Společnost Kofi-Kofi postavila svůj stánek u zastávky hned vedle kavárny Café...

Společnost Kofi-Kofi postavila svůj stánek u zastávky hned vedle kavárny Café 87 (šedá budova po levé straně). Město mu zde poté nedovolilo zůstat. Snímek z najíždění do prvního dne provozu. | foto: archiv firmy Kofi-Kofi

Ohrožujete místní, řekla radnice a vyhnala stánek s kávou od kavárny

  • 43
Zásahem magistrátu skončil v Olomouci boj o zákazníky kaváren. Firma s mobilními stánky Kofi-Kofi nabízejícími kávu s sebou si ten svůj postavila vedle kavárny, po stížnosti její provozovatelky ale město firmě neprodloužilo povolení. Má si najít místo jinde, kde nebude ohrožovat zavedené podniky.

Vše začalo už na podzim roku 2012, kdy se stánek Kofi-Kofi objevil na náměstí Republiky u tramvajové zastávky a jen pár kroků od kavárny Café 87.

"O náměstí Republiky jsme si zažádali proto, že podle naší analýzy je to nejlepší místo. Tržby zde byly přijatelné a postupně šly nahoru. Po prvním zkušebním měsíci nám skončilo povolení a proto jsme požádali o nové. Jenže na úřadě nám řekli, že byť naše povolení mají, tak proti jeho vydání zasáhl náměstek Jan Holpuch. Později jsem se dozvěděl, že si na stánek stěžovala provozovatelka Café 87, která je navíc jeho známá," řekl spolumajitel firmy Kofi-Kofi Igor Slavík.

Firma více než rok zkoušela jiná místa. "Město nám sice povolilo alternativy jako náměstí Hrdinů či u pedagogické fakulty, ale stánek si tam na sebe nevydělal, takže jsme ho museli dotovat. Současně jsme i nadále podávali žádosti na původní lokalitu, ale pokaždé byla zamítnuta. Naposledy minulý týden. Rozhodli jsme se proto provoz v Olomouci prozatím ukončit," shrnul dosavadní výsledek.

"Je fajn, že se snaží, ale ne před něčím podnikem"

Provozovatelka kavárny Café 87 Věra Brožová potvrdila, že se na město skutečně obrátila.

"Pan Slavík si postavil stánek před kavárnu. Lidi, kteří chodili ke mně na kávu už jedenáctý rok, najednou někdo lákal k sobě. Měsíc jsem to pozorovala, klesly mi tržby. Je fajn, že se snaží, ale ne před něčím podnikem," sdělila Olomouckému deníku, který o případu informoval jako první.

"Udělala jsem to velice nerada, ale nic jiného mi nezbylo. Potřebuji platit odvody za zaměstnance, splňovat hygienické normy. Jako olomoucká podnikatelka, která odvádí daně a zaměstnává lidi, čekám, že se za mě město postaví. Pán přišel z Brna s pojízdným vozíkem, může si stoupnout kam chce," dodala.

Město by nemělo přispívat k likvidaci místních, říká náměstek

Podle náměstka primátora Jana Holpucha nemíní město provozovatele stánků vystrnadit, zároveň chce ale chránit místní podniky.

"Není v tom nic osobního, mně se ten stánek líbí, nešlo o nějaký můj zákaz. To, že není dobré ho na tomto místě nechat, odsouhlasila celá rada. Dle mého názoru není takový problém najít lokalitu, kde stánek nebude bezprostředně konkurovat zavedeným kamenným kavárnám přímo u jejich vchodu, což pro ně může být likvidační. A týká se to všech kaváren, ne jen Café 87. S paní Brožovou se znám, ale nikdy jsem to netajil, a nejde tu jen o její podnik," řekl Holpuch.

"Zájmem města je udržet v centru kavárny, neměli bychom přispívat k jejich uzavření. Nejde ale o nějakou regulaci trhu, pokoušíme se vyjít vstříc oběma stranám, nikoho vyhánět nechceme," dodal.

Až nyní, půl roku před komunálními volbami a po ukončení provozu stánku, se přitom po mnoha měsících objevila možnost dohody.

"Zvažovali jsme kompromis a umožníme umístit stánek v protější části náměstí, detaily chceme domluvit na schůzce," uvedl další náměstek primátora Ivo Vlach.

"Jsme ochotni o tom uvažovat," reagoval za Kofi-Kofi Igor Slavík.