Bývalá synagoga patří v Lipníku k nejvýznamnějším památkám a je nejstarší synagogou na Moravě - první písemná zmínka spadá už do roku 1540. Vlastní ji Církev československá husitská.

Bývalá synagoga patří v Lipníku k nejvýznamnějším památkám a je nejstarší synagogou na Moravě - první písemná zmínka spadá už do roku 1540. Vlastní ji Církev československá husitská. | foto: Městský úřad Lipník nad Bečvou

Lipnickou synagogu čeká oprava, navíc se otevře turistům

  • 0
Bývalá synagoga v Lipníku nad Bečvou je sice perlou města a druhou nejstarší synagogou v zemi, jenže o ní v regionu jen málokdo ví. To se však brzy změní. Město společně s církví chce nechat synagogu opravit a otevře ji také turistům. Připravuje i výstavu fotografií z doby, kdy v památce působili Židé.

"Poprvé se vzácnou stavbu podařilo ukázat lidem před několika lety. Uvnitř však byl nepořádek a panovalo zde jisté bezvládí. Synagoga má však nyní nové vedení a čeká ji malování a hlavně instalace fotografií, které připomenou dobu, kdy v ní ještě působili Židé," popsala Lucie Žídková, vedoucí odboru školství a kultury lipnické radnice.

Synagogu získala hned po druhé světové válce do svého majetku Církev československá husitská. "Tato církev je však relativně chudá. Na druhou stranu si ale uvědomuje, že budova je perlou města a ví, že radnice má zájem na její propagaci. Proto ustanovila novou Radu starších. Její předsedkyně navázala kontakt s Lipníkem a společně se snažíme najít cestu ke vzájemné spolupráci," nastínila Žídková.

"Protože je celá budova už léta špatně udržovaná a prostory opotřebované, věnovalo město církvi šedesát tisíc korun na vymalování a některé další práce. Do budoucna počítáme také s opravou fasády či rekonstrukcí vitráží," dodala.

Výhodou takové spolupráce je i to, že si budovu mohou prohlédnout turisté. Synagoga je k nahlédnutí denně kromě pondělí v rámci průvodcovských prohlídek městem, které jsou zdarma. "Odchod je vždy v 10 a 14 hodin z náměstí. Minimální počet provázených jsou tři osoby," popsala Věra Saňková z místního turistického informačního centra.

Zajímavostí židovské stavby je i to, že se téměř šestašedesát let spekuluje o tom, kam se podělo její vybavení včetně zlatých svícnů a lustrů. "Některé prameny uvádějí, že majetek ukradli nacisté, jiné zase tvrdí, že si vše schovali Židé," prozradila Žídková.

Lipník nad Bečvou býval významným židovským městem už od středověku. Bývalá synagoga patří k nejvýznamnějším památkám města a je nejstarší synagogou na Moravě, neboť první písemná zmínka o její existenci spadá už do roku 1540. Dnes je památkou, kvůli které jsou ochotní do města cestovat Židé až z Ameriky nebo Izraele.

Jako poslední dům v řadě byla v té době synagoga svojí západní stranou přistavěna k vnitřní zdi městské hradby. Z historie Židů je na území Lipníka zachovaný také starý a nový židovský hřbitov. Loni se do prostor unikátní památky starého židovského hřbitova vrátilo osm nalezených náhrobků. Kameny objevili na dvorku lidé ze sousední obce.