Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouckou zeď zaplnily na počest Káji Saudka komiksové obrazy

  19:41aktualizováno  19:41
Desítka mladých umělců odpoledne před zraky kolemjdoucích zaplnila komiksovými obrázky čtyřicetimetrový kus zdi u Muzea umění v Olomouci. Akce nazvaná Na zádech superdraka vzdává hold králi českého komiksu Kájovi Saudkovi a zároveň upozorňuje na tamní výstavu jeho díla.

Desítka komiksových tvůrců vzdala v Olomouci poctu králi českého komiksu Kájovi Saudkovi. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Umělci dostali k tvorbě ukázky ze Saudkových komiksů, z nichž museli zachovat pouze bublinu s textem a k ní namalovat vlastní obrázek.

"Buď mohou Saudka parafrázovat, nebo na něj jinak reagovat," nastínil ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup základní myšlenku projektu.

Při tvorbě se museli účastníci vypořádat s tím, že se jim kolemjdoucí a zvědavci dívali doslova přes rameno. Nikdo z nich ale nevypadal, že by mu to vadilo.

"Je to příležitost ukázat lidem, jak komiks vzniká. Jen je trochu komplikované, že malujeme na velký formát. Obvyklý komiks je naopak skoro miniatura," řekl jeden z pozvaných výtvarníků Karel Jerie.

"Jde o výborný způsob, jak přiblížit komiks lidem"

Ten si pochvaloval zadání. "Líbí se mi, že máme volnost v tom, jak svůj úkol pojmeme. Někdo se držel obrázku, já jsem si z něj naopak vzal jen bublinu a udělal svůj. Kája byl ovšem výborný scénárista, takže jeho bubliny samy o sobě hodně omezují námět," shrnul Jerie.

Komiksové obrazy na zdi

"Tahle akce představuje výborný způsob, jak přiblížit komiks lidem. Nemusí už zůstávat jen v rámci své žánrové subkultury," doplnil pak další z umělců Václav Šlajch, na jehož pracovním panelu byl nápis "sláva a nehynoucí vděk naší kanibalistické radě, naší živitelce".

"Mně se moje bublina hodně líbí. Text v ní je opravdu velmi vtipný," pochvaloval si Šlajch. Ne každý byl ale tak spokojený.

"Dostali jsme deset obrázků a každý si měl jeden vybrat. Jenže já jsem trochu zaspal a dostal to, co zbylo. Tenhle mistrův obrázek mi zrovna moc nesedí, takže jsem ho pojal jinak než on," smál se další z účastníků Vojta Velický.

Na zdi byly doteď motivy k filmu Kdo chce zabít Jessii

Myšlenka zapojit netradičně dlouhý billboard do výstavy Káji Saudka vznikla v listopadu. Sehnat umělce, kteří by se do navrženého projektu zapojili, podle organizátorů nebylo těžké.

"Potřebovali jsme špičkové výtvarníky, kteří se ale nestydí kreslit před lidmi. Reakce, které jsme dostali, byly hodně pozitivní. Vlastně se nám nestalo, že by se někdo zapojit nechtěl. Původně jsme na billboardu měli Kájovy věci, které vytvořil pro film Kdo chce zabít Jessii. V poslední třetině výstavy jsme se ale rozhodli, že dáme prostor mladým umělcům," shrnul spoluorganizátor akce Martin Šinkovský.

Malování se nakonec stalo záležitostí českých umělců, jediný zástupce slovenské komiksové scény David Kurňavka totiž účast na poslední chvíli odřekl.

"Škoda, že tu dnes Kája není s námi. Na druhou stranu je ale povzbudivé, že tu máme tolik umělců, kteří se komiksu věnují," míní ředitel Muzea hudby Soukup.

Akci upozorňující na výstavu Hommage à Kája Saudek - Retrospektiva krále českého komiksu, která je v Muzeu umění k vidění do 18. května, doprovázel stánkový prodej komiksů a hudební doprovod. Nedaleká kavárna si navíc pro návštěvníky připravila speciální občerstvení. V centru města nicméně musel být omezen provoz, takže jím směly projíždět pouze tramvaje.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá při své už šesté prezidentské návštěvě Olomouckého kraje Miloš Zeman....

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz