Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze soukromé parcely udělala Olomouc ulici, u soudu to ale neobhájila

  11:45aktualizováno  11:45
Nedostatečné zdůvodnění zásahu do vlastnických práv a další chyby. I kvůli tomu Olomouc dle informací MF DNES prohrála soud s Martinem Začalem, jenž město zažaloval kvůli novému územnímu plánu. Na jeho soukromý pozemek mu narýsovalo novou ulici, i když předtím samo uznalo, že může vést i jinudy.

Panorama Olomouce. Pohled z budovy Silo Tower u nádraží Olomouc-město. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucká radnice se k případu nevyjadřuje. Nejprve kvůli tomu, že ještě nepadl verdikt. Teď mlčení magistrátu jeho mluvčí Radka Štědrá vysvětluje tím, že odůvodnění rozsudku dorazilo na radnici teprve v úterý. „Vzhledem k tomu, že se s vyjádřením soudu bude příslušný odbor magistrátu teprve seznamovat, nelze cokoli v tuto chvíli komentovat,“ podotkla.

Hlavní roli ve sporu hraje pozemek u rodinné vily Martina Začala v Čadově ulici. Loni na parcele ve čtvrti Chválkovice plánoval nízkopodlažní bytový dům k pronájmu. Čáru přes rozpočet mu udělal nový územní plán.

Už při práci na klíčovém dokumentu, jenž zásadně ovlivní budoucnost Olomouce, vyčlenilo město v roce 2010 kus jeho pozemku pro takzvané veřejné prostranství. Velmi pravděpodobně by jím procházela nová ulice pro další stavební parcely, na něž se promění okolní pole.

„A to navzdory tomu, že o kus dál je další pozemek v majetku města, po němž by tato plánovaná ulice mohla bez problémů vést,“ uvedl pro MF DNES Začal.

Proti konceptu rodícího se plánu podal námitku, město s ní napoprvé souhlasilo. Úředníci advokátovi napsali, že trasa navrženého veřejného prostranství povede po městských pozemcích.

Práce na plánu postoupila o kus dál. Vznikl jeho návrh a k Začalově překvapení se v něm opět počítalo s tím, že se kus rodinné parcely promění v ulici. Advokát podal stejnou námitku. Paradoxně vystoupil proti tomu, v čem mu město už vyhovělo. Ale napodruhé neuspěl.

Město nerespektovalo vlastní rozhodnutí, upozorňuje advokát

Územní plán platí od konce loňského září. Začalův pozemek přetnulo veřejné prostranství, stavbu domu zablokovalo. Advokát podal žalobu, Olomouc obvinil z porušení stavebního zákona. „Jde o nesprávný protizákonný úřední postup, kdy po zohlednění naší námitky město nerespektovalo své vlastní rozhodnutí.“

Začal zmínil i to, že město nerespektovalo vlastnické právo. „Pokud jsou pro podobné změny k dispozici pozemky v majetku obce, má se veřejné prostranství umísťovat primárně na ně,“ doplnil.

Soud mu dal na konci února za pravdu. Město podle něj své kroky nedostatečně zdůvodnilo.

První prohraný soud

Před verdiktem v případu Martina Začala neobhájila Olomouc nový územní plán ve sporu se společností Office Park Šantovka v čele s podnikatelem Richardem Morávkem.

Ta plánuje u centra vztyčit 75metrovou Šantovka Tower, její podobu představila v prosinci 2012. Nový územní plán tomu brání skrze výškové omezení.

Olomoucký krajský soud ho letos v únoru zrušil, tyto limity soudce označil za vágní a nepřezkoumatelné. Rozhodnutí soudu ale platí až od konce letošního roku, město má do té doby čas plán upravit.

Není to přitom poprvé, kdy magistrát za nový územní plán „pyká“. U soudu už nad ním letos v únoru zvítězil i developer, jenž chce u centra vztyčit věžák Šantovka Tower.

Rozsudek soudkyně Moniky Javorové, jenž má MF DNES k dispozici, zmiňuje nedostatečné odůvodnění například v části týkající se zásahu do Začalových vlastnických práv. Vyplývá z ní, že město mělo za to, že je řádně odůvodněn veřejným zájmem. „Tak tomu ovšem není,“ upozorňuje Javorová.

Podobně se vyjádřila i k situaci, kdy město první advokátově námitce vyhovělo, ale návrh územního plánu s ní později nepočítal.

„Za takové situace je nutno pečlivě zdůvodnit, proč původně zamýšlená varianta musela ustoupit jiné. Tomu ovšem odpůrce (město) nedostál a naopak vytýká navrhovateli (Martinu Začalovi), že nepředkládá komplexní variantu, ačkoli ten k tomu není povinen,“ konstatuje soud.

Magistrát se dostal do rozporu s podklady ve spise

Javorová také upozornila, že se město zčásti dostalo i do rozporu s podklady ve spisu. Konkrétně v bodě, kdy argumentuje, že nový plán musí ve Chválkovicích navazovat na souvislou blokovou zástavbu.

„Z mapových podkladů však vyplývá, že v bezprostředním okolí předmětných ploch bloková zástavba ve své klasické podobě zcela chybí. I kdyby chtěl odpůrce (město) vytvořit na nově zastavitelných územích blokovou zástavbu, není prokázáno, že by tomu alternativní řešení bránila,“ srovnává soudkyně.

Advokát Začal tak nyní usiluje o vydání územního rozhodnutí na dům, jejž chce na pozemku u vily postavit. „Rozhodnutí soudu konkrétně pro nás znamená, že platí původní územní plán. Podle něj by měl jít náš projekt uskutečnit,“ uzavírá.
Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj s žebříkem kradl kamery, ukázal obličej i spodní prádlo

Zloděj s žebříkem přišel pro kameru, ukázal obličej i spodní prádlo.

Policisté už téměř dva měsíce pátrají po zloději, který v chodbě bytového domu v Olomouci ukradl bezpečnostní kamery....

Prostějovská opozice kvůli problémům kolem hokeje zaútočila na náměstky

Prostějovská radnice.

Kvůli krachu mládežnického hokeje a problematickým dotacím opozice v Prostějově ostře atakuje odpovědné náměstky...

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

Najdete na iDNES.cz