Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět měst Šumperska má konečně jistotu miliardové dotace na kanalizace

  7:18aktualizováno  7:18
Pětice měst na Šumpersku si konečně oddychla. Obří vodohospodářský plán, který provázela řada problémů a léta složitých vyjednávání, je definitivně schválen. Posvětila ho klíčová dotace 1,2 miliardy korun, kterou na odkanalizování pošle Evropská unie.
V pěti městech na Šumpersku mohou konečně brzy začít práce na obřím kanalizačním projektu. Po řadě komplikací je miliardová dotace z EU jistotou. (Ilustrační snímek)

V pěti městech na Šumpersku mohou konečně brzy začít práce na obřím kanalizačním projektu. Po řadě komplikací je miliardová dotace z EU jistotou. (Ilustrační snímek)

Na klíčový vodohospodářský projekt za 1,6 miliardy korun, který dobuduje nebo zmodernizuje desítky kilometrů kanalizace, napojí na ni tisíce obyvatel regionu a zahrnuje i výstavbu nové čističky odpadních vod v Mohelnici, čeká pětice měst na Šumpersku už dlouho. Při sérii problémů a peripetií nabral mamutí plán téměř roční zpoždění a hrozilo, že vůbec nezačne, teď ale mohou stavební práce začít.

Projekt totiž po měsících jednání posvětil Státní fond životního prostředí (SFŽP) a právě kladné stanovisko úřadů bylo stěžejní pro poskytnutí klíčové dotace z Evropské unie ve výši 1,2 miliardy korun.

S tou tak nyní může Šumpersko definitivně počítat a akce Horní Pomoraví II. stojí na startu - vyřízeny jsou už i poslední podpisy a razítka. Což je pro Šumperk, Zábřeh, Mohelnici, Hanušovice a Loštice dobrá zpráva.

"Mohu potvrdit, že po velmi složitých jednáních máme vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace a během pár týdnů se rozjedou všechny stavby," uvedl ředitel Vodohospodářských zařízení (VHZ) Šumperk Jan Závěšický. Akcionáři společnosti, která je investorem projektu, jsou právě města a obce okresu Šumperk.

"V minulých týdnech proběhla kontrola některých předložených dokumentů ze strany ministerstva životního prostředí a ministerstva financí. Rozhodnutí o poskytnutí dotace projektu Horní Pomoraví II. bylo odsouhlaseno a následně zasláno příjemci dotace," potvrdila mluvčí SFŽP Lenka Brandtová, že projektu na odkanalizování pětice měst šumperského okresu už nic nestojí v cestě.

Projekt provázela řada komplikací jako problém s trubkami...

Po dlouholetých problémech se tak šumperským vodohospodářům podařilo téměř nemožné - přesvědčit Brusel a dotáhnout vztahy s dodavateli, akcionáři i českými úřady až do úspěšného konce. Je přitom nejvyšší čas, projekt musí být hotový do roku 2015, jinak hrozí, že města budou muset dotaci vrátit. Nad takovou variantou ale nyní nikdo ani nepřemýšlí.

"Jsem rád, že už je dotace definitivně potvrzená. Tenhle projekt byl pro nás jedinou šancí, jak se zbavit najednou problémů s chybějící nebo zastaralou kanalizací. Bez evropské dotace by byl bez šance," uvedl například starosta Loštic Ctirad Lolek.

Díky 1,6 miliardy se zmodernizuje 21 kilometrů kanalizace a dobuduje chybějící potrubí. Celkem se síť rozroste o 60 kilometrů, nově se na ni napojí 7 a půl tisíce lidí. Zásadní modernizace čeká i čističku odpadních vod v Mohelnici.

Společnost Vodohospodářská zařízení se ale kvůli kolotoči peripetií souvisejících s projektem dostala pod tlak. Nejdřív totiž váhala s poskytnutím dotace Evropská komise, projekt se jí totiž zdál předražený a nelíbil se jí ani průběh soutěže na zhotovitele, ani smlouvy, které s nimi minulé vedení VHZ podepsalo.

...střídání ředitelů i ladění starého projektu s novými zákony

Nezvládnutá zakázka pak stála před dvěma lety křeslo šéfa VHZ Jiřího Vepřka, situaci se poté snažil uklidnit nový ředitel VHZ Libor Dostál. Problémy ale pokračovaly a loni vyvrcholily sporem o kanalizační trubky, které se objevily v dokumentaci pro stavební povolení a byly jiné, než se kterými se počítalo původně.

Poté pro změnu do velkolepých plánů pětice měst zasáhla Mohelnice, která chtěla z projektu vystoupit, a vázl i podpis Zábřeha. Obě města nakonec podepsala. V únoru zase došlo na personální veletoč, na postu ředitele VHZ Libora Dostála nečekaně vystřídal Jan Závěšický. Tyto kroky měly za následek další průtahy.

V minulých měsících pak vedení VHZ zaměstnávala jednání s ministerstvy o tom, jak projekt vysoutěžený už před pěti lety sladit se současnou českou i evropskou legislativou.

"Vzhledem k tomu, že původní dokumentace k projektu je zhruba pět až šest let stará, musela se její podstatná část měnit. Vyhovět evropské legislativě není úplně jednoduchá věc," vysvětlil Závěšický k plánu, který má zvýšit míru připojení na kanalizaci v pětici měst Šumperska na 99,6 procenta všech obyvatel.

Ačkoliv se nakonec zadařilo, závod s časem pětice měst v šumperském okrese zřejmě poběží až do úplného konce. Společnost VHZ totiž musí projekt dokončit nejpozději v září 2015 a do konce příštího roku také vyúčtovat. V opačném případě reálně hrozí, že celou dotaci bude muset vrátit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Polárník Welzl zažil zlatou horečku a v důchodu vynalézal perpetuum mobile

Jan Eskymo Welzl se koncem 30. let 20. století usídlil v Dawson City v Kanadě,...

Zábřežský cestovatel, polárník, dobrodruh, lovec, zlatokop, ale také vynálezce, který se pokoušel sestrojit perpetuum...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz