Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba kanalizace pro Šumpersko za 1,6 miliardy nabírá zpoždění

  9:44aktualizováno  9:44
Už pět týdnů měli dělníci usilovně pracovat na stavbě rozsáhlé kanalizační sítě a čističek mezi pěti městy na Šumpersku. Jenže práce na obřím vodohospodářském projektu v hodnotě 1,6 miliardy korun ještě vůbec nezačaly. V případě pozdního dokončení přitom hrozí vracení miliardové dotace.

Obří projekt kanalizace pro pět měst na Šumpersku se opět dostává do problémů. Stavba stále nezačala, při nedodržení termínu přitom hrozí vracení dotace. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Obce, které jsou akcionáři VHZ, se kvůli zpoždění hned na začátku stavby začínají obávat, že největší investici do vodohospodářské infrastruktury v historii Šumperska nebude možné v termínu dokončit.

"Pořád jsme ujišťováni, že teď je potřeba na práce kolem projektu klid, ale termíny už začínají být hodně napnuté," postěžoval si například jeden ze starostů zapojených obcí.

Vodohospodářský plán za 1,6 miliardy se týká pěti měst - Mohelnice, Zábřeha, Hanušovic, Loštic a Šumperka. Projekt za více než půldruhé miliardy podpořila Evropská unie dotací ve výši 1,2 miliardy. Umožní napojit se na kanalizaci lidem, kteří dosud takovou možnost neměli, po dokončení bude na kanalizaci a čističku odpadních vod připojeno téměř sto procent domácností.

Problém je, že společnost VHZ zatím stále nemá dotaci a podle všeho ji nedostane dřív než v květnu. Státní fond životního prostředí totiž stále nevydal rozhodnutí o přidělení peněz. A bez něj není možné začít evropské miliony čerpat.

Vše vázně na administrativě a kontrole dokumentů

Za vším stojí administrativní průtahy. "Vzhledem k tomu, že původní dokumentace k projektu je zhruba pět až šest let stará, musí se její podstatná část měnit. Vyhovět evropské legislativě není úplně jednoduchá věc," řekl ředitel VHZ Jan Závěšický. Podle něj je potřeba také vyřešit veškeré formální požadavky na poskytnutí dotace.

"Přesto vedení VHZ spolu se Státním fondem životního prostředí postupuje tak, aby bylo vydáno rozhodnutí o poskytnutí přidělení dotace, práce se rozjely co nejdříve a projekt byl dokončen v daném termínu," ubezpečil Závěšický. Aby se vyhnula riziku, že se skluz ještě prohloubí, VHZ se pokusí začít stavět dřív než dotaci fyzicky získá.

"Pokusíme se využít nasmlouvaných kapacit stavebních firem a začít s některými stavbami, které by se stejně musely budovat nehledě na projekt Horní Pomoraví II, ještě před vydáním rozhodnutí o přidělení dotace," prohlásil Závěšický.

Státní fond životního prostředí potvrdil, že od žadatele o dotaci už má doložené téměř všechny podklady nutné pro vydání klíčového rozhodnutí. Kromě dokumentů, které dokládají narovnání smluvních vztahů mezi provozovatelem stávající vodohospodářské infrastruktury a VHZ.

"O detailech vypořádání se v současné době intenzivně jedná. V příštích týdnech bude zároveň probíhat kontrola některých předložených dokumentů ze strany ministerstva životního prostředí a ministerstva financí. Pokud se tyto věci vyřeší do konce měsíce dubna, předpokládáme vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace v první polovině května," uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Obří projekt měl už několikrát namále

Největší vodohospodářská investice v historii Šumperska měla několikrát namále. Evropská komise potvrdila dotaci až minulý rok. Předtím tři roky váhala, protože projekt považovala za předražený a nelíbilo se jí zadání soutěže na zhotovitele, ani smlouvy, které s nimi minulé vedení VHZ podepsalo.

Nezvládnutí projektu pak v minulosti stálo křeslo tehdejšího šéfa Jiřího Vepřka, kterého nahradil bývalý ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

Novému vedení VHZ se už podařilo Brusel přesvědčit. Loni ale problémy pokračovaly sporem o kanalizační trubky, které se objevily v dokumentaci pro stavební povolení a byly jiné, než se kterými se počítalo původně. Odborníci ale nakonec potvrdili, že jiné trubky nevadí.

Poté zase vázl podpis Zábřeha. Město požadovalo, aby lidé, kteří už měli přípojku na kanalizaci, ale teď se budou muset připojit znovu, nic neplatili. VHZ nakonec souhlasila a Zábřeh jako poslední z pěti zúčastněných měst smlouvu podepsal.

Dostál tehdy řekl, že "projekt je připravený a pokud to počasí umožní, začnou stavební práce 1. března". V únoru ale ze svého postu nečekaně odešel a nahradil ho někdejší šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Závěšický. Ten teď čelí dalšímu zpoždění.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Najdete na iDNES.cz