Loučná přijde o miliony korun, které dostávala od ČEZ za Dlouhé Stráně

  8:01aktualizováno  8:01
Podhorská vesnice Loučná nad Desnou, která investovala do turistiky i díky milionům vybraným na dani z nemovitosti, bude muset přibrzdit. Změna zákona o dani totiž připraví radnici o téměř tři miliony korun. Většinu chybějící částky tvoří propad příjmu z unikátní přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně stojící v jejím katastru.

Za přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně (na leteckém snímku její horní nádrž) získávala Loučná nad Desnou na dani z nemovitostí miliony korun. To se nyní mění. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Obec ve výsledku přijde o třetinu peněz, které měla ještě loni k dispozici. Se svými bezmála devíti miliony přitom patřila Loučná ve výši daně vybrané na jednoho obyvatele k republikové špičce. To se teď ale změní.

"Pro nás změna zákona o dani znamená výpadek asi dvaceti procent toho, co bychom jinak dali do investic," posteskl si starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.

Do katastru obce patří velká část Jeseníků a na území Loučné leží i řada chat a rekreačních objektů. Podle něj obec přijde hlavně o peníze, které dostávala na dani z nemovitosti od společnosti ČEZ za přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně.

"Subjekt podal přiznání k dani z nemovitosti na rok 2012, v němž rozsáhlé zpevněné plochy, které byly doposud předmětem daně ze staveb se základní sazbou deset korun za metr čtvereční, uvedl v souladu se změnou zákona jako zpevněné plochy pozemků užívané k podnikatelské činnosti se sazbou daně pět korun za metr čtvereční a rok," vysvětlil mluvčí ministerstva financí Marek Ležatka.

Obec řeší, co s už domluvenými investicemi, zkusí získat úvěry

Přitom právě zpevněných ploch je v areálu elektrárny celá řada a zabírají velkou rozlohu. Loučná teď řeší, jak pokrýt některé už nasmlouvané investice.

"Domlouváme se s firmami, které pro nás tyto investiční akce staví, na dodavatelských úvěrech. Pokud to nevyjde, vezmeme si klasický úvěr. V každém případě je výpadek pro nás nepříjemný. Zákon je ale takový a s tím se musíme do budoucna vyrovnat," řekl Martínek.

Další propad ve výběru daně z nemovitosti od jiných majitelů už podle něj nebude pro Loučnou tak významný. "Půjde o částky maximálně v desetitisících," odhaduje.

O miliony přijde i Olomouc, Přerov z daní naopak získá víc

S podobným problémem se budou muset vypořádat i další města v kraji. Radnice se ale zatím odhadům, o jakou částku kvůli legislativní změně přijdou, brání. Jasno už má ale třeba Olomouc. Propad na dani z nemovitosti odhaduje náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach na osm až deset milionů korun.

"Samozřejmě budeme muset ušetřit jinde, ale je to částka, se kterou se rozpočet města dokáže vyrovnat," komentoval situaci Vlach.

Ve výběru daní z nemovitosti mohl ale nastat také opačný případ, kdy místo propadu město peněz na dani vybere víc. Může se to stát v případě, kdy podnikatelé třeba dříve přiznávali zpevněné plochy pro podnikání nikoli jako stavby, ale pouze jako pozemky. Ti teď nově po změně odvedou do městských a obecních pokladen výrazně víc.

Víc tak na dani z nemovitosti získá třeba Přerov. "Podle sdělení přerovského finančního úřadu očekáváme na základě zpracovaných daňových přiznání pro letošní rok příjem 33 milionů korun, což je o osm a půl milionu víc než loni," sdělil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

Berňák chtěl od stovky novomanželů údaje o hostině. Nezákonné, tvrdí odborníci

Ilustrační snímek

Finanční úřad pro Olomoucký kraj rozeslal novomanželům výzvy o poskytnutí údajů o svatební hostině, kteří se brali v...

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Další z rubriky

Lázně v Lipové míří do konkurzu, spolumajitelka stále odmítá prodej

Lázně Dolní Lipová

Směr ke konkurzu, který může znamenat definitivní konec klenotu s téměř dvousetletou historií, nabraly zkrachovalé...

Zloděje kovů zavalil transformátor, hasiči ho hodinu vyprošťovali

Vyproštění zloděje kovů, kterého zavalil transformátor

Hodinovým zásahem hasičů a leteckým transportem do olomoucké fakultní nemocnice skončila na Jesenicku snaha muže...

Zkrachovalé lázně v Lipové mají kupce, spolumajitelce se ale nezdá cena

Lázně Dolní Lipová

Zkrachovalé Schrothovy lázně v obci Lipová-lázně na Jesenicku, které jsou kvůli dluhům už od října mimo provoz, chce...

Najdete na iDNES.cz