Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Skiareály z nížin s minimem sněžných děl po letech skomírání opět ožily

  • 0
Letošní na sníh bohatá zima dává fandům lyžování možnost zajezdit si na Olomoucku, Prostějovsku či Přerovsku i v níže položených areálech, které během teplých zim posledních let spíše skomíraly. Vleky se mohly rozjet i tam, kde se provozovatelé dosud musejí obejít bez sněžných děl.

Jen s přírodní nadílkou sněhu už několik týdnů udržují o víkendech provoz na sjezdovce v Karlově u Paseky na Olomoucku.

„Je sice pravda, že některá místa jsou už dost vyježděná, ale na malém vleku je sněhu stále dost,“ říká dvaaosmdesátiletý majitel areálu Antonín Kryl.

Vlek na severním svahu u Karlova byl prvním na Olomoucku a Kryl jej sám na konci sedmdesátých let budoval. Tehdy bylo běžné, že tady v zimě napadlo půl metru sněhu. I když o tom si dnes může nechat jenom zdát, Kryl si neumí představit, že by starost o areál vzdal.

„Šance na to, že budeme mít umělé zasněžování, je malá. Není tady moc vody a bylo by to složité technologicky. Kdybychom ale zavřeli, to by nám lyžaři neodpustili,“ tvrdí.

V Kladkách se loni lyžovalo sotva tři týdny...

Zima si spravila reputaci také u sokolů, kteří se starají o skiareál v Kladkách na Prostějovsku. Letos se tady lyžuje nepřetržitě už od Vánoc.

„Minulý rok jsme začali třetího ledna a sedmadvacátého jsme kvůli oblevě končili,“ vzpomíná předseda TJ Sokol Kladky a šéf areálu Jiří Křeček.

V Kladkách už třináct let spoléhají na sněžná děla. Tělovýchovná jednota je pořídila díky dotaci, která odstartovala novou éru tohoto malého střediska.

„Na sjezdovce je potřeba aspoň padesát centimetrů sněhu. Letos přitom napadlo asi patnáct. S takovým náporem lidí, jaký k nám jezdí, by byl svah už vydřený až na zem,“ míní Křeček.

Sjezdovka v Kladkách je od roku 2013 prodloužená na 710 metrů, a patří tak k nejdelším na střední Moravě. Areál je v provozu denně, třikrát do týdne i na večerní lyžování.

...v Potštátě v uplynulých dvou letech neotevřeli vůbec

Letošní zimní počasí hraje do karet také provozovatelům lyžařského střediska v Potštátě na Přerovsku. Naplno mohou totiž vyzkoušet novou zasněžovací techniku.

„Díky ní a letošním mrazům jsme schopni udržet areál v provozu,“ pochvaluje si Filip Konečný ze Ski klubu Hranice, který se o středisko stará. První, 220metrový vlek se na Potštátě objevil v roce 1967. Od té doby místní sportovci sjezdovku udržují, i když poslední léta to nebylo jednoduché.

„Minulé dva roky jsme nejezdili vůbec. Bez zasněžování by to dál nešlo. Máme ho jen díky darům, sponzorům, materiální pomoci firem a také dobrovolné práci našich členů,“ podotkl Konečný. Na Potštátě se lyžuje od pondělí do pátku večer, v sobotu pak od 9 do 20 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin.

Uhřínov je spíš pro skalní, nabízí lyžařské retro

Z Hranic to mají lyžaři blízko také do Partutovic, kde však není dostatek sněhu, takže areál ještě není v provozu. Zato se lyžuje na 400metrové sjezdovce v Uhřínově, která má tradici dlouhou už padesát let. I tady se přitom zatím musejí obejít bez sněžného děla.

„Jezdíme pouze o víkendech. Potřebovali bychom ale více sněhu, není to žádná velká hitparáda,“ říká na rovinu Irena Koníčková, hospodářka lyžařského klubu, který se o areál stará. Jeho členové si uvědomují, že nemohou konkurovat dynamicky se rozvíjejícím střediskům, jako jsou Hlubočky a Hrubá Voda na Olomoucku, sjezdovku udržují hlavně kvůli skalním příznivcům.

Ti se musí smířit s tím, že ke svahu je to asi kilometr chůze a pod svahem je k dostání jen káva a čaj. Na toaletu musí na suchý záchod v lesíku. „Je to takové retro,“ usmívá se Koníčková.

Provoz domašovského areálu majitel vzdává

Ve smutném kontrastu ke všem pozitivním zprávám ze skiareálů na střední Moravě stojí realita, která postihla středisko v Domašově nad Bystřicí na Olomoucku. I když soukromý majitel vybavil areál zasněžovací technikou, modernizoval vlek a vybudoval nové zázemí pro lyžaře, na žádné ze dvou místních sjezdovek se nejezdí. Areál je na prodej.

„Jsem časově zaneprázdněný majitel,“ vysvětlil důvod svého rozhodnutí podnikatel Radomil Vrba. Sjezdovku se starým vlekem koupil v roce 2009 od obce, která se kvůli zděděným dluhům potřebovala zbavit všeho, co nutně nepotřebovala. Vrba do areálu investoval několik milionů korun. O důvodech k prodeji se nechtěl bavit podrobně.

Okolnosti nezná ani starostka obce Lucie Menšová. „Z toho, co se mi podařilo zjistit, to vypadá na problémy s kolaudací na odběr vody pro zasněžování,“ uvedla Menšová.

Obec už nechce koupit areál zpět. „Ročně splácíme milion korun, zbývá nám doplatit ještě 4,5 milionu dřívějšího dluhu. Navíc ve vesnici jsou další priority pro investice,“ podotkla starostka.

Zájem o domašovskou sjezdovku měl v roce 2009 i Michal Stojmenov, který vlastní rozvíjející se Ski areál Hlubočky. Obě střediska chtěl propojit tak, aby v nich lidé mohli lyžovat na jednu permanentku. „Tehdejší starosta Domašova dělal všechno pro to, abych areál koupit nemohl. Dnes už nemám zájem,“ reagoval Stojmenov.