Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ulice Lipníku budou osvětlovat lampy s LED diodami, město tak ušetří

  8:38aktualizováno  8:38
Pokud budou chtít někteří obyvatelé Lipníku nad Bečvou za tmy z okna zkontrolovat auto zaparkované před domem, uvidí brzy jasně nejen jeho obrysy, ale i barvu. Město totiž postupně vyměňuje klasické veřejné osvětlení za svítidla s LED diodami. Radnice tím nejen ušetří za elektřinu, ale také omezí takzvaný světelný smog.
V Lipníku nad Bečvou nahradí město ve vybraných lokalitách v lampách veřejného osvětlení klasické výbojky LED diodami. (Ilustrační snímek)

V Lipníku nad Bečvou nahradí město ve vybraných lokalitách v lampách veřejného osvětlení klasické výbojky LED diodami. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Technické služby připravovaly výměnu společně s radnicí od poloviny minulého roku. První LED diody se ve městě na zkoušku objevily už v listopadu během rekonstrukce Mlýnecké ulice.

Na začátku roku pak město vytipovalo dalších pět lokalit, kde osvětlení nyní postupně vyměňuje. Jde o sídliště Na Zahradní, Hranická, Na Zelince a o ulice Na Zelince a Jezerská.

"Lokality jsme vybrali podle toho, že se tam koncentruje mnoho svítidel nebo jde o oblasti osazené svítidly, která mají z hlediska vyzařování světla nevhodnou konstrukci a způsobují takzvaný světelný smog," vysvětluje ředitel zdejších Technických služeb Daniel Coufalík.

Klasická výbojka vydrží asi 4 roky, světlo s LED diodami 20 let

Takzvané LED diody jsou známé už desítky let. Začaly fungovat hlavně jako kontrolky v elektrospotřebičích, v posledních letech se ale stále více prosazují jako svítidla v domácnostech nebo automobilech.

Vyznačují se zejména dlouhou životností a malou spotřebou. Desítky či stovky malých diod dokážou dát dohromady slušné osvětlovací těleso s menší spotřebou než běžné zdroje osvětlení. Navíc takřka s neomezenou životností a minimálními nároky na údržbu.

Podle Coufalíka tím radnice ušetří dost peněz. LED svítidlo by totiž mělo vydržet v provozu asi dvacet let, zatímco klasická sodíková výbojka se musí měnit po zhruba čtyřech nebo pěti letech.

"Díky tomu se nám investované peníze vrátí už za osm let. A to je přitom pesimistický odhad. Nezohledňuje rostoucí ceny elektrické energie v příštích letech, které zcela určitě přijdou. Reálné úspory by měly časem narůstat," dodává Lucie Žídková z lipnické radnice.

Lidé si zřejmě na jiný typ světla budou chvíli zvykat

V prvních dubnových dnech začala výměna například na sídlišti Zahradní. "Jedná se o zcela jiné světlo, než na které jsou obyvatelé měst zvyklí. Jeho barva se více blíží dennímu světlu," vysvětluje.

"Když se podíváte v noci z okna na ulici, poznáte svoje zaparkované auto nejen podle tvaru, ale i podle barvy. Existuje zde však výraznější hranice mezi světlem a tmou. Dříve plně osvětlené prostranství mezi panelovými domy je najednou tmavší," dodala Žídková.

To proto, že světlo je směrované více dolů, tak aby osvětlovalo plochu, nikoliv okolní domy, okna a pokoje. "Pro někoho to bude úleva, že se konečně vyspí, někdo bude muset cestou v noci z postele na WC najednou rozsvítit lampičku. Jsem přesvědčený, že žádné závažnější problémy nové osvětlení nezpůsobí. Je jen jiné, než na jaké jsme zvyklí," vysvětlil ředitel Technických služeb.

Autor:Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

Obec blokuje chaty na prodaných pozemcích, zpět je koupí leda za desetinu

(Ilustrační snímek)

Majitelé pozemků v Bukovanech na Olomoucku, jimž obec před lety prodala pozemky na výstavbu chat a pak jim v tom začala...Najdete na iDNES.cz