Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Rozbory našly zvýšené množství uranu v pitné vodě pro Město Libavá

  • 11
Problém s pitnou vodou musí řešit vedení Města Libavá. Rozbory totiž ukázaly, že ve zdejším zdroji je zvýšené množství uranu. Vodu by tak neměly pít malé děti či těhotné ženy. Na problém se přitom přišlo náhodou, neboť běžně se při rozborech obsah uranu nesleduje.

O zvýšeném množství uranu ve vodě z úpravny Velká Střelná informovala obec minulý týden příspěvková organizace Armádní servisní, která dodávky vody zajišťuje. A to na základě výsledku rozborů provedených Zdravotním ústavem v Ostravě.

„Jako dočasné provizorní opatření doporučuji informovat obyvatele, že pitnou vodu z úpravny nelze používat k přípravě kojenecké stravy, a je doporučeno omezit její přímou spotřebu u dětí ve věku zhruba do 7 let a u těhotných a kojících žen,“ uvedl ředitel organizace Martin Lehký.

Rozbory zjistily ve vzorku vody odebraném v polovině února na libavském obecním úřadu 21 mikrogramů uranu v litru vody.

„V současné legislativě pro pitnou vodu pro něj není stanovena limitní hodnota, platí nicméně pokyn hlavního hygienika České republiky z roku 2007, v němž je uvedena nejvyšší mezní hodnota 15 mikrogramů na litr,“ nastínil mediální koordinátor Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Daniel Rojan.

Školní jídelna začala brát vodu z přistavené cisterny

Armádní servisní už začala problém řešit. „Po konzultaci s odborníky jsme rozšířili zadání projektové dokumentace rekonstrukce vodního zdroje Velká Střelná o technologii na odstranění uranu ze surové vody. Současně byly provedeny rozšířené analýzy vody, které jsou nutným podkladem k provedení znaleckého posudku a vyhodnocení zdravotních rizik,“ shrnul ředitel Lehký.

Problémem se také zabývá i ministerstvo obrany. „Výsledky rozboru budou známy do 8. dubna a ihned poté budeme moci situaci na základě doporučení odborníků řešit,“ řekla ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení.

Na nezbytné vylepšení kvality vody na Libavé nyní dohlíží i krajská hygienická stanice.

„Zabýváme se žádostí o schválení provozního řádu veřejného vodovodu a žádostí o určení hygienického limitu uranu v pitné vodě na dobu určitou. Výsledkem budou určitá omezení v užívání této pitné vody do doby sjednání nápravy, tedy dokud nebude obsah uranu v pořádku,“ řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Eva Čehovská.

Hlavním zdravotním rizikem uranu je podle ní toxicita pro ledviny. „Také prochází přes placentu a na zvířatech byl experimentálně prokázán též vliv na kostní metabolismus. Mezi citlivé skupiny obyvatelstva proto řadíme malé děti, zejména novorozence a kojence, a dále pak těhotné a kojící ženy,“ doplnila.

Množství uranu ve vodě se běžně nekontroluje

Podle místostarosty Města Libavá Jiřího Ondřejky se dodávky vody zatím řeší provizorní náhradou a provoz tamní školy není nijak omezen.

„Armádní servisní zabezpečila cisternu s pitnou vodou pro školní kuchyň a také dodala pitnou vodu, kterou obec distribuuje pro malé děti včetně žáků školy i těhotné a kojící ženy,“ shrnul Ondřejka.

Uran ve vodě je podle něj přírodního původu. „Voda se odebírá ze starého dolu, kde se do ní izotopy uranu dostávají. Ale doposud se na něj nedělaly rozbory,“ nastínil místostarosta.

Že se množství uranu ve vodě běžně nekontroluje potvrdil i mediální koordinátor zdravotního ústavu.

„Naše laboratoř má ovšem k dispozici přístroj, na kterém se stanovení množství uranu provádí standardně u každého vzorku,“ vysvětlil Rojan zjištění zvýšené koncentrace tohoto radioaktivního prvku při rozboru vody.

„Druhou možností, jak zjistit vyšší hodnotu uranu, je cílené stanovení na základě zjištěné zvýšené hodnoty radioaktivity,“ dodal.