do deseti let od platnosti nového zákona, tedy do září 2022.

Nejčtenější

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Další z rubriky

SŽDC chce bourat nádraží z roku 1889, zlobí se Prostějované i odborníci

Budova prostějovského místního nádraží postavená v roce 1889 je dominantou...

Velké pozdvižení vzbudil v Prostějově plán Správy železniční dopravní cesty na zbourání místního nádraží. Kritici...

Bourání nádraží teď nehrozí, uklidňuje rozezlené Prostějovany primátor

Budova prostějovského místního nádraží postavená v roce 1889 je dominantou...

Radnice Prostějova zareagovala na zveřejnění informací, že správa železnic chystá demolici 129 let staré budovy...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst totiž žila početná...

Najdete na iDNES.cz