Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé byty jako kořist investorů. V Olomouci skupují osm z deseti

  6:17aktualizováno  6:17
Nízké úroky hypoték, rostoucí poptávka po studentském bydlení i stavební boom, jenž vloni hlavně v Olomouci citelně rozhýbal trh s byty. Tyto tři faktory vytvořily ve městě prostředí, v němž více než kdykoliv v minulosti lidé využívají developerské projekty jako příležitost k investování peněz.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: YIT

Podle stavebníků i realitních kanceláří aktuálně mizí z nabídek až 80 procent jednopokojových a dvoupokojových bytů, které si kupci nepořizují pro vlastní bydlení, ale dál je pronajímají.

„Nové byty se nyní prodávají dobře, většina kupujících je však pořizuje jako investici. U menších bytů je to dokonce až 80 procent prodejů,“ odhaduje například Milan Válek, generální ředitel společnosti Eurogema.

Ta v Olomouci, co se týká bytových domů, patří v posledních letech k nejaktivnějším developerům. V současnosti staví byty v lokalitě Švýcarská blízko Šantovky nebo na Horním Lánu.

Hlad po bytech jakožto prostředku ke zhodnocení peněz potvrzují také další stavitelé. „Jedno- a dvoupokojové byty si koupilo jako investici asi osmdesát procent zájemců,“ uvedl Tomáš Trunečka z vedení společnosti CZ Novostavby Olomouc, jež má aktuálně například velký bytový projekt Novosadský dvůr.

Rovněž další developer Intes Olomouc eviduje u menších bytů prodaných ve svém dosud posledním objektu v Olomouci-Hodolanech vysokou převahu lidí, kteří je chtějí dál pronajímat.

„Řekl bych, že u jednopokojových bytů je to ze sta procent nákup na investici,“ odhaduje zástupce jednatele Zdeněk Novák.

Důvod? Stále více studentů univerzity chce podnájem

Enormní zájem o byt coby výhodnou investici potvrzují i realitní makléři. „Malometrážní byty – ať už starší v původním stavu, zrekonstruované nebo byty v novostavbách – jsou v současné době jednoznačně preferované pro komerci,“ říká makléřka olomoucké realitní kanceláře Orka Jarmila Stiborová.

V Olomouci totiž přetrvává velká poptávka po pronájmech. Stále výraznější je zájem především od studentů Univerzity Palackého, ale také od lidí, kteří se do města dočasně stěhují kvůli práci.

„Za zvýšeným zájmem stojí zajímavé ceny bytů a hlavně nízké úroky u hypoték. Jsou ale i lidé, kteří na koupi bytů pro investici využívají své vlastní úspory, protože je tak mohou zhodnotit,“ řekla Stiborová.

Koleje i pronájem vyjdou studenty nastejno

Právě ubytovávání studentů je pro majitele bytů velmi zajímavý byznys. Obvyklá cena za „studentské“ lůžko je totiž v Olomouci od 2 500 po 3 000 korun měsíčně, což je obdobná částka, kterou vysokoškolák zaplatí za místo ve dvoulůžkovém pokoji (v takzvaném buňkovém systému stojí 92 korun na den, tedy přibližně 2 800 korun za měsíc).

Ve dvoupokojových bytech majitelé nejčastěji pronajímají čtyři lůžka, ve větších dvoupokojových až šest, což je měsíčně deset až osmnáct tisíc korun. Tolik peněz žádný nájemník na nájemném majiteli za stejný byt nezaplatí.

V Olomouci obvykle cena za pronájem dvoupokojového bytu začíná na sedmi tisících korunách v okrajových či méně žádaných lokalitách, cenový strop pak představují byty v okolí Dolního náměstí za zhruba dvojnásobnou cenu.

Mimo Olomouc investiční trend slábne

V dalších velkých městech regionu – v Prostějově a Přerově – už není „investiční“ trend tak výrazný.

„U menších bytů kategorie 1+1 nebo 2+1 koupě bytů pro další zhodnocení mírně převažují, je to zhruba šedesát procent,“ sdělil makléř realitní kanceláře CM reality Prostějov Josef Burda.

V Přerově se podle majitelky realitní kanceláře Azuro reality Lenky Zapletalové prodá jednopokojových bytů jen mírně víc pro investiční účely, u dvoupokojových je počet prodaných bytů na výdělek a pro vlastní bydlení zhruba stejný.

I tady však v průběhu roku 2015 přibylo lidí, kteří nakupují byty, aby je dál pronajímali.

„Banka pro lidi s úsporami nepředstavuje nejlepší způsob zhodnocení peněz, byty jim z tohoto pohledu přijdou výhodnější. Pro ty, kteří úspory nemají, je velkou motivací nízký úrok z hypoték. Dokud budou levné hypotéky a zajímavé ceny bytů, bude zájem o koupi bytu coby investice pořád vysoký,“ uvedla Zapletalová.

V severní části kraje už naopak výrazně převládá koupě bytů za účelem vlastního bydlení.

„U nás není taková poptávka po pronájmech, takže lidé kupují byty hlavně pro sebe. Jen asi deset procent zájemců kupuje byt jako investici,“ shrnula šéfka Fortex reality Radomíra Kupcová.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Sníh zasypal i olomoucké hřiště, Sigma soupeře deklasovala

Během přípravného zápasu Sigmy Olomouc s Hradcem Králové se museli fotbalisté...

Silné sněžení, které zasáhlo hlavně východní část republiky, poznamenalo také přípravný fotbalový zápas mezi Sigmou...

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Najdete na iDNES.cz