Menší likérky se dostaly kvůli kauci na kolky do potíží. Musí zdražovat, jedna už v Olomouckém kraji dokonce končí. (ilustrační snímek)

Menší likérky se dostaly kvůli kauci na kolky do potíží. Musí zdražovat, jedna už v Olomouckém kraji dokonce končí. (ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kauce nás má zlikvidovat, zlobí se malé likérky. Mnohé musí zdražovat

  • 0
Některé likérky v Olomouckém kraji kvůli nové povinnosti složit státu až pětimilionovou kauci zdraží lihoviny, aby pokryly tyto náklady. Zpřísnění předpisů úřady zdůvodnily lepší kontrolou trhu po metanolové aféře, podle likérek ji ale prosadili velcí výrobci lihovin a obchodníci, kteří se tak snaží zlikvidovat konkurenci.

O zvýšení cen uvažuje například Žešovská pálenice z Prostějova, která jedná s bankou o úvěru na pětimilionovou kauci.

"Někde se to pak projevit musí. Chceme dělat kvalitní produkt, a pokud si ho budou chtít lidé koupit, tak si budou muset dvacet či padesát korun připlatit," řekl spolumajitel Žešovské pálenice Jan Kleiner. Kalkulaci cen ale firma zatím neprovedla.

Zvýšit ceny chce po zavedení kauce také malá likérka ze střední Moravy, jejíž majitel si kvůli konkurenci a obavě z reakce zákazníků nepřál zveřejnit název firmy.

"Zákonné opatření musíme promítnout do ceny, protože zajistit finanční prostředky na kauci bude velmi složité a zatíží to ekonomiku naší společnosti," řekl.

Likérky musí kauci složit v době, kdy prudce roste poptávka

Nedávno schválený zákon o povinném značení lihu zavádí povinné kauce pro výrobce a distributory tvrdého alkoholu. Kauce se budou lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25 tisíc kusů pásek, zaplatí půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů. Bude možná také bankovní záruka.

Kleiner ovšem upozornil, že likérky musejí složit kauci už v prosinci, tedy v době, kdy kvůli Vánocům prudce vzroste poptávka po lihovinách, což nahrává teorii, že nařízení je ušito na míru velkým firmám.

"Původně jsme měli mít půl roku na to, abychom mohli vyřešit financování kauce. Teď se to najednou změnilo a bylo nám řečeno, že nové kolky od prosince dostaneme až po složení kauce," tvrdí.

Zákon vytváří kartel, zlobí se majitel likérky, která končí

Kvůli novým normám už také jedna z firem úplně ukončila výrobu - likérka Tomáše Koláčka ve Stříteži nad Ludinou na Přerovsku.

"Zákon je likvidační. I kdyby člověk zaplatil, nemá komu prodávat. Zákon je nastaven tak, aby vytvořil doslova kartelové seskupení velkých firem se supermarkety. Nikdo jiný na trhu nebude mít prostor. Je to zákon pro pár vyvolených, kteří na tom budou profitovat," řekl Koláček. Sdružení výrobců lihovin už odhadlo, že po zavedení kaucí skončí polovina likérek.

O tom, že by přestali vyrábět, majitelé Žešovské pálenice ani na chvíli neuvažovali. A pokračovat ve výrobě chce třeba i Hanácká pálenice v Těšeticích na Olomoucku, která se specializuje na bylinný likér Jakamarus.

"Jde o bezprecedentní likvidaci českého likérnictví, která v historii nemá obdoby," řekl ale na téma kaucí jednatel firmy Alexandr Zarivnij a upozornil, že likérky si musely půjčit peníze už na kauce za daňové sklady.

,