Litovel chce opravit Záložnu, potřebných 80 milionů zatím ale nemá

  13:10aktualizováno  13:10
Dominanta litovelského náměstí, bývalý hotel Záložna, se dočká prvního kroku z dlouhého plánu obnovy. Město opraví za tři miliony odpady a kanalizaci. Na celou rekonstrukci budovy by však potřebovalo nejméně 80 milionů, které nyní nemá. Zda tedy budou práce pokračovat rozhodne až nové zastupitelstvo.

Bývalý hotel Záložna na litovelském náměstí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Jako první figurovalo na pomyslném seznamu oprav litovelské Záložny právě zavedení nové kanalizace. "Kvůli tomu, že se budova nepoužívá, jde u jejích odpadů a kanalizace už částečně o rekonstrukci a zároveň také opravu," popsal tajemník litovelské radnice Radovan Vašíček.

Práce na odkanalizování Záložny, na které nyní v Litovli hledají firmu ve výběrovém řízení, vyjdou maximálně na tři miliony korun. "To jsou peníze, které na to máme v letošním rozpočtu vyčleněné. Více do bývalého hotelu v tuto chvíli vložit nemůžeme, uvidíme příští rok," dodal tajemník.

Práce na nové kanalizaci se dotknou také zázemí v tuto chvíli zavřené restaurace v Záložně. "Je samozřejmé, že nejrůznější vývody odpadů a také odsávání zasáhnou do zázemí tamní restaurace. Její obnova by pak logicky měla být dalším krokem oprav," nastínil Vašíček a upozornil, že budoucnost Záložny bude záviset především na rozhodnutí nového zastupitelstva po volbách.

Pokud se noví litovelští zastupitelé rozhodnou v obnově restaurace v Záložně pokračovat, budou muset v rozpočtu podle vedoucího odboru místního hospodářství a stavebních investic na litovelské radnici Miroslava Skácela najít zhruba 18 milionů korun.

Na kompletní obnovu bude potřeba nejméně 78 milionů

Historie domu

1625 – zmínka o tamním hostinci U Černého medvěda
1870 – v domě Rolnická záložna
1878-1879 – přestavba
1885 – otevření sálu s jevištěm
1911–1913 – Záložna získává svou secesní podobu
1913 – otevření nových sálů Záložny v podobě, v níž zůstaly dodnes

"Je to ovšem jenom jedna část vyjmutá z prvotního projektu na rekonstrukci a obnovu celé Záložny s její restaurací, hotelem a společenskými sály," vypočítává architekt Jiří Tomeček.

Právě jeho olomoucký ateliér plány na kompletní opravu Záložny před pěti lety vypracoval.

"To, co se v rámci případné rekonstrukce zázemí restaurace nyní postaví, ať už je to výtahová šachta, či vzduchotechnika, bude předchystané na další eventuální úpravy, kdy už tak budou tyto hrubé práce hotové," podotkl Tomeček.

A kolik budou práce na navrácení lesku litovelské Záložny celkově stát? "Podle pět let starých plánů jde zhruba o 78 milionů. Vše by se muselo nyní zaktualizovat, jakoukoli cenou pak mohou ještě zahýbat firmy, které se účastní výběrových řízení. V tuto chvíli však na to peníze nemáme," zdůraznil Vašíček.

Možnost ubytovat se v hotelu se tak návštěvníkům Litovle rýsuje spíše v jeho městské části Chudobín, kde podnikatel David Smrček rekonstruuje a rozšiřuje tamní zámecký areál. "Kolaudaci bychom měli mít příští rok v březnu, či dubnu. S našimi kongresovými sály či wellness centrem se budeme spíše specializovat na nejrůznější firemní školení, svatby či oslavy, ale budeme samozřejmě fungovat i jako běžný hotel."

Volby 2018 - výsledky

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

V Olomouckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodech 65 - Šumperk: Miroslav Adámek a 62 - ProstějovJitka Chalánková.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...Berňák chtěl od stovky novomanželů údaje o hostině. Nezákonné, tvrdí odborníci

Ilustrační snímek

Finanční úřad pro Olomoucký kraj rozeslal novomanželům výzvy o poskytnutí údajů o svatební hostině, kteří se brali v...

Komise vyměnila obálky, kvůli chybě hrozí i opakování voleb

Ilustrační snímek

Okrsková komise ve Slatinkách na Prostějovsku vyměnila obálky pro komunální a senátní volby. Na změnu sice voliče...

Olomoučtí vědci objevili na Borneu novou květinu, může zachránit pralesy

Hvězdnatka kelabitská - Thismia kelabitiana - nově objevená rostlina z Bornea,...

Je vysoká maximálně 18 centimetrů, má žlutý květ s límečkem, vyživuje se z houbových vláken v okolí a až dosud ji nikdo...

Další z rubriky

Prarodiče chtěli zpět ukradené prsteny, vnuk jim hrozil smrtí

Nejdráž vycházejí dva prsteny. Jedním z nich je i ten, který klenotník Ivo...

Až dva roky vězení hrozí devatenáctiletému mladíkovi z Jesenicka, který okradl své prarodiče. Při návštěvě u nich doma...

Řidič nedodržel odstup a nezvládl úhybný manévr, karambol ucpal silnici

Následky nehody tří aut na cestě obcemi Držovice a Olšany u Prostějova. (12....

Srážku tří vozů zavinil na Prostějovsku řidič, který nedodržel bezpečný odstup. Při úhybném manévru totiž narazil nejen...

Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

Najdete na iDNES.cz