Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

Majoritní vlastník OP si podle žaloby neoprávněně vyplatil přes 26 milionů

  • 1
Většinový vlastník zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov František Tuhý, který byl v minulosti jeho generálním ředitelem i předsedou představenstva, si údajně neoprávněně vyplatil za roky 2004 až 2007 prémie ve výši 26,3 milionu korun. Vyplývá to z odpůrčí žaloby, kterou podal insolvenční správce OP.

"Stanovení podmínek pro přiznání ročních prémií, následně vyhodnocení jejich splnění a rovněž vyplacení realizoval a schvaloval žalovaný... Valná hromada dlužníka (OP) vyplácení ročních prémií neměla pod kontrolou," uvedl insolvenční správce Jaroslav Svoboda v žalobě, na kterou upozornil server tn.cz.

Podle jeho názoru Tuhý porušil své povinnosti týkající se výkonu funkce člena statutárního orgánu společnosti. "Žalobce se především domnívá, že žalovaný nepostupoval při výkonu své funkce předsedy představenstva s péčí řádného hospodáře," uvádí žaloba.

Tuhý podle ní pobíral prémie bez ohledu na ekonomickou situaci podniku, a to přesto, že měl jako generální ředitel, majoritní akcionář a předseda představenstva stálý přehled o ekonomické situaci firmy.

"Žalovaný vždy bez ohledu na závazky dlužníka a jeho ekonomickou situaci rozhodl o tom, že roční prémie byly vyplaceny v plné výši odpovídající 300 procentům základní mzdy," stojí v žalobě.

Správce zažaloval zástupce bank i bývalého ředitele

Insolvenční správce zažaloval prostřednictvím odpůrčích žalob nejen Tuhého, ale také zástupce bank, které poskytly OP úvěr, či bývalého generálního ředitele společnosti Jiřího Tuvoru.

Soudce brněnského krajského soudu Jan Kozák dosud obdržel dvě desítky těchto žalob. Tito lidé se kvůli nim budou před soudem zodpovídat z údajně nevýhodných služeb či prodejů obleků z produkce Oděvního podniku.

Právní zástupce insolvenčního správce Petr Dítě vypracoval dohromady čtyři desítky odpůrčích žalob (více čtěte zde). Už dříve přitom řekl, že správci doporučil, aby ke krajskému soudu podal všechny. Podotkl, že tím jeho práce nekončí, další žaloby na náhradu škody budou totiž teprve následovat.

Žaloby se rozhodl přichystat insolvenční správce společně s brněnským krajským zastupitelstvím kvůli výsledkům forenzního auditu, který loni zpracoval A&CE Audit. Jeho závěry jsou zatím neveřejné, podle Kozáka je to kvůli obsaženým citlivým údajům.

Podnik, kde kdysi pracovaly tisíce lidí, teď dluží 2 miliardy

Využívat by je měli nejen právníci při přípravě žalob, ale i policie při svém vyšetřování. Projednání žalob by měli sledovat především věřitelé OP, v případě úspěchu by se totiž mohl do firmy vrátit majetek, který z ní byl dříve údajně vyveden.

Oděvní podnik byl od loňského května v konkurzu, rozhodnutí o přeměně reorganizace na konkurz ale v prosinci zatím nepravomocně zrušil brněnský krajský soud.

Podle insolvenčního rejstříku své pohledávky vůči firmě nárokuje 555 věřitelů, celkem žádají 2,15 miliardy korun. OP už loni koncem srpna ukončil sériovou výrobu, poslední funkční částí podniku zůstala výroba obleků na míru.

V závěru loňského roku zaměstnával podnik asi 450 lidí, v dobách největší slávy, kdy provozoval své pobočné závody, pro něj přitom pracovalo až deset tisíc lidí.

,