Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé vsi dostanou z daní méně. Nebude na sečení a opravy cest, zlobí se

  11:26aktualizováno  11:26
Změnou rozpočtového určení daní dostává stát nejmenší obce Olomouckého kraje do svízelné situace. Zatímco větším vesnicím a městům změna způsobu přerozdělování daní pomohla, nejmenší sídla jsou na tom podobně jako největší města v republice - dostanou méně peněz.
Některé z nejmenších vesnic v Olomouckém krají mají po změně rozpočtového určení daní dostat o desítky tisíc korun méně. Jejich malé rozpočty to výrazně zasáhne. (Ilustrační snímek)

Některé z nejmenších vesnic v Olomouckém krají mají po změně rozpočtového určení daní dostat o desítky tisíc korun méně. Jejich malé rozpočty to výrazně zasáhne. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V regionu se musí s propadem příjmů leckdy přesahujícím i sto tisíc korun vyrovnat hned několik vesnic. Pro obce s ročními rozpočty v řádu několika set tisíc to přitom může znamenat i existenční starosti. Má je například Šléglov či Vikantice na Šumpersku, Mutkov na Šternbersku či Janoušov na Zábřežsku.

"Stát to zmírnil tak, že úpravou nebudou postiženy obce s malým katastrem do deseti hektarů na jednoho občana. Jenže jaksi pozapomněl na to, že jsou taky obce, které mají desítky obyvatel, ale katastr takový, že kvótu výrazně přesahuje," zlobí se starosta Šléglova Zdeněk Císař. Vesnice má necelých 40 obyvatel, ale celkovou plochu přes 700 hektarů.

"Přijdeme o zhruba osmdesát tisíc korun. Přitom dvojnásobek vydáváme ročně na údržbu zeleně. Jsme turistická oblast a chceme, aby to tu vypadalo hezky. Takhle budeme muset sečení výrazně omezit. Vesnice zaroste a nemusíme být pro návštěvníky tolik atraktivní," obává se starosta.

Podobně je na tom jen o málo větší Mutkov na Šternbersku. Z ročního rozpočtu zhruba 700 tisíc teď musí oželet kolem 80 tisíc.

"Dostali jsme dotaci na opravy silnic, ale bude problém s dofinancováním z naší strany. Stát nás dostává do hodně obtížné situace," říká starostka Mutkova Ivana Strnadová.

"Oproti slibům máme vlastně skoro o čtvrt milionu méně"

A Vikantice na Šumpersku se s počtem obyvatel přes 80 lidí musí vyrovnávat se stotisícovým výpadkem v příjmech od státu.

"Podle původních slibů jsme měli dostat o 130 tisíc korun oproti minulým letům víc, ale realita je opačná. Je to o 100 tisíc méně, takže rozdíl je vlastně skoro čtvrt milionu," shrnul starosta Miroslav Kročil.

Přitom obec má katastr o rozloze zhruba tisíc hektarů. "Jsme úplně nesmyslně biti za to, že máme velký katastr. Nic nám to nepřináší, jen na to doplácíme," zlobí se Kročil.

Citelný propad v příjmech očekává také Janoušov na Zábřežsku. "Opravdu bude jen na základní potřeby," míní starosta Jan Kubíček.

Na problémy, které upravený systém sdílení daní nejmenším obcím přináší, přitom Svaz měst a obcí České republiky dopředu upozorňoval. Už v době projednávání novely rozpočtového určení daní poukazoval na to, že změna v parametru rozlohy území, kdy se započítává pouze 10 hektarů na obyvatele, přinese zejména malým horským obcím meziroční pokles i v řádu desítek procent.

Svaz obcí chce pro postižené vesnice kompenzaci

"Upozorňovali jsme zákonodárce, že tak zásadní změna může znamenat ohrožení finanční stability těchto obcí," řekla mluvčí Svazu měst a obcí ČR Petra Kubařová. Podle ní zastupitelstva malých vesnic připravovala své rozpočty a střednědobé plány na základě určitého objemu zdrojů.

"Výkyv způsobený rozhodnutím státu by měl být proto alespoň částečně kompenzován. Ministerstvo financí přislíbilo, že je ochotno jim na základě individuálního posouzení pomoci," sdělila Kubařová.

Svaz také usiluje o to, aby v příslušných návrzích nyní projednávaných ve Sněmovně byly kompenzace přímo zapracovány. Malé vesnice by tak nebyly odkázány na rozhodnutí ministerstva.

"Zároveň také chceme, aby výpadek těchto obcí byl vyřešen do budoucna systematicky, například technickou novelou rozpočtového určení daní," vysvětlila Kubařová.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Zakázané fotky ukazují na olomouckém náměstí srpnovou okupaci den po dni

Na olomouckém Horním náměstí je nyní k vidění výstava fotografií zachycujících...

Dvanáct panelů s velkoformátovými fotografiemi připomíná nyní na olomouckém Horním náměstí při příležitosti padesátého...

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Hasiči u Dolan bojují s lesním požárem, kouř bylo vidět až z Olomouce

Les u obce Dolany na Olomoucku zasáhl požár (19. srpna 2018).

Oheň zachvátil v neděli odpoledne les na Olomoucku. Plameny zasáhly porost o rozloze přibližně jednoho hektaru. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz