Medu bude letos kvůli špatnému počasí málo. Sezona za měsíc končí.

Medu bude letos kvůli špatnému počasí málo. Sezona za měsíc končí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Houpavé počasí srazí výnos medu pod loňský podprůměr, bojí se včelaři

  • 3
Včelaři v Olomouckém kraji očekávají špatnou sezónu. Už loni byla sklizeň medu hluboko pod průměrem a letos je ještě výrazně horší. Medu dodaného na trh nebo zpracovatelům v regionu bude málo. Včelaři odhadují, že produkce bude oproti loňsku zhruba poloviční.

Nejdříve všechno najednou vykvetlo a do toho se výrazně ochladilo a přišly deště. To přineslo včelám velmi špatné podmínky, což se promítá na nízké produkci medu. A sezona za měsíc končí.

"Je to hodně špatné. Nedávno jsem stáčel med poprvé, zhruba o měsíc později než v jiných letech. Za měsíc končí sezona, takže budu maximálně ještě jednou stáčet. Potom už je potřeba začít včely krmit," uvedl včelař Jaromír Dedek z Čunína na Prostějovsku.

Zatímco loni přišly mrazy v období květu a včely měly málo na opylování, letos se počasí negativně podepsalo na úrodě medu v regionu jiným způsobem.

"Všechno naráz vykvetlo a do toho přišlo chladno a deště. Co se včelám podařilo nanosit do úlu, to téměř spotřebovaly, protože musely vydávat mnohem víc energie než při příznivém počasí. Navíc po dlouhé zimě nebyly ani při síle a ani nemohly stihnout všechno opylovat," vysvětlil Dedek.

Letos bude ještě hůř než loni

Důkazem toho, že včel bylo méně a neměly tak šanci vše opylovat, jsou například třešně v Šumperku. V Hrabenovské ulici byly třešně obsypané plody, protože je včely stihly opylovat, o dvě stě metrů dál v Tiché už některé stromy zůstaly úplně bez třešní. I takové paradoxy způsobilo letošní, pro včely nepříznivé počasí.

Špatný loňský rok ten letošní ještě překoná.

"I proti loňské sezoně, která byla hodně špatná, budeme zhruba na padesáti procentech stočeného medu. To je opravdu hodně špatné," sdělil předseda včelařů v Olomouci a okolí Pavel Matlas.

Už zima včelařům sebrala optimismus.

"Zima byla až do konce března. Včelí populace zdaleka nenarostla tak, aby byla dobře připravena na snůšku. Z pohledu plodování nám vypadly přibližně dva měsíce, takže ve včelstvech byla odhadem méně než polovina včel oproti jiným rokům," popsal Matlas.

Řada včelařů skončí ve ztrátě

"Náklady na včelařské pomůcky se zvyšují, cena medu zůstává. Tržby za prodaný med nám nepřinesou žádný zisk. Musíme počítat s tím, že se naše ekonomika propadne do červených čísel," míní Matlas.

A to ještě včelaři nezahrnují do nákladů svou vlastní práci. "Ztráty budou letos nejhorší za posledních deset let. Kdybychom ještě započítali svou práci, tak se už nedá o žádné ekonomice vůbec mluvit," řekl šéf olomouckých včelařů.

Základní organizace Českého svazu včelařů v regionu si po poklesu zájmu o včelaření a úbytku včelařů pochvalovala, jak krajské dotace zase zájem pozvedly. Jenže teď musejí včelaři v regionu, jak ti skalní, tak nováčci, přežít druhou špatnou sezonu. Organizace se ale neobávají, že to členskou základnou nějak otřese.

"Včelař, který začíná, nemůže počítat s výnosy, takže ty by ani špatná sezona zlomit neměla. A u těch skalních už vůbec nemám obavu. Tam je to srdeční záležitost. Jsme zvyklí spíš vydělávat peníze jinde a dávat je do včel," doplnil předseda jesenických včelařů Martin Pánek.