Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města v Olomouckém kraji se vylidňují, Přerovu loni ubylo 286 obyvatel

  8:53aktualizováno  8:53
Alarmujícím způsobem se vylidňuje druhé největší město Olomouckého kraje, Přerov. Loni přišlo o bezmála tři stovky obyvatel. Drží tak nelichotivé prvenství ze všech třiceti měst regionu, nikde jinde takový úbytek lidí nezaznamenali, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.
Města v Olomouckém kraji se rychle vylidňují, nejůe je na tom Přerov, který už přišel o téměř tři sta obyvatel. (ilustrační snímek)

Města v Olomouckém kraji se rychle vylidňují, nejůe je na tom Přerov, který už přišel o téměř tři sta obyvatel. (ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Víme, co je potřeba, ale zatím nedokážeme pohnout se státními institucemi," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Obyvatelstvo v číslech

Město/počet obyvatel*
(celkový nárůst či pokles/nárůst či pokles stěhováním)

Hranice 18 666 (-94/-65)
Jeseník 11 655 (-132/-116)
Mohelnice 9 385 (-75/-65)
Olomouc 99 489 (+18/-116)
Prostějov 44 234 (-96/-47)
Přerov 44 538 (-286/-195)
Šternberk 13 507 (-41/-16)
Šumperk 26 806 (-64/-8)
Velká Bystřice 3 161 (+62/+40)
* Pozn.: údaje jsou ke konci roku 2013
Zdroj: ČSÚ Olomouc

Co Přerovu chybí především, je dlouhodobě nedořešená doprava.

"O 24 kilometrů dálnice bojujeme se státem marně už dvacet let. Dokud dálnice nebude, nemůžeme počítat s tím, že bychom nalákali investory. A když nebudou pracovní místa, těžko sem nalákáme více lidí," vysvětluje souvislosti Zácha.

Přerovu podle něj ublížilo i to, že se nepodařilo dotáhnout přeměnu bochořské vojenské letecké základny na civilní letiště.

"Letiště by znamenalo stovky nových pracovních míst a zvýšení atraktivity města pro investory," míní Zácha.

Lidé paradoxně mizí i z míst, kde není o práci nouze

Mohelnice problém s nedostatkem pracovních příležitostí nemá - sídlí zde hned dva z největších a nejvýkonnějších zaměstnavatelů v regionu: Siemens a Hella Autotechnik. Přesto i ona ztrácí lidi. Vystěhovalo se jich o 65 více, než jich do města přišlo.

"Na rozdíl od jiných sídel nemá Mohelnice problém s nedostatkem práce. Naše minus ale je, že nemáme pozemky pro stavbu rodinných domků," uvedla starostka Jana Zwyrtek Hamplová.

"Ozývá se hodně mladých, kteří si tu našli práci. Slušně vydělávají a chtěli by si postavit dům. Bohužel je musíme odmítat.Zatím není šance, že bychom mohli vykoupit nějaké pozemky a ty připravit pro výstavbu," dodává.

Lidé tak budou muset dál dojíždět do mohelnických podniků z velkých vzdáleností, mnozí tak urazí denně desítky kilometrů.

Výjimkou je i Velká Bystřice

Počet obyvatel klesá podle statistiků ve většině měst. "Lidí přibylo jen v sedmi ze třiceti město Olomouckého kraje," uvedla mluvčí olomoucké pobočky Českého statistického úřadu Joanna Pozdíšková.

Nejvíc rostla Velká Bystřice nedaleko Olomouce. Loni ve městečku přibylo 62 lidí, z toho 40 se do obce přistěhovalo. Postavili si tu rodinné domky nebo koupili prázdné domy.

"Vesměs jde o obyvatele z regionu bydlící dosud ve vzdálenostech přibližně do 20 kilometrů od Velké Bystřice," uvedla Žaneta Čadová z bystřické radnice.

Bystřice podle ní roste stabilně už řadu let. Co rozhoduje? "Řekla bych, že to je příjemné prostředí a dobrá dostupnost do Olomouce. Lákavý je také zdejší bohatý kulturní život a vůbec bohatý spolkový život," míní Čadová, která se do městečka přestěhovalo z jižní Moravy.

Noví obyvatelé často přicházejí na základě referencí místních. "Do mého sousedství se nastěhovaly tři manželské páry poté, kdy jim jejich známí z Bystřice místo doporučili," doplnila Čadová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz