Dráhy ruší spoj z Jeseníku do Ostravy, lidé protestovali na židlích

  9:37aktualizováno  9:37
Netradiční pohled se naskytl lidem, kteří v pátek večer procházeli mezi jesenickou hospodou Jeskyňka a železniční tratí. Skupina místních se tu totiž vydala ke kolejím se židlemi v rukou na protest proti rušení spoje do Ostravy. Zároveň se tak symbolicky loučili s posledním spojem, který roky jezdil přes Polsko, aby lidem zkrátil cestu mezi oběma městy.

Takto to vypadalo na železniční stanici v polských Glucholazech před několika lety. Brzy už ale tudy zřejmě přestane jezdit spoj z Jeseníku přes Mikulovice a Krnov do Ostravy. Lidem z Jesenicka se to nelíbí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Rozhodli jsme se tichým protestem vyjádřit nesouhlas s rušením tratí v regionu. Je to jakési symbolické sbohem vlaku, který už podle všeho nikdy nepojede," sdělil jeden z organizátorů happeningu Josef Kalina.

Proč zrovna židle? "Inspirovali jsme se italským filmem Nástrahy velkoměsta, ve kterém se taky chodili lidé loučit s vlakem se židlemi," vysvětlil Kalina. Ještě před odchodem k železnici na nádraží se proto v hospodě promítala slavná italská klasika.

"Politici přes dvacet let nejsou schopni dohodnout se s Poláky na provozu trati, což znamená, že z Ostravy a Opavy se už nedostanete vlakem do Jeseníku," řekl Kalina.

Olomoucký kraj už dříve polské sousedy varoval, že stav tamní části trati je katastrofální a říká si o uzavření (více čtěte zde), navíc když česká strana za její používání platí.

Jezdit přes Olomouc znamená tři hodiny navíc, zlobí se lidé

Kalina nicméně dodává, že nebere vysvětlení, která slyšel třeba v rozhlase nebo četl na internetu. "Prý můžeme jezdit do Ostravy přes Olomouc. Jenomže to je potřeba přičíst tři hodiny. To rozhodně není rovnocenná náhrada," upozornil Kalina.

On i jeho kamarádi berou kroky státu, drah a kraje jako signál, že Jesenicko odříznuté horami a hranicemi od zbytku republiky je politikům ukradené a upadne do ještě větší izolace.

"I když tady žije jen čtyřicet tisíc lidí, nejsme tu žádný skanzen," doplnil další z organizátorů Petr Procházka. Po projetí vlaku se recesisté vrátili zpět do hospody, aby happening ukončili protestním pitím piva.

Nejčtenější

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Děla jsou na suchu, inspektoři kontrolují odběr vody na zasněžování

Zasněžování v areálu Herlíkovice v Krkonoších

Inspektoři vyrazili na kontroly do lyžařských areálů v Jeseníkách. Hlídají, zda jejich provozovatelé neporušují zákaz...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Opilý dělník spadl z lešení na dlažbu, život mu zachránili kolegové

Ilustrační snímek

Vážným zraněním skončily v neděli na Jesenicku stavební práce prováděné skupinou dělníků. Jeden z nich spadl z lešení,...

Lázně v Lipové míří do konkurzu, spolumajitelka stále odmítá prodej

Lázně Dolní Lipová

Směr ke konkurzu, který může znamenat definitivní konec klenotu s téměř dvousetletou historií, nabraly zkrachovalé...

Opilý a zdrogovaný muž vyjel v cizím autě, pak s ním vytlačoval hlídku

Ilustrační snímek

Hned ze tří trestných činů je od neděle obviněn muž z Jesenicka, který se rozhodl vyjet na silnice opilý a pod vlivem...

Najdete na iDNES.cz