Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miliardovému projektu kanalizace hrozí obří pokuta, audit našel chyby

  5:54aktualizováno  5:54
Nedávno dokončený obří vodohospodářský projekt pro pět měst na Šumpersku může mít dohru v podobě stejně monstrózní pokuty. Audit ministerstva financí totiž v zakázce za 1,6 miliardy objevil chyby. Společnost Vodohospodářská zařízení, jež měla akci na starosti, však tvrdí opak.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Díky největší investici v novodobé historii Šumperska se města Šumperk, Zábřeh, Mohelnice, Hanušovice a Loštice dočkala modernizace staré či výstavby nové kanalizace a k tomu přestavby čističky odpadních vod.

Jenže akci za více než půldruhé miliardy korun ani po dokončení neopouštějí problémy. Audit ministerstva financí zjistil chyby v dílčích zakázkách na zhotovitele stavebních prací. Společnosti Vodohospodářská zařízení (VHZ) tak nyní hrozí sankce, které by mohly dosáhnout až desítek milionů korun.

„Naši auditoři kontrolovali dvě zakázky na zhotovitele stavebních prací a shledali dílčí pochybení v oblasti nastavení hodnoticích kritérií. V dalších zakázkách, které jsou součástí projektu, kromě toho našli například dílčí pochybení v oblasti nastavení kvalifikačních předpokladů, hodnoticích kritérií či jejich vyhodnocení,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.

Audit podle ní odhalil nesrovnalosti přibližně ve výši 25 milionů. VHZ tak hrozí, že bude muset vracet část dotace, a vzhledem k celkovému objemu může jít o penále v řádu desítek milionů.

Vše je v pořádku, budeme se klidně bránit i u soudu, zní z VHZ

Vedení společnosti VHZ však pochybení odmítá. A dopředu hrozí, že pokud dojde na sankce, hodlá se placení bránit u soudu.

Projekt stíhají problémy

Projekt provázely problémy od počátku. V první fázi také stály místo tehdejšího předsedu představenstva a ředitele Jiřího Vepřka. V jeho kanceláři dokonce zasahovala policie kvůli podezření z krádeže citlivých dat. Na postu ho poté vystřídal Libor Dostál, sám ale po čase odstoupil.

Nové vedení v čele s Františkem Wintrem a manažerem Alešem Miketou pak prověřovalo zakázky pro poradenskou firmu Faipon vlivného člena ČSSD Jaroslava Králíka, který za Dostála inkasoval celkem tři čtvrtě milionu korun. Nebylo přitom jasné, za co byly peníze vyplaceny, protože záznamy, co konkrétně Faipon pro VHZ udělal, neexistují. Dostál, jenž má stejně jako Králík blízko k ČSSD, si Králíkovu poradenskou firmu najal v roce 2012.

Později se objevil další problém: dodané trubky se neshodovaly s parametry uvedenými v projektu. Vše se tak složitě posuzovalo, a ačkoliv se nakonec trubky měnit nemusely, práce nabraly skluz. Post šéfa představenstva v té době převzal bývalý místostarosta Šumperka Petr Suchomel.

Přes všechny komplikace a zpoždění byla stavba loni dokončena. Celkem se v pětici městech rekonstruovalo jednadvacet kilometrů kanalizace a stoková síť se rozrostla o dalších šest desítek kilometrů nového potrubí, což zásadně vylepšilo podmínky pro odvod odpadních vod. Do systému se tak mohou připojit další téměř čtyři tisícovky obyvatel. Celkové náklady činily 1,6 miliardy korun, z toho 1,2 miliardy je dotace Evropské unie.

„Auditní orgán ministerstva financí zkontroloval faktury, probíral osm let stará výběrová řízení, která už byla několikrát prověřována bez výhrad. Našim předchůdcům vyčítal chyby. My tam žádné závažné pochybení nevidíme. Jinak bychom nedostali dotaci,“ prohlásil předseda představenstva VHZ Petr Suchomel.

„Buď nám ji pošlou v plné výši, nebo bude krácena. My ale uděláme vše pro to, aby krácena nebyla,“ zdůraznil.„Vše je pořád ještě otevřené. Pokud ale dojde na sankci, budeme se bránit. A když to nepůjde jinak, půjdeme i do soudního sporu,“ dodal. Upozornil také, že VHZ nyní čeká na poslední platbu dotace, která šla přes Operační program Životní prostředí, ve výši 95 milionů.

Případná sankce se do ceny vody nepromítne, tvrdí VHZ

VHZ také jedním dechem odmítá, že by se případná pokuta mohla promítnout do zdražení vody.

„V ceně vody by se to neprojevilo. Úspory budeme případně hledat v provozních nákladech, citlivě omezíme opravy, případně další investice,“ řekl Suchomel.

Za VHZ stojí i město Zábřeh, které je hned po Šumperku jejím druhým největším akcionářem a v rámci projektu Horní Pomoraví investovalo zdaleka nejvíc.

„Je to nepříjemné, ale nemyslím si, že VHZ chybovala. Alespoň nic tomu nenasvědčuje. Pokud bude vyměřena sankce, měla by se VHZ bránit,“ je přesvědčený starosta Zábřeha František John.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Proměna olomoucké třídy 1. máje je hotová, opozice by ji předělala

V Olomouci se 23. listopadu 2017 po sedmi měsících oprav opět otevřela třída 1....

Po sedmi měsících se na rušnou třídu 1. máje v centru Olomouce vrátily tramvaje a auta. Její přestavba vyšla na desítky...

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

Číšník prohrál peníze z kasy, zamčený ve skladu pak fingoval okradení

(Ilustrační snímek)

Případ, v němž se z oznamovatele a oběti zločinu stal během několika dní podezřelý, vyšetřují policisté z Jesenicka....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz