Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Chybí noví strážníci, „počítačová“ mládež nezvládá fyzické testy

  • 13
Strážníci se stali nedostatkovým zbožím. Špatnou situaci ve velkých městech Olomouckého kraje nepomohly zlepšit ani náborové kampaně, které často skončily fiaskem. Zájemců o práci u městské policie je málo, většinou přicházejí nepřipravení a pohoří ve fyzických testech.

Svědčí o tom výsledky aktuálních náborových kampaní. Například v Šumperku se před časem do konkurzu k městské policii přihlásili pouze čtyři uchazeči, město přitom chce nabrat čtyři až šest strážníků. Pro jejich výběr potřebuje ideálně dvacítku adeptů.

„Chceme se dostat k většímu počtu uchazečů, aby bylo z čeho vybírat,“ řekl šéf šumperské městské policie Zdeněk Dočekal. Proto šumperská radnice vypsala nový konkurz. Přihlášky mohou zájemci podávat do konce prosince, vybraní uchazeči mají nástup 1. dubna 2017.

„Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou do 31. března 2018 s možností prodloužení na dobu neurčitou,“ přiblížil Dočekal.

Fyzické testy zvládne z deseti adeptů jeden, maximálně dva

To Městská policie Olomouc hledá po reorganizaci nové strážníky už delší dobu.

„Nábor běží kontinuálně od začátku roku. Bohužel se vybírá stále hůř. Zájemci o práci u městské policie přicházejí z velké části nepřipraveni, často pohoří už na fyzických testech. Z deseti uchazečů projde jeden, maximálně dva, a to je ještě poté čekají pohovor, psychotesty a prověrka zdravotního stavu,“ přiblížil mluvčí olomoucké městské policie Petr Čunderle.

Náborovou kampaň nyní rozjíždí také přerovská městská policie, která potřebuje čtyři nové strážníky.

„V současné době máme dva strážníky dlouhodobě nemocné, jeden odchází a o jednoho chceme navýšit stav. Najít čtyři nové strážníky bude hodně těžké,“ uvědomuje si šéf Městské police Přerov Omar Teriaki.

Rovněž on sleduje, jak je stále náročnější vybrat vhodné adepty. „Mládež žijící ve virtuálním světě je udivená, že musí dělat nevirtuální fyzické testy. To je pro ně tvrdý oříšek,“ sdělil Teriaki.

Při dvou posledních výběrových řízeních nevybrali nikoho

A když už někdo projde, pohoří podle něj často buď na psychotestech, nezvládne pohovor, nebo nevyhovuje po zdravotní stránce. „Z posledních dvou výběrových řízení se nám nepodařilo vybrat vůbec nikoho,“ upozornil Teriaki.

V Prostějově, kde nabírali nové strážníky v létě, byli naopak s výběrem spokojení. „K prvnímu srpnu se nám podařilo vybrat dva nové čekatele. Celkem se přihlásilo sedmnáct uchazečů. Dá se říct, že jsme byli poměrně úspěšní,“ uvedl ředitel Městské policie Prostějov Jan Nagy.

Podle něj je velkou konkurencí pro městskou policii armáda, hasiči a státní policie. „Všechny tyto složky včetně nás bojují o stejné uchazeče. Stát ale přece jen může nabídnout lepší podmínky,“ myslí si Nagy.

Uchazeč, který se hlásí k městské policii, musí splnit fyzické testy, prokázat obecný přehled a orientaci v běžných oblastech, zvládnout psychotesty a prokázat také dobré zdraví. Nastupuje jako civilní zaměstnanec, poté ho čeká tříměsíční kurz. Po jeho splnění musí prokázat svou připravenost pro práci u městské policie před komisí ministerstva vnitra.