Spuštění digitálního televizního signálu předcházela v srpnu výměna antény vysílače na Pradědu.

Spuštění digitálního televizního signálu předcházela v srpnu výměna antény vysílače na Pradědu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Loučná, Sobotín. Vesnice v Jeseníkách, kde dál panuje „digitální tma“

  • 0
Pořídili si set top box, přesto po vypnutí analogového signálu naladili jen zrnící obrazovku. Pro mnohé lidi z podhůří Jeseníků je totiž digitální signál zatím nedostupná věc. Problémy mají například lidé v Sobotíně, Loučné nad Desnou i v Hanušovicích.

Když si Lubomír Zach z Loučné nad Desnou před čtrnácti dny kupoval set top box, těšil se, že se podívá na fotbalový zápas Česko - Skotsko v digitální kvalitě. Jenže místo fotbalu mu obrazovka v pátek večer nabídla pouze zrnění.

V podhůří Jeseníků je totiž na řadě míst "digitální tma" a lidé tak nemají šanci bez satelitu chytit programy, které Česká televize vysílá od začátku října z vysílače Praděd jen digitálně.

"Věřil jsem, že budu mít dobrý příjem, a udělal jsem to, co v televizi stále dokola opakovali. Jenže na fotbal jsem se doma podívat nemohl, protože u nás zkrátka signál není," zlobí se Zach. Oprávněně. Program ČT4 by totiž měl bez problémů naladit, žádné výpadky v Loučné nehlásí ani mapa Českých radiokomunikací.

"Mám platit za něco, co nefunguje?"

Stejně jako řada dalších lidí teď Lubomír Zach půjde do prodejny a bude set top box vracet. "Přemýšlím o tom, že do doby, než bude signál v pořádku, nebudu platit koncesionářský poplatek. Přece nebudu platit za něco, co nefunguje," podotkl.

Podle starosty Loučné nad Desnou Pavla Martínka České radiokomunikace podcenily přípravu. "My jsme podhorská obec a problémy s televizním signálem tu byly vždycky a řešily se dodatečně. Tomu se teď dalo předejít," míní starosta.

"Vyřadili nám z provozu převaděč a přitom nepřišli s jinou variantou, jak odpovídající signál zajistit. My tady nejsme na Hané, kde problém s nějakým odstíněním signálu neznají," upozorňuje Martínek.

Podobné potíže jako obyvatelé Loučné nad Desnou mají také lidé v dalších podhorských sídlech - Sobotíně nebo Hanušovicích. "Musím přiznat, že mě problémy tohoto druhu příliš nepřekvapily. Míst, kde se nedá chytat signál z Pradědu, je u nás víc," sdělil starosta Sobotína Josef Širáň.

V Sobotíně je bez signálu až pětina domácností

Obec problémy s příjmem Primy a druhým programem České televize řešila už v minulosti. "Museli jsme si to doslova vyboxovat. Teď, když nám vyřadili převaděč nad Maršíkovem z provozu, jsme v podobné situaci, i když spousta lidí má dnes satelit," dodal Širáň a zvažuje možná řešení. Jedním z nich je i zvýšení antény na jednom panelovém domě s obecními byty.

"Tak se dostaneme na brněnský vysílač. Jinde, kde se nedostaneme ani na Brno, uvažujeme o společném satelitu. Už jsme si nechali zpracovat cenovou nabídku," sdělil Širáň.

Anténní specialista Petr Vojtíšek odhaduje, že v Sobotíně je bez signálu přibližně pětina domácností. "Teď prověřuji signál v různých místech podle toho, jak se lidé ozývají. Někde se dá sice signál získat odrazem, jenže to není spolehlivé a obraz je nekvalitní," vysvětlil Vojtíšek.

Na mapě "černá" místa nejsou

České radiokomunikace existenci míst, kde je "digitální tma", přiznávají, i když na jejich mapě pokrytí signálem nejsou uvedená.

"Mapa pokrytí vychází z přibližných matematických modelů šíření signálu a v reálu se může stát, že v některých kopcovitých oblastech může být intenzita signálu z primární sítě odlišná," sdělila mluvčí Českých radiokomunikací Marie Fianová.

Výzva

Chystáte se na digitální vysílání? Zakoupili jste si již set top box, nebo máte televizi, která umí digitální signál přijímat i bez něj? Patříte také k těm, kdo mají po vypnutí analogového vysílání "digitální tmu"? Pište na redolo@mfdnes.cz.

Skutečná hodnota síly signálu podle ní závisí na mnoha měnících se podmínkách šíření elektromagnetických vln, které model nemůže komplexně obsáhnout. "České radiokomunikace ve spolupráce s Českým telekomunikačním úřadem teď testují skutečné pokrytí v problematických oblastech a v případě nutnosti navrhneme televizním společnostem řešení," dodala Fianová.

Výsledky měření z okolí Jeseníků chtějí mít České radiokomunikace připravené během následujících týdnů. Poté je projednají s televizními společnostmi, které si u nich přenos signálu objednávají. Tam, kde to bude nutné, navrhnou České radiokomunikace dobudování převaděče, nebo dokrývače signálu.