Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kasař, lupič, zběh a vrah. Oprátku si Martin Lecián zpečetil v Olomouci

  12:53aktualizováno  12:53
Na podzim roku 1927 stanul u tehdejšího olomouckého vojenského soudu kvůli obvinění z deseti vražd či pokusů o ně a další bezmála stovce trestných činů. Dostal trest smrti, který mu prezident Masaryk chtěl zmírnit na doživotní žalář. Martin Lecián si ale osud zpečetil pokusem o útěk, při kterém zastřelil strážného.

Policejní fotografie Martina Leciána z dubna 1925. O dva a půl roku později zločinec skončil v Olomouci na šibenici. | foto: olomouc.eu

Lecián se narodil 31. října 1900 v Uherském Ostrohu. Jeho otec se o svých šest dětí nestaral, matka zemřela v ústavu pro choromyslné. Lecián už od mládí kradl a skončil v polepšovně. V kariéře zloděje, který rostl pro šibenici, navíc pokračoval hned po svém propuštění z ní.

Jeho počínání nezměnila ani vojenská služba, ze které několikrát dezertoval. Po čtvrtém útěku, respektive po svém zadržení v září roku 1926 v Přerově, Lecián skončil s vážnou chorobou, otevřenou tuberkulózou hrtanu, ve vězeňském oddělení vojenské nemocnice na olomouckém Hradisku.

I z ní se mu však podařilo uprchnout, zmizel společně se dvěma spoluvězni, Janem Deutschem a Janem Szekelym. Dvojice Lecián a Szekely poté vykradla obchod se zbraněmi v Hranicích a náležitě ozbrojena uskutečnila řadu loupeží na Moravě.

„Lecián neváhal vraždit hlídače vykrádaných objektů a střílet po četnících, přičemž dva z nich zastřelil,“ píší historici olomoucké Univerzity Palackého na speciálním webu radnice, který se věnuje dějinám Olomouce.

Nebezpečný zločinec byl pro část veřejnosti lupič-gentleman

Po nebezpečném zločinci, který se maskoval, usilovně pátrali četníci. Došlo i k několika přestřelkám, při jedné z nich byl Lecián zraněn, ale přesto policii stále unikal. Na dopadení zločince proto byla vypsána i odměna - deset tisíc korun.

Zločinec Lecián

Část veřejnosti přitom Leciána oslavovala a vznikaly o něm dokonce kramářské písně, které ho popisovaly jako galantního kasaře, který okrádá bohaté a mistrně se vyhýbá spravedlnosti.

V poutech Lecián skončil na konci dubna 1927, kdy ho zatkli policejní agenti Petr Halíř a Alois Kaluža. Po půlročním vyšetřování zamířil na konci srpna k tehdejšímu vojenskému diviznímu soudu v Olomouci. U něj si Lecián vyslechl obvinění z deseti vražd zčásti dokonaných a zčásti ve stadiu pokusu a z dalších čtyřiadevadesáti trestných činů.

Soud s vrahem, lupičem, kasařem a zběhem trval šest dní, 3. září mu soudci vyměřili trest smrti oběšením. Ještě v soudní síni Lecián požádal prezidenta republiky o milost. Proti zvyklostem se proti rozsudku totiž neodvolal.

Trestu se snažil uniknout a opět u toho vraždil

Ani rozhodnutím soudu však řádění jednoho z nejznámějších českých zločinců neskončilo. Ještě než se tehdejší prezident Masaryk stačil rozhodnout, zda Leciánovi zmírní trest na doživotí, což zvažoval kvůli zločincově vážné nemoci, odsouzený v noci z 25. na 26. září unikl ze své cely na chodbu věznice.

Společně s dalším vězněm, Ladislavem Kašpaříkem, pak spoutali a odzbrojili strážného Jana Tomicu a jeho puškou Lecián zastřelil svoji poslední oběť - strážného Ferencze Kisse. Z věznice se ale zločinci nedostali.

„Zatímco se ostatní strážní zabarikádovali na strážnici, hlukem výstřelu zburcovaná vojenská hotovost uzavřela chodbu mříží. Po krátké přestřelce se Lecián a Kašpařík vojenské hotovosti vzdali. Prezident Masaryk v reakci poté Leciánovu žádost o milost 3. října 1927 zamítl,“ uvádí Fiala.

Leciánův životopis tak uzavřel 6. října 1927 v šest hodin kat Wohlschläger a jeho tři pomocníci, kteří zločince oběsili na dvoře olomoucké vojenské věznice. Tělo Leciána bylo následně pohřbeno na neoznačeném místě vojenského hřbitova v Olomouci-Černovíře.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Školák se vydal za otcem napříč Českem. Prababička spustila pátrání

(Ilustrační snímek)

Na dlouhou cestu se vypravil třináctiletý chlapec z Jeseníku, který se rozhodl setkat se svým otcem, s nímž se nestýká....

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz