Podle lékařů je téměř nemožné, aby jedné ženě zemřeli na syndrom náhlého úmrtí kojence hned tři děti. Například v olomoucké fakultní nemocnici evidují za dvacet let maximálně čtyři úmrtí dětí tímto způsobem. Ilustrační snímek

Podle lékařů je téměř nemožné, aby jedné ženě zemřeli na syndrom náhlého úmrtí kojence hned tři děti. Například v olomoucké fakultní nemocnici evidují za dvacet let maximálně čtyři úmrtí dětí tímto způsobem. Ilustrační snímek

Smrt tří miminek se policii zdála podezřelá, lékaři jí dávají za pravdu

  • 64
Extrémně nepravděpodobné, či spíš téměř vyloučené. Tak hodnotí odborníci možnost, že by jedné matce postupně zemřely tři děti na takzvaný syndrom náhlého úmrtí kojenců. Právě výjimečnost takové tragické série přivedla policii na stopu ženy, kterou před pár dny obvinila ze zavinění smrti třetího dítěte.

Když olomoučtí a přerovští detektivové narazili na matku, kterou podle lékařských závěrů právě takzvaný syndrom náhlého úmrtí připravil za šest let o tři děti, zdálo se jim to podezřelé a tak se začali věcí zabývat. Nakonec mladou Slovenku obvinili, že minimálně na smrti posledního dítěte před několika týdny nese vinu, a žena se podle informací MF DNES vyšetřovatelům při výslechu už přiznala.

Odborníci se shodují, že pravděpodobnost tří nevysvětlitelných úmrtí dětí stejné matky je zcela mizivá. Například ve Fakultní nemocnici v Olomouci evidují lékaři za posledních dvacet let maximálně čtyři případy nevysvětlitelných úmrtí kojenců.

„Úmrtí se u dítěte do jednoho roku uzavírá jako syndrom náhlého úmrtí kojenců v případě, že se nepodaří zjistit příčinu smrti. Tedy poté, co se vyloučí všechny druhy nemocí,“ vysvětluje Lumír Kantor, primář novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice a zároveň předseda České neonatologické společnosti.

On sám se s případem, že by jedné matce zemřely s diagnózou nevysvětlitelného úmrtí tři děti, nesetkal. A to ani v praxi soudního znalce.

„Samozřejmě jako lékař nemůžu vyloučit, že něco takového není možné. Mluvíme o biologii a člověku, ale bylo by to velmi raritní a o takovém případu jsem ani nikdy neslyšel,“ říká.

Přesné číslo není známo. Jde ale o výjimky, shodují se všichni

Podobně mluví i lékaři z prostějovské nemocnice, kde za posledních pět let nezaznamenali ani jediný případ náhlého úmrtí kojence.

„Podle našich odborníků je pravděpodobnost, že by se tohle mohlo stát jedné mamince dvakrát či třikrát, naprosto minimální, téměř vyloučená. K náhlému úmrtí kojence však může dojít z jiných příčin, jako je například nepoznaná metabolická či vrozená vada,“ uvádí mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Zjistit, kolik takových úmrtí kojenců se za poslední roky v Olomouckém kraji přesně stalo, není snadné. Nemocnice totiž evidují pouze případy, ke kterým došlo ještě u nich, a ani policie si žádnou podobnou statistiku nevede.

„Případy však nejsou časté a vždycky je to velká tragédie,“ dodává Kantor.

Policii na podivné dění upozornilo druhé úmrtí, pak objevili i třetí

Také proto kriminalisté ihned zbystřili, když se jim během dvou let na stole objevil druhý případ, který se týkal stejné matky.

„Bylo to neobvyklé, vymykající se naší praxi. Vedlo nás to k tomu, podívat se na tu věc i z jiného úhlu,“ popsal impulz pro zahájení vyšetřování jeden z kriminalistů.

Vyšetřování je nakonec zavedlo až na Slovensko, kde ženě před šesti lety rovněž zemřelo další několikaměsíční dítě. A diagnóza byla opět stejná: syndrom náhlého úmrtí. Policie se proto do vyšetřování ponořila ještě hlouběji a nakonec mladou Slovenku v polovině listopadu obvinila.

„Z rozsáhlého vyšetřování vyplývá, že na úmrtí novorozence má podíl jeho matka,“ uvedla už v pondělí mluvčí policie Marta Vlachová.

Matka je obviněná z usmrcení z nedbalosti. Za to jí hrozí až tři roky za mřížemi. Vyšetřovaná je na svobodě. Policisté nyní prověřují také dřívější úmrtí jejích dětí.