Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do měst a vesnic se vrátil zápach, lidé opět topí vším včetně odpadků

  9:39aktualizováno  9:39
Nejen zima a podzimní plískanice, ale také zápach a tmavý štiplavý kouř. Příchod chladnějšího počasí na mnoha místech Olomouckého kraje doprovází nešvar v podobě topení nekvalitními palivy či dokonce odpady. Radnice proti tomu mnoho nezmohou.
S příchodem zimy se vrátil do měst a hlavně na vesnice problém lidmi, kteří si ve svých domech topí nekvalitními palivy nebo rovnou odpady. (Ilustrační snímek)

S příchodem zimy se vrátil do měst a hlavně na vesnice problém lidmi, kteří si ve svých domech topí nekvalitními palivy nebo rovnou odpady. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Pokud jsou hlášeny na odbor životního prostředí stížnosti od lidí z okolí, kde se problém vyskytuje, pracovníci odboru mohou jít objekt vizuálně zkontrolovat a majitele pouze upozornit. Majitel však není povinen je na svůj pozemek pustit a ani brát jejich upozornění v potaz," popsala mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Například v Hranicích se tak zaměřili především na prevenci. "Pravidelně apelujeme na občany prostřednictvím tiskovin, městské televize nebo internetových stránek, že pálením nekvalitních paliv a odpadů škodí nejen ostatním, ale i sami sobě. Situace se přece jen zlepšila," řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Jednotlivé případy spalování nekvalitního paliva většinou končí ve ztracenu. "Legislativa nedává účinné nástroje ke kontrole a motivaci provozovatelů lokálních topenišť," poukázala Jitka Pudelová z odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Lidé se v poslední době vracejí k pevným palivům i kvůli vysoké ceně zemního plynu.

"Stěžejním pro kvalitu ovzduší zůstává fakt, že kotle na uhlí jsou velmi snadno využitelné - či přesněji zneužitelné - ke spálení všeho, co hoří, včetně odpadů," vysvětlila Pudelová.

Snaha o trest nezabrala, pomohlo až starostovo domlouvání

Podobně jako v Hranicích také v Zábřehu pomáhá spíš přesvědčování.

"Měli jsme roky problémy s majitelem domku u sídliště. Ten topil vším možným a otravoval lidem ovzduší. Snaha potrestat ho se míjela účinkem," popsal starosta Karel Crhonek. Sám tak zkusil jinou cestu.

"Vysvětlil jsem mu, jak nebezpečné zplodiny vypouští a jak nebezpečné může být také zanesení komína vzhledem k riziku požáru. Doporučil jsem mu, kde sežene levné palivové dříví. Nakonec slíbil, že půjde do sebe, a zatím slib dodržuje," řekl Crhonek.

Nejhorší situace bývá v malých obcích. Třeba v Uhelné na Jesenicku však problém vyřešili.

"Nabídli jsme lidem levně zbytky dřeva po těžbě v obecním lese a oni toho opravdu využívají. Už se nesetkávám s tím, že by někdo pálil odpadky," řekl starosta Ludvík Juřík.

K měření slouží nová stupnice, podle některých je nepoužitelná

Jinde však zatím nepomohl ani nový zákon o ochraně ovzduší, který platí od září. "Stanovuje povinnost dodržování přípustné tmavosti kouře. Vyjadřuje se ve stupních podle Ringelmanna," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

"Kouř nesmí být tmavší než 2. stupeň. Je nutné, aby obecní úřad měl stupnici tmavosti kouře. Rovněž je důležité, aby při měření byl svědek a byl vypracován protokol z měření," dodal.

Například zábřežská radnice si sice stupnici koupila, ale nepoužívá ji. "Na podmínky lokálního vytápění je nepoužitelná. Navíc takový kouř musí unikat delší dobu. A problém je i se svědkem, který by se na protokol podepsal. Lidé si nechtějí dělat problémy," řekl starosta Crhonek.

Za přestupky lidem hrozí desetitisícové pokuty, jenže úřady upozorňují, že je to jen teorie. A přísnější režim topenišť je otázkou budoucnosti. Kontroly kotlů totiž budou až od roku 2017 a nové kotle s přísnějšími emisemi si musí lidé opatřit do deseti let od platnosti nového zákona, tedy do září 2022.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Mladík obdaroval za ukradené peníze matku a bratra, stíhá je policie

Ilustrační snímek

Hned tři členy rodiny z Přerovska vyšetřují nyní tamní policisté. Mladý zloděj zde ukradl peníze a poté za ně koupil...

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Najdete na iDNES.cz