Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé vsi dostanou z daní méně. Nebude na sečení a opravy cest, zlobí se

  11:26aktualizováno  11:26
Změnou rozpočtového určení daní dostává stát nejmenší obce Olomouckého kraje do svízelné situace. Zatímco větším vesnicím a městům změna způsobu přerozdělování daní pomohla, nejmenší sídla jsou na tom podobně jako největší města v republice - dostanou méně peněz.
Některé z nejmenších vesnic v Olomouckém krají mají po změně rozpočtového určení daní dostat o desítky tisíc korun méně. Jejich malé rozpočty to výrazně zasáhne. (Ilustrační snímek)

Některé z nejmenších vesnic v Olomouckém krají mají po změně rozpočtového určení daní dostat o desítky tisíc korun méně. Jejich malé rozpočty to výrazně zasáhne. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V regionu se musí s propadem příjmů leckdy přesahujícím i sto tisíc korun vyrovnat hned několik vesnic. Pro obce s ročními rozpočty v řádu několika set tisíc to přitom může znamenat i existenční starosti. Má je například Šléglov či Vikantice na Šumpersku, Mutkov na Šternbersku či Janoušov na Zábřežsku.

"Stát to zmírnil tak, že úpravou nebudou postiženy obce s malým katastrem do deseti hektarů na jednoho občana. Jenže jaksi pozapomněl na to, že jsou taky obce, které mají desítky obyvatel, ale katastr takový, že kvótu výrazně přesahuje," zlobí se starosta Šléglova Zdeněk Císař. Vesnice má necelých 40 obyvatel, ale celkovou plochu přes 700 hektarů.

"Přijdeme o zhruba osmdesát tisíc korun. Přitom dvojnásobek vydáváme ročně na údržbu zeleně. Jsme turistická oblast a chceme, aby to tu vypadalo hezky. Takhle budeme muset sečení výrazně omezit. Vesnice zaroste a nemusíme být pro návštěvníky tolik atraktivní," obává se starosta.

Podobně je na tom jen o málo větší Mutkov na Šternbersku. Z ročního rozpočtu zhruba 700 tisíc teď musí oželet kolem 80 tisíc.

"Dostali jsme dotaci na opravy silnic, ale bude problém s dofinancováním z naší strany. Stát nás dostává do hodně obtížné situace," říká starostka Mutkova Ivana Strnadová.

"Oproti slibům máme vlastně skoro o čtvrt milionu méně"

A Vikantice na Šumpersku se s počtem obyvatel přes 80 lidí musí vyrovnávat se stotisícovým výpadkem v příjmech od státu.

"Podle původních slibů jsme měli dostat o 130 tisíc korun oproti minulým letům víc, ale realita je opačná. Je to o 100 tisíc méně, takže rozdíl je vlastně skoro čtvrt milionu," shrnul starosta Miroslav Kročil.

Přitom obec má katastr o rozloze zhruba tisíc hektarů. "Jsme úplně nesmyslně biti za to, že máme velký katastr. Nic nám to nepřináší, jen na to doplácíme," zlobí se Kročil.

Citelný propad v příjmech očekává také Janoušov na Zábřežsku. "Opravdu bude jen na základní potřeby," míní starosta Jan Kubíček.

Na problémy, které upravený systém sdílení daní nejmenším obcím přináší, přitom Svaz měst a obcí České republiky dopředu upozorňoval. Už v době projednávání novely rozpočtového určení daní poukazoval na to, že změna v parametru rozlohy území, kdy se započítává pouze 10 hektarů na obyvatele, přinese zejména malým horským obcím meziroční pokles i v řádu desítek procent.

Svaz obcí chce pro postižené vesnice kompenzaci

"Upozorňovali jsme zákonodárce, že tak zásadní změna může znamenat ohrožení finanční stability těchto obcí," řekla mluvčí Svazu měst a obcí ČR Petra Kubařová. Podle ní zastupitelstva malých vesnic připravovala své rozpočty a střednědobé plány na základě určitého objemu zdrojů.

"Výkyv způsobený rozhodnutím státu by měl být proto alespoň částečně kompenzován. Ministerstvo financí přislíbilo, že je ochotno jim na základě individuálního posouzení pomoci," sdělila Kubařová.

Svaz také usiluje o to, aby v příslušných návrzích nyní projednávaných ve Sněmovně byly kompenzace přímo zapracovány. Malé vesnice by tak nebyly odkázány na rozhodnutí ministerstva.

"Zároveň také chceme, aby výpadek těchto obcí byl vyřešen do budoucna systematicky, například technickou novelou rozpočtového určení daní," vysvětlila Kubařová.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz