Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze soukromé parcely udělala Olomouc ulici, u soudu to ale neobhájila

  11:45aktualizováno  11:45
Nedostatečné zdůvodnění zásahu do vlastnických práv a další chyby. I kvůli tomu Olomouc dle informací MF DNES prohrála soud s Martinem Začalem, jenž město zažaloval kvůli novému územnímu plánu. Na jeho soukromý pozemek mu narýsovalo novou ulici, i když předtím samo uznalo, že může vést i jinudy.

Panorama Olomouce. Pohled z budovy Silo Tower u nádraží Olomouc-město. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucká radnice se k případu nevyjadřuje. Nejprve kvůli tomu, že ještě nepadl verdikt. Teď mlčení magistrátu jeho mluvčí Radka Štědrá vysvětluje tím, že odůvodnění rozsudku dorazilo na radnici teprve v úterý. „Vzhledem k tomu, že se s vyjádřením soudu bude příslušný odbor magistrátu teprve seznamovat, nelze cokoli v tuto chvíli komentovat,“ podotkla.

Hlavní roli ve sporu hraje pozemek u rodinné vily Martina Začala v Čadově ulici. Loni na parcele ve čtvrti Chválkovice plánoval nízkopodlažní bytový dům k pronájmu. Čáru přes rozpočet mu udělal nový územní plán.

Už při práci na klíčovém dokumentu, jenž zásadně ovlivní budoucnost Olomouce, vyčlenilo město v roce 2010 kus jeho pozemku pro takzvané veřejné prostranství. Velmi pravděpodobně by jím procházela nová ulice pro další stavební parcely, na něž se promění okolní pole.

„A to navzdory tomu, že o kus dál je další pozemek v majetku města, po němž by tato plánovaná ulice mohla bez problémů vést,“ uvedl pro MF DNES Začal.

Proti konceptu rodícího se plánu podal námitku, město s ní napoprvé souhlasilo. Úředníci advokátovi napsali, že trasa navrženého veřejného prostranství povede po městských pozemcích.

Práce na plánu postoupila o kus dál. Vznikl jeho návrh a k Začalově překvapení se v něm opět počítalo s tím, že se kus rodinné parcely promění v ulici. Advokát podal stejnou námitku. Paradoxně vystoupil proti tomu, v čem mu město už vyhovělo. Ale napodruhé neuspěl.

Město nerespektovalo vlastní rozhodnutí, upozorňuje advokát

Územní plán platí od konce loňského září. Začalův pozemek přetnulo veřejné prostranství, stavbu domu zablokovalo. Advokát podal žalobu, Olomouc obvinil z porušení stavebního zákona. „Jde o nesprávný protizákonný úřední postup, kdy po zohlednění naší námitky město nerespektovalo své vlastní rozhodnutí.“

Začal zmínil i to, že město nerespektovalo vlastnické právo. „Pokud jsou pro podobné změny k dispozici pozemky v majetku obce, má se veřejné prostranství umísťovat primárně na ně,“ doplnil.

Soud mu dal na konci února za pravdu. Město podle něj své kroky nedostatečně zdůvodnilo.

První prohraný soud

Před verdiktem v případu Martina Začala neobhájila Olomouc nový územní plán ve sporu se společností Office Park Šantovka v čele s podnikatelem Richardem Morávkem.

Ta plánuje u centra vztyčit 75metrovou Šantovka Tower, její podobu představila v prosinci 2012. Nový územní plán tomu brání skrze výškové omezení.

Olomoucký krajský soud ho letos v únoru zrušil, tyto limity soudce označil za vágní a nepřezkoumatelné. Rozhodnutí soudu ale platí až od konce letošního roku, město má do té doby čas plán upravit.

Není to přitom poprvé, kdy magistrát za nový územní plán „pyká“. U soudu už nad ním letos v únoru zvítězil i developer, jenž chce u centra vztyčit věžák Šantovka Tower.

Rozsudek soudkyně Moniky Javorové, jenž má MF DNES k dispozici, zmiňuje nedostatečné odůvodnění například v části týkající se zásahu do Začalových vlastnických práv. Vyplývá z ní, že město mělo za to, že je řádně odůvodněn veřejným zájmem. „Tak tomu ovšem není,“ upozorňuje Javorová.

Podobně se vyjádřila i k situaci, kdy město první advokátově námitce vyhovělo, ale návrh územního plánu s ní později nepočítal.

„Za takové situace je nutno pečlivě zdůvodnit, proč původně zamýšlená varianta musela ustoupit jiné. Tomu ovšem odpůrce (město) nedostál a naopak vytýká navrhovateli (Martinu Začalovi), že nepředkládá komplexní variantu, ačkoli ten k tomu není povinen,“ konstatuje soud.

Magistrát se dostal do rozporu s podklady ve spise

Javorová také upozornila, že se město zčásti dostalo i do rozporu s podklady ve spisu. Konkrétně v bodě, kdy argumentuje, že nový plán musí ve Chválkovicích navazovat na souvislou blokovou zástavbu.

„Z mapových podkladů však vyplývá, že v bezprostředním okolí předmětných ploch bloková zástavba ve své klasické podobě zcela chybí. I kdyby chtěl odpůrce (město) vytvořit na nově zastavitelných územích blokovou zástavbu, není prokázáno, že by tomu alternativní řešení bránila,“ srovnává soudkyně.

Advokát Začal tak nyní usiluje o vydání územního rozhodnutí na dům, jejž chce na pozemku u vily postavit. „Rozhodnutí soudu konkrétně pro nás znamená, že platí původní územní plán. Podle něj by měl jít náš projekt uskutečnit,“ uzavírá.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...

Zraněné cyklistky ležící u silnice si řidiči nevšímali, pomohl jí hasič

Hasič Roman Grosič (vpravo) z Jeseníku převzal na zasedání krajského...

Cyklistka, která se v červnu vážně zranila při pádu z kola v Jeseníku na Šumpersku, ležela dlouho na okraji příkopu bez...

Proměna olomoucké třídy 1. máje je hotová, opozice by ji předělala

V Olomouci se 23. listopadu 2017 po sedmi měsících oprav opět otevřela třída 1....

Po sedmi měsících se na rušnou třídu 1. máje v centru Olomouce vrátily tramvaje a auta. Její přestavba vyšla na desítky...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz